DOLAR 28,9208 % 0.08
EURO 31,4850 % -0.1
STERLIN 36,7790 % 0.63
FRANG 33,2729 % 0.81
ALTIN 1.924,11 % 1,83
BITCOIN 1.120.663 2.286

Eryıldız, “Eğitimi Bu Anlayışla mı Yöneteceksiniz?”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Eryıldız, “Eğitimi Bu Anlayışla mı Yöneteceksiniz?”

Türk Eğitim-Sen Sivas Şube Başkanı Nuri Eryıldız, “Eğitimi bu anlayışla mı yöneteceksiniz?” konulu basın açıklaması yaptı.

Eğitim-öğretim kurumlarının yetersiz idareciler yüzünden yönetilemez bir hal aldığına vurgu yapan Başkan Eryıldız, şu ifadelere yer verdi:

“Eğitim-Öğretim kurumları bizim huzura en fazla ihtiyaç duyduğumuz kurumlardır. Eğitim- öğretim kurumlarının birçoğu yetersiz idareciler yüzünden yönetilemez hale gelmiştir. Geldiğimiz süreçte siyasi hırs ve kadrolaşmanın okullarımızı sürüklediği çıkmaz çok açık ortadadır.

2016- 2017 Eğitim- Öğretim yılı başında yapılan okul müdürleri toplantısında sayın valimizin yaptığı açıklamalar kimleri rahatsız etmiş, kimler bu konuda kamuoyu oluşturma çabası içerisine girmiştir? Sayın valimizin çalışmayan, görevini gereği gibi yapmayan okul idarecilerini görevden alma yaklaşımını sonuna kadar destekliyoruz. Bu yaklaşımdan rahatsız olanlar, ilimizde kamuoyu oluşturma çabası yerine görevlerini yapma çabası içerisine girmelidirler.”

“EKSİKLİKLERİ HEP GÜNDEME TAŞIDIK”

Bugüne kadar eğitimde yaşanan sıkıntıları hep gündeme taşıdıklarına vurgu yapan Başkan Eryıldız, şöyle devam etti:

“Türk Eğitim-Sen olarak bu güne kadar eğitimle ilgili eksiklikleri genel değerlendirmelerle gündeme taşıdık. Yerelde yaşanan sıkıntıları konunun tarafları ile çözme yoluna gittik. Geldiğimiz noktada çözüm odaklı yaklaşımımızın anlaşılmadığını görmekteyiz. Çözüm odaklı yaklaşımımız görmezden gelinince bazı konuları kamuoyu ile paylaşma gereği duyduk. Ümit ediyorum ki burada sizinle paylaşacağımız birkaç konu dikkate alınır, çözüm odaklı yaklaşımımız anlaşılır.

“MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZE SORUYORUM”

Sivas İl Milli Eğitim Müdürüne bir takım sorular soran Başkan Eryıldız, şu ifadelere yer verdi:

“Buradan Sayın Milli Eğitim Müdürümüze sormak istiyorum:

Bir ilçemize İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görevlendirilen, çoğu zaman İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binasına bile uğramayan bir ilçe müdürü var mıdır? Böyle bir görevlendirme kim için, neden yapılmıştır?

Elbette bu konuda bize ulaşan bir takım bilgiler vardır, yeri ve zamanı geldiğinde ilgililerle paylaşılacaktır.

Bizim bu açıklamalarımızdan sonra söz konusu ilçede eğitimci arkadaşlarımız üzerinde oluşturulacak baskı ve olumsuzluklar konusunda Milli Eğitim Müdürlüğümüzü buradan uyarıyorum.

İlimiz merkezinde bir ortaokulumuzdaki huzursuzluklar birçok defa ilgililere iletilmiş olmasına rağmen çözüm aramak yerine söz konusu okulun müdürü adeta korunmuş, sorunlar görmezden gelinmiştir. Aynı okulda okul müdürünün öğretmen arkadaşlarımıza soruşturma açması, öğretmen arkadaşlarımızın okul müdürü hakkında şikâyetçi olmaları sonucunda öğretmen arkadaşlarımız farklı okullara sürgün edilerek sorunun çözüldüğü mü sanılmaktadır?”

Şimdi buradan Sayın Milli Eğitim Müdürümüze soruyorum:

Bu okulda yaşanan sıkıntıları defalarca ilgili şube müdürlerine ve şahsınıza ilettiğimiz halde neden gereğini yapmadınız?

TEOG sınavları öncesi bu okuldaki öğretmen arkadaşlarımızın başka okullara sürgün edilmeleri doğru bir yaklaşım mıdır? Bu uygulama ile asıl cezalandırılanlar öğrenciler olmamış mıdır? Kaldı ki bu durumla ilgili yasal işlemler başlatılacaktır.

Bu okulumuzda huzur bırakmayan, neredeyse o okuldaki bütün öğretmenlerimizin rahatsız olduğu müdürü başka bir okula neden tekrar okul müdürü olarak görevlendirdiniz?

Bu müdüre, “bu okulda çıkardığın huzursuzluk yetmedi git başka bir okulu da huzursuzluğun içerisine it” düşüncesi ile mi bu görevlendirme yapılmıştır?

Bir lisemizde daha önce indirilen Atatürk’ ün veciz sözünün yer aldığı tabelanın girişimlerimiz sonucu tekrar yerine asılması birilerini çok mu rahatsız etmiştir ki okulun öğretmen ve öğrencilerine soruşturma açılması yoluna gidilmiştir? Bu tutum ve davranış adeta intikam duyguları ile hareket ediliyor anlayışı değil midir?

Bu okulumuzda öğrencilerin okul idaresinde sorgulanmaları konusunda Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ne yapacağını merakla bekliyoruz.

Okulun kadrolu öğretmenlerini elinin tersi ile iterek dersleri ve hafta sonu kurslarını ücretli öğretmenlere veren okul müdürü hakkında neden bir işlem yapılmamaktadır?

Ücretli öğretmen görevlendirmesi belirli kriterlere bağlı iken bazı okullarımıza daha üniversiteden mezun olmamış kişi ya da kişiler neden ücretli öğretmen olarak görevlendirilmiştir?”


YORUM YAP