DOLAR 32,5204 % 0.03
EURO 34,6603 % -0.13
STERLIN 40,1991 % 0.01
FRANG 35,6678 % -0.12
ALTIN 2.435,16 % -2,58
BITCOIN 66.384,00 2.543

Köşe Yazarı Haydar Aldıkaçtı’nın “En Hayırlı Ümmet Kimdir?” Başlıklı Yazısı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Köşe Yazarı Haydar Aldıkaçtı’nın “En Hayırlı Ümmet Kimdir?” Başlıklı Yazısı

Rabbimiz(cc) Ali İmran Suresi 110. Ayette “Siz, insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz!” buyuruyor. Peki en hayırlı ümmet kimdir? Maddeler halinde sıralayalım.

Köşe Yazarı Haydar Aldıkaçtı’nın “En Hayırlı Ümmet Kimdir?” Başlıklı Yazısı

1- Ne aldanan nede aldatandır!..

2- Kendi aralarında şefkat ve merhametli, kafirlere/zalimlere karşı hiddetli ve azametlidir!..

3- Vahiyle tanışık ve barışık yaşayan, aklını ruhunu ve tüm benliğini vahiyle formatlayan bir ümmettir!..

4- Sevdiğini Allah için seven buğz ettiğine de Allah için buğz eden, sevgide de yergide de ölçülü/dengeli /itidalli davranan ümmettir!..

5- Hayat kitabımız başucu rehberimiz olan Kuran-ı Mübin’i tozlu raflardan süslü kılıflardan indiren, okuyan, okudukları ile amel eden ve onu hayata müdahil bir kitap haline getirmesini bilen ümmettir!..

6- İhtilafları olabilen ama bu ihtilafları rahmete çevirebilen ve dalalet üzere ittifak etmeyen bir ümmettir!..

7- Aralarındaki düşünce farklılıklarını, çeşitliliklerini zenginlik bilen ve bu zenginliği güce dönüştüren bir ümmettir!..

8- İşlerini aralarında yapacakları istişare ile düzene koyarlar!..

9- Bir kişiye, bir zumreye, bir kavme, bir topluluğa, bir millete olan kin, nefret ve öfkesi onu adaletsiz davranmaya sevk etmeyen bir ümmettir!..

10- Kendisine gönderilen İslam gibi en son ve hak olan bir dinin büyük bir miras olduğunu bilir. Mirasyedilik yapmaz, mirasa gerektiği gibi sahip çıkar!..

11- Sorumluluk bilinci kuşanmış, takva sahibi olan ümmettir. Bu bilincini tahrif edecek her türlü uyuşturucudan uzak durmasını bilir. Ne kadar sorumlu davranırsa o kadar üstün ve değerli olacağını bilir.

12- Aklını hiçbir güç ve otoriteye teslim etmez. Gassalin elinde meyyit misali körü körüne teslimiyetçi taklitçi ve bağnazca bir tutum sergilemez!..

13- Tavır ve davranışlarında ölçüyü, nezaketi, zarafeti ve estetiği elden bırakmaz. Ham softa kaba yobaz, nadan, nobran ve hodbince davranışlardan kaçınır!..

14- Aklını kullanmayı bilen ümmettir. Aklını kullanmamayı, tüm sapmaların çıkış noktası olarak bilir. Ve bilir ki: “Allah(cc) Akletmeyen kulların başına pisliği boca eder!..” Ve şunu da bilir ki vahyin amacı insana aklını doğru kullanmayı öğretmektir. Yani, insanın kendini pisliğe mahkûm etmesine mani olmaktır.

15- Sırat-ı Müstakim üzere olan ümmettir. Sırat-ı Müstakim ise en doğru olan yoldur. İnsanın doğal yapısıyla; duyguları, eğilimleri ve ihtiyaçlarıyla birebir örtüşen, varlık kanunlarıyla tam bir uyum ve âhenk içinde olan dosdoğru yoldur. İnsanlığı hem dünyada, hem de âhirette mutluluğa ulaştıracak o apaydınlık dosdoğru yol ise İslâm’dan başka bir şey değildir!.

Kısaca; En hayırlı olan bir ümmetin fertleri hak bildikleri yola revan olurlar. İnandıkları yola baş koyarlar taş koymazlar, yolda yatmazlar. Yola çıktıklarını, yolda bulduklarına değişmezler!.. Selam ve dua ile!..

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP