DOLAR 31,3270 % 0.3
EURO 33,9086 % 0.11
STERLIN 39,6151 % 0.15
FRANG 35,3579 % 0.08
ALTIN 2.053,99 % 0,06
BITCOIN 1.946.807 -0.808

Çetindağ, “Güzel İşler Yapıldı”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çetindağ, “Güzel İşler Yapıldı”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımıyla Sivas Et Kombinası’nda ilk kesim gerçekleştirilmesinin ardından Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, bir takım açıklamalarda bulundu.

Et ve Süt Kurumu’nun Sivas’a ve ülkemize hayırlı olmasını temenni eden Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, “Çok büyük bir yatırım Sivas’ımızda eğer bunu gerçekten çalıştırabilirsek Et ve Süt Kurumu çok büyük bir katma değer katacağına eminiz. Sivas çiftçimizi de hareketlendirecektir. İnşallah bu modern tesisin en kısa zamanda tam kapasiteli çalışmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Tarım Bakanı Faruk Çelik’in önemli açıklamalarda bulunduğuna değinen Çetindağ sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Damızlık üretim tesisi daha önceden açıklanmıştı Sivas’ın olmadığı bir liste olarak. Biz buna kamuoyu yaratılarak başta Ziraat Odası olmak üzere sivil toplum örgütleri olarak berabere ortaklaşa hareket ederek damızlık düve merkezini Sivas’ın da 25 ilden bir tanesine olmasını talep etmiştik. Bu da oldu. Buradan başta Tarım bakanımıza, milli eğitim bakanımıza, milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum. Sivas’ımıza damızlık düve merkezi kazandırılmış oldu. Bundan dolayı çok teşekkür ediyorum.”

Yetiştirici bölgesi listesinde Sivas’ın da 23 ilden bir tanesi olmasının çiftçilere çok büyük değer katacağının altını çizen Çetindağ, “Burada Sivas’ımızda ki yetiştirilen yetiştirici bölgesi olmasından dolayı da bunu yapan çiftçimiz, hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize yüzde 30 hayvan alımında destek verilecek. Buzağılarda yetiştirici bölgesi olmasından dolayı her buzağı başına 750 TL destek verecek. Bu da Sivas için çok güzel bir gelişme.

Tarımda havza bazında Türkiye 941 bölgeye alınmıştı. Sivas’ta 18 bölgeye ayrıldı. Havza bazında destek vermek için bu da Sivas’ımıza tam kapasiteli alt yapısı kurularak çalıştırılabilirse. Tarım Bakanımızın çok güzel fikirleri var, çalışmaları var. Bu 18 havza bazında ürün destekleri açıklandı buda çok önemli bizim için.” ifadelerini kullandı.

Çiftçilere yönelik Bakan Çelik’in açıkladığı desteklemeler hakkında da bilgi veren Çetindağ şu şekilde konuştu; “Mazot desteğinin yüzde 50’sini ÇKS kayıtları üzerinden hükümetimiz verecek. Artık çiftçimizin yüz dönüm arazisi varsa bunun 50 dönümünün mazot giderini inşallah önümüzdeki yıllarda karşılanacak.

Başta tarım bakanımıza, milli eğitim bakanımıza, milletvekillerimize Sivas için çok güzel işler yapıldı. Sivas çiftçimizden bunları değerlendirmelerini istiyorum. Artık çiftçimizin hesabını kitabını yaparak daha iyiye gideceğinden eminim. Eğer bu desteklerden çiftçimiz bilinçli bir şekilde yararlanırsa Sivas’taki hayvancılık ve tarımın Sivas’a daha çok katma değer katacağından eminim. Bizde Ziraat Odası olarak çiftçimizin her konuda yanında olacağız. Sivas basınımıza da çok teşekkür ediyorum çok duyarlı davrandılar özellikle damızlık düve merkezi ve yetiştirici bölgesi olmasından dolayı da çok büyük emek verdiler hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Konya’dan sonra Sivas arazi bakımından Türkiye’nin en büyük ikinci arazisi ve en büyük besi ve hayvancılık bölgesi mera alanlarımız çok fazla ekim alanlarımız çok fazla bunu yeteri kadar değerlendirebiliyor muyuz değerlendiremiyor muyuz işte bu desteklerden dolayı inşallah Sivas’ımızda da bir çalışma başlatılacak. Birde DAP projesine alındı buda çok önemli artık Sivas’ta DAP projesinde. DAP kapsamının içeriği azaltıldı ama inşallah önceki yıllarda DAP’ta olan o desteklerinde önümüzdeki yıllarda uygulanacak desteklerin verilmesini istiyoruz. Önümüzdeki 2017-2018 yılları hem hayvancılık bakımından hem tarım bakımında da Sivas’ımızda çok aktif işler yapılacak.”


YORUM YAP