DOLAR 32,3607 % 0.17
EURO 34,4602 % -0.71
STERLIN 40,3340 % -0.67
FRANG 35,3962 % -0.32
ALTIN 2.438,65 % -0,91
BITCOIN 2.269.819 -0.356

Sivas’ta Mühendislik Fakültesi’nin iki bölümü kapatıldı! Yenileri de yolda

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas’ta Mühendislik Fakültesi’nin iki bölümü kapatıldı! Yenileri de yolda

Cumhuriyet Üniversitesi’nde Mühendislik Fakültesi’nin iki bölümü kapatıldı. Sivas’ın ileri gelenlerinin yoğun çabaları, geçmiş siyasilerin destekleri ve dönemin üniversite yönetiminin çabalarıyla yıllar önce büyük umutlarla Cumhuriyet Üniversitesi’nin Mühendislik Fakültesi bünyesinde açılan Maden Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği bölümleri YÖK kararıyla kapatıldı.

Sivas’ta Mühendislik Fakültesi’nin iki bölümü kapatıldı! Yenileri de yolda

YÖK’ün konuyla ilgili kararında her iki bölümün geçen süre içinde yeterli öğrenci ilgisi olmaması nedeniyle kapatıldığını bildirdi.

ÖĞRENCİ ALINAMADI, BÖLÜMLER ATIL KALDI

YÖK’ün kapatma kararında şu ifadelere yer verildi:

“Son yıllarda yükseköğretimde pek çok bölüm ve programa öğrenci talebinin azaldığı görülmekte olup bu bölüm ve programların atıl kalmasına rağmen kamu harcamalarının devam ettiği görülmektedir.

Sayıştay Başkanlığının olağan yıllık denetimlerinde da öğrencisi olmayan bölüm ve programların kamu zararına yol açtığı sıklıkla dile getirilerek ilgililer hakkında sorgu çıkartıldığı, Yükseköğretim Kuruluna yapılan bilgilendirmelerden de anlaşılmaktadır.

Bilindiği üzere söz konusu bölümler/programların önemli bir kısmı, her ne kadar mevcut rektörlerimiz döneminde açılmamış olsa da üniversitelerin tercih ve talebiyle açılmıştır.

Devlet üniversitelerimizin bünyesindeki yükseköğretim programları, merkezi yerleştirme sonucu oluşan doluluk oranları, mezunların istihdam imkanları, kamu kaynaklarının etkin kullanımı açılarından değerlendirilmiş olup henüz öğrenci alımı yapılmamış olan bölümlerin durumu Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında görüşülmüş ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi bünyesindeki aşağıda belirtilen bölümlerin kapatılması uygun görülmüştür.

Mühendislik Fakültesi bünyesindeki kapanan bölümler: Maden Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği

ÖĞRETİM ÜYELERİ VE ÖĞRENCİLER NE YAPACAK?

Özellikle küçük kentlerde toplumsal gelişimin itici gücü olan ve esnaf için de “bacasız fabrika” olarak nitelendirilen üniversitenin iki önemli bölümünün öğrenci alınamaması nedeniyle kapatılması Sivas’ta şok etkisi yarattı.

İddialara göre, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde bulunan ve çoğunluğu doktoralı öğretim üyeleri Üniversite yönetimi ile anlaşamadığı için kentten ayrıldığı ifade edildi.

YÖK’ün kararını üniversitenin iyi yönetilmemesine bağlayan Sivaslılar, üniversitede başka bölümlerin hatta fakültelerin kapatılmasından endişe duyuyor.

YÖK ün aldığı karar üniversitemizde bazı bölümler kapatılmaya başlamıştır. Üniversitemizin Maden Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği Bölümleri kapatılmıştır.

Bunun devamında Çevre Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Harita mühendisliği gibi bölümlerinde kapatılacağı duyumları gelmekte.

SİYASETÇİLER SESSİZ!

Sivas’ta özellikle AK Parti başta olmak üzere bacasız fabrika konumundaki Cumhuriyet Üniversitesi’nde yaşanan bu duruma sessiz kalırken Sivaslılar ise bu durumu eleştiriyor.

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.