Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler
BU ALANA GÜNLÜK 30 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

“Bıçakçılık Mesleğine Rağbet Yok!”

“Bıçakçılık Mesleğine Rağbet Yok!”
Reklam Ver 05444331555
19 Temmuz 2019 - 13:14

Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte işleri yoğunlaşmaya başlayan bıçakçılar çırak bulamamaktan ve fabrikasyon bıçaklardan yana dertli.

 Bıçakçılar Çırak Bulamamaktan ve Fabrikasyon Bıçaklardan Yana Dertli

Sivas’ta bıçak imalatıyla uğraşan ustalar satışlarının oldukça düşük olduğunu ve bıçakçılık mesleğine ilginin her geçen gün azaldığını söyledi.

Dükkanlarında çalıştırmak üzere çırak bulmakta oldukça zorlandıklarını belirten bıçak ustaları; “Satışlarımızın az olması sebebi ile çalıştırdığımız çıraklara yeteri kadar ücret veremiyoruz. Ücret düşük olduğu için de kimse çalışmak istemiyor. Bu durumda bıçakçılık mesleğinin yavaş yavaş yok olmaya yüz tuttuğunu gösteriyor” dedi.

Fabrikasyon üretiminin yaygınlaşmasıyla birlikte işlerinin oldukça düştüğünü belirten bıçakçılar; “Eski sanayide mesleğimizi icra etmeye çalışıyoruz. Satışlarımız her geçen gün azalıyor. Fabrikalar tarafından seri üretimi yapılan bıçaklar bizim işlerimizi oldukça düşürdü. Bu tür bıçakların fiyatlarının ucuz olması Sivas bıçağına olan ilginin azalmasına sebep oluyor. Ama üretilen bıçakların çoğu Sivas bıçağının yerini tutmaz. Çünkü Sivas bıçağını yapmak için oldukça gayret ve özen gösteriyoruz. Yaptığımız bıçak, satır gibi el yapımı ürünlerimizi dükkanlarımızın vitrinlerinde sergiliyoruz. Genellikle satışlarımız Kurban Bayramında ve yaz aylarına doğru birazda olsa artıyor. Yaz aylarında Sivas’a gelen gurbetçiler yaptığımız bıçaklara oldukça ilgi gösteriyor” ifadelerini kullandı. (Memleket)

Büyük Sivas Haber

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

  • Evet --> 177
  • Hayır --> 560
  • Karasızım --> 54
  • Fikrim Yok --> 33
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]