Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Sivas’ta Esnaf ve Vatandaş Hesaplarına E-Haciz Gönderiliyor! Hesabınızı Kontrol Edin

Sivas’ta Esnaf ve Vatandaş Hesaplarına E-Haciz Gönderiliyor! Hesabınızı Kontrol Edin
30 Kasım 2019 - 19:34

Devlete borcunu ödeyemeyen Sivaslıların banka hesabına e-haciz konması uygulamasında ikinci dalga başladı. Türkiye genelinde 1.5 milyondan fazla kişiyi kapsayan e-haciz sonrası, vatandaşlar hem paralarını çekmek hem de borç ödemek için bankalara akın ediyor.

Sivas’ta Esnaf ve Vatandaş Hesaplarına E-Haciz Gönderiliyor! Hesabınızı Kontrol Edin

Sivaslıları da kapsayacak şekilde, Motorlu Taşıtlar Vergisi, mahkeme harç borcu, trafik cezası, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borcu, sigara cezası, köprü kaçak geçiş dahil hemen hemen tüm borç ve cezalar için e-haciz yapıldı.

Devlete borcu olan vatandaşın hesabında bakiye olsun ya da olmasın e-haciz gönderildi.

Tahsilata dönük olarak illere görevlendirilen SGK ve Maliye müfettişleri başta olmak üzere yapılan çalışma ve inceleme neticesinde kişi şuan çalışsın veya çalışmasın, hesapta bakiye olsun ya da olmasın e-haciz gönderiliyor.

Dul ve yetim aylığı alanlarla birlikte, KYK borcu olup henüz çalışmayanların da hesaplarına e-haciz işlemi yapıldı.

Geçmişte çok uygulanmayan ve bir çok esnafın yeni tanıştığı bu uygulama hakkında çok fazla bilgi sahibi değiliz. E-haciz ile normal haciz arasındaki tek fark ise icra dairesi değil vergi dairesi personeli tarafından yapılıyor olması.

İşte e-haciz hakkında bilinenler:

E- haciz nedir?

E-haciz uygulaması, 6183 sayılı yasanın 62. maddesine eklenen hüküm gereğince ve yine aynı yasanın 79. maddesi hükmü gereğince borçlu mükelleflerle ilgili bunların banka hesaplarına uygulanan bir haciz yöntemidir.

E-haciz uygulanan borç kalemleri neler?

Hesaplara bloke koyulmasına neden olan borç kalemleri şöyle:

* Trafik para cezaları

* Askerlik, seçim, nüfus para cezaları

* Karayolu taşıma kanununa göre kesilen para cezaları

* Motorlu taşıtlar vergisi

* RTÜK idari para cezaları

* Karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları

* Öğrencilerin, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) olan ve vergi dairelerine intikal eden katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları

* Ecrimisil borçları

* Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payları

* Gümrük vergileri ve idari para cezaları ile gecikme faizi ve gecikme zamları

* Sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezaları ve bu alacaklara ilişkin her türlü gecikme zammı ve gecikme cezaları

* Mahkeme cezaları, yargı harç borçları ve tüm vergi borçları

E-haciz nasıl kaldırılır?

Kesinleşen ve ödenebilir safhaya gelen bir kamu borcu hakkında ödeme emri tebliğ edilmeden bu konuda mükellefin banka hesaplarına elektronik haciz uygulanamaz.

E-haciz işlemi gerçekleşmeden önce bu süreci durdurmak için size bildirilen 7 günlük süre içinde ödeme yapabilir ya da borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Eğer banka hesabınızdaki mal varlığınıza haciz geldiyse banka ile anlaşarak taksitlendirme yapabilir ve bu şekilde haczi kaldırabilirsiniz. Herhangi bir ödeme yapmadığınız takdirde borcunuza istinaden haciz işlemi gerçekleştirilir. E-haciz uygulaması ile gayrimenkullere de haciz konulabilir.

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]