Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA REKLAM VERİRSENİZ SİZİ GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 05444331555Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Allah Korusun Bu Dağ Yıkılırsa Türbe’de Yok Olur Farkında Mısınız?

Allah Korusun Bu Dağ Yıkılırsa Türbe’de Yok Olur Farkında Mısınız?
1642
23 Ağustos 2019 - 13:36

Soğuk çermikte, Ahmedi Duran Türbesinin bulunduğu dağ yıkılıyor.

Soğuk Çermikte Ahmedi Duran Türbesinin Bulunduğu Dağ Yıkılıyor

Dağın Soğuk Çermik yüzüne bakan tarafının bir bölümü yok edilirken, dere kayalarla doldu. Dağa çıkan merdivenionarmak isteyen Belediyeye izin vermeyen Kültür Varlıklarını Koruma Ve Onarım Kurulu´nun yıkıma göz yumması ise tepkilere neden oluyor.

Doğal ve tarihi özelliği bulunan Soğuk Çermik, sessiz sedasız resmen yıkılıyor. Tepesinde Ahmedi Duran Türbesi bulunan dağ, mermer çıkartma uğruna yok ediliyor. Dağın arka tarafında başlayan mermer çıkartma çalışmaları genişletilerek Soğuk Çermik tarafın kadar ilerledi. Dağın çermikten görünen yüzünün yaklaşık 5´de biri yıkıldı. Ocakta süren çalışmalar nedeni ile Soğuk Çermiğin içerisinde bulunan dere kaya parçalarıyla doldu.

KURUL BELEDİYEYE DAHİ İZİN VERMEZKEN…

Doğal ve tarihi özelliği bulunan Soğuk Çermik, Kültür Varlıklarını Koruma Ve Onarım Kurulubünyesinde yer alıyor. Sivas Belediyesi´nin, önceki yıllarda Ahmedi Duran Türbesinin bulunduğu dağa teleferik yapma projesi, dağın doğal ve tarihi özelliği nedeni ile Kurul tarafından reddedildi. Öyle ki, Kültür Varlıklarını Koruma Ve Onarım Kurulu, Türbeye çıkan merdivenlerin dahi onarımına izin vermedi.Kurulun, mermer ocağının bu dağı yıkmasına müsaade etmesi ise tepkilere neden oluyor. Vatandaşlar, ‘´Soğuk çermik manzarasında artık, yıkık bir dağ var ve yıkım ilerliyor. Geçen yıla kadar buradaki çalışmaları tahribat olarak yorumluyorduk ama artık resmen yıkım oldu. Para uğruna tarih ve doğa yok ediliyor. Bu özellikteki bir su ve buranın doğası bir nimet. Ancak rant uğruna buralar yok oluyor.Kültür Varlıklarını Koruma Ve Onarım Kurulu buraya verilen izin hakkında bir açıklama yapmalı´´ dediler.

KAPLICA SUYU TEHLİKEDE!

Yapılan çalışmalar hakkında görüş aldığımız uzmanlar, kaynak sularının yolunun değişmesi gibi bir durumun olası olduğunu vurguladı. Mermer ocağında yapılan çalışmaların Soğuk Çermik suyunu etkileyebileceği görüşünü belirten uzmanlar, ‘´Kaynak sularının kaçma riski var. Su yol değiştirdiğinde bir daha akması söz konusu olmaz´´ dediler. (Bizim Sivas)

Büyük Sivas Haber


Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

  • Evet --> 83
  • Hayır --> 322
  • Karasızım --> 26
  • Fikrim Yok --> 21
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - buyuksivashaber@gmail.com