Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Gök Medrese’de Önemli Gelişme

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gök Medrese’de Önemli Gelişme
649
02 Kasım 2016 - 8:52

Sivas Valisi Davut Gül, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyona alınan Selçuklu eseri Gök Medrese’de incelemelerde bulundu.

erhn3273

Restorasyonla ilgili firma yetkililerinden bilgi alan Gül, devletin; şehrin gelişmesi ve kalkınmasına yönelik birçok çalışması bulunduğunu söyledi. Tarih ve kültür şehri Sivas’ta birçok tarihi eserin aslına uygun olarak onarıldığını ifade eden Vali Gül, tarihi Gök Medrese’nin de bir yıl içerisinde onarımının tamamlanacağını söyledi.

erhn3291

SELÇUK ORTA OKULU YIKILACAK

Restorasyonun ardından Ulu Camii ile Gök Medrese’nin bütünleşeceğini dile getiren Vali Gül, “Bu aradaki alanda bilindiği gibi Selçuk Ortaokulumuz vardı, bu okulumuz önümüzdeki yıl kaldırılacak. Ulu Camiimizde onarıldığında burası bir cazibe merkezi haline gelecek. Belediyemizin de planladığı kale projesini düşündüğümüzde Sivas’ta gerçekten kültürel değerler bir adım daha öne çıkmış olacak” dedi.

Vali Gül, Sivas’ın her tarafında bir tarihi eser görmenin mümkün olduğunu belirterek, “Bu eserleri gün yüzüne çıkarmamız lazım. Bu noktada gereken tüm adımları atıyoruz. Restorasyon çalışmaları tamamlanırken, bir taraftan da tarihi eserleri gölgede bırakan yapılaşmaları ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bu konuda da gerekli çalışmaları sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Davut Gül, daha sonra Kongre Lisesi arkasında yer alan yeni Selçuk ortaokulunun inşaat çalışmalarını inceledi. Müteahhit firmadan çalışmalar hakkında bilgi alan Gül, Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın talimatları doğrultusunda Ulu Camii’nin çevresinin açılmasına katkı sağlamak için yeni okul yapımına başlandığını belirterek “Eski okulumuz yıkılacak, böylece tarihi ulu caminin çevresi genişleyecek. İnşallah yeni okulumuzda 2017-2018 eğitim-öğretim yılında açılacak.” ifadesini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
[anket id=70133]

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 05558981558