DOLAR 28,9208 % 0.08
EURO 31,4850 % -0.1
STERLIN 36,7790 % 0.63
FRANG 33,2729 % 0.81
ALTIN 1.924,11 % 1,83
BITCOIN 1.124.327 2.677

CÜ’DE İŞÇİLERİN MAĞDURİYETİNİ KİM GİDERECEK?

Yayınlanma Tarihi : Google News
CÜ’DE İŞÇİLERİN MAĞDURİYETİNİ KİM GİDERECEK?

 

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Üniversitesi’nde görev yapan 15 güvenlik görevlisi teknik şartnameye uymadığından dolayı işten çıkarılmıştı.

Yaşanan bu gelişmeler ardından, Cumhuriyet Üniversitesi yazılı bir açıklama yaptı.  Açıklamada yapılan bu işlemin nedeni dile getirilmiş ve şu ifadelere yer verilmişti:

“Bu şartnamede güvenlik görevlisi olarak alınacak elemanların en az lise mezunu olmaları, erkeklerin askerliğini yapmış olmaları ve çalışmalarını engelleyecek fiziki bir özürlerinin bulunmaması şartlarını taşımaları gerektiği belirtilmiştir. Halbuki işten çıkarılması söz konusu olan 15 güvenlik görevlisinden 10’unun ortaokul mezunu olduğu, 4’ünün askerliğini yapmamış oldukları ve 1’inin de yüzde 55 engelli olduğu tespit edilmiş ve adı geçen 15 elemanın görevleri 17 Ekim tarihinde sona erdirilmiştir.” ifadelerine yer verildi.”

“ŞARTNAMENİN DEĞİŞMESİ GEREKİR”

Bu açıklamaların ardından Güvenlik İş Sendikası Sivas İl Temsilcisi Ahmet Öztürk, haber merkezimize gelerek konu hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.

Şartnamenin değişmesi gerektiğine vurgu yapan Öztürk, burada çalışan 15 personelin mağduriyetini gidermek açısından en uygun karar olacağını savunarak şunları kaydetti:

“Yeni gelen yönetimle beraber Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde hizmet alımı ile yapılan güvenlik görevlileri alım şartnamesinin yönetim tarafından incelenmesi sonucu 15 özel güvenlik görevlisinin bu şartnameye uymadığı tespit edilmiştir.

Sendikamıza bağlı bu personellerin işe başlama zamanı en az 5 ay ile 6 yıl arasında değişmektedir. Şimdiye kadar arkadaşlarımız bu şartlar altında çalışmıştır. Burada belirli süreli iş sözleşmesi belirsiz süreli iş sözleşmesine döndüğü için güvenlik görevlisi personellerin çalışmalarında herhangi bir kanunsuzluk görülmemektedir. Kaldı ki bu şartname yönetim ve şirket arasında ek protokol yapılarak işten çıkarılması düşünülen personellerin mağduriyeti giderilebilir.

Yapılan bu işlemi belirli kanunlara göre uygulandığını biliyoruz fakat 15 güvenlik görevlisi arkadaşlarımızın mağdur edilmemesi için şartnameye ek bir protokol yapılmasında bir sakınca olacağını düşünmüyorum. Sendikamızın hukuk müşavirleri ile yaptığımız görüşmelerle bunun mümkün olacağı belirtilmiştir.

Sonuç olarak burada görev yapan 15 güvenlik görevlisi personelinin çoğunluğu evli ve çocuk sahibi oldukları göz önüne alınarak, bu kararın verilmesinin daha uygun olacağını temenni ederiz.

Güvenlik İş Sendikası olarak her zaman işçilerin yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Onların haklarını hukuki çerçeve içerisinde sonuna kadar arayacağız.”

SORUYORUZ?

Bu açıklamalarının ardından Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü, Hastane Başhekimliği, Taşeron şirket yetkililerine soruyoruz;

-Bu işte bir yanlış var ise bu yanlışı kim yaptı? Bedel ödeyecek kişiler sadece işçiler mi?

-Yıllardır çalışan mevcut güvenlik görevlileri işe alınırken, mevcut şartları sağlamadıklarını bilerek mi işe alındı?

-İşten çıkarılanların yerine yeni işçi alınacak mı? Alınacaksa mevcut çalışanlara göre şartname düzeltilemez mi?

-Farklı birçok kurumda benzer şekilde çalışan işçiler var mı?

-Üniversite hastanesinde şartnamelere aykırı çalışan sadece 15 güvenlik görevlisi mi?

-Bu kadar hassas bir zamanda bu güne kadar idare edilmiş olan bir konu neden bugün özellikle gündeme gelmiştir?


YORUM YAP