DOLAR 32,2300 % 0.28
EURO 35,0673 % 0.25
STERLIN 41,1934 % 0.33
FRANG 35,3747 % 0.55
ALTIN 2.441,04 % 0,48
BITCOIN 67.966,58 -3.237

Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’taki temasları kapsamında, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesi‘nin sertifika dağıtım törenine katıldı. Yılmaz, burada okul müdürlerine sertifika verdi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Sağlıklı ürünlerin evlatlarımız okuldayken onlara ulaşabilmesini sağlamak için Sağlık Bakanlığı ile bir çalışmamız var. İnşallah, beslenme ve sağlık açısından çok daha iyi bir noktaya gideceğiz.” dedi.

Yılmaz, Sivas’taki temasları kapsamında Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından TOKİ Ahmet Yesevi İlk/Ortaokulunda düzenlenen sergi açılışı ve sertifika törenine katıldı. Serginin açılışını gerçekleştiren Yılmaz, kursiyerlerin sertifikalarını verdi.

Bakan Yılmaz, daha sonra Muhsin Yazıcıoğlu Spor Kompleksi’ne geçerek Spor Toto 2. Lig’deki Sivas Belediyespor-Kocaeli Birlikspor karşılaşmasının ilk yarısını izledi.

Yılmaz, ardından Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesi’nin sertifika dağıtım törenine katıldı.

Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, amaçlarının öğrencilere daha iyi ve kaliteli eğitim vermek olduğunu söyledi.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yaklaşık 10 yıldır devam eden bir protokol olduğunu hatırlatan Yılmaz, “Eğitimde daha çok yapmamız gereken işler var. Gayemiz evlatlarımızı 21. yüzyıla daha iyi hazırlamak. Bizden sonraki nesiller, bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacaklar ve bunlar yurt dışındaki insanlarla rekabet edecekler. Bizim dönemden daha kaliteli bir eğitim almaları lazım, hem bilgi teknolojileri hem sağlık hem de beslenme konusunda. Çünkü sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” diye konuştu.

Bakan Yılmaz, obezitenin çağın önemli sağlık sorunlarından biri olduğuna da değinerek, “Hareketli bir yaşamı alışkanlık haline getirmemiz lazım. Hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası olmalı. Çocuklar okula gidecek, okuldan gelecek ve okuldan geldikten sonra mutlaka bir fiziksel aktivitede bulunacak. Bunu hayatının olmazsa olmazı haline getirecek. Bunu hayat biçimi haline getirdikten sonra bu yapılanlar çocuğa yük olarak gözükmez. Çocuğa ilave bir ödevmiş gibi gelmez. Dolayısıyla hareketli yaşamı kendisine benimsetmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin eğitimden önemli bir konusu olmadığını ve merkezi hükümetin bütçesinde en fazla payı eğitime ayırdıklarını dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

“Evlatlarımız daha kaliteli eğitim alsınlar diye yeni okullar, yeni derslikler yapıyoruz. Daha kaliteli eğitim alsınlar diye evlatlarımızı bilgi teknolojileriyle buluşturuyor ve adeta bilgi otoyollarına açılmalarını sağlıyoruz. Daha kaliteli eğitim alsınlar diye öğrencilerimize ve öğretmenlerimize tablet bilgisayar, ücretsiz kitap, süt dağıtıyoruz. Hem içerik hem de nitelik olarak istiyoruz ki bizden daha kaliteli bir eğitim alsınlar. Kantinlerimizde de satacağımız unsurları ve listeleri Sağlık Bakanlığı belirliyor. Dolayısıyla bazılarından, ‘acaba bu ürünler artırılamaz mı?’ diye bir talep gelse de Sağlık Bakanlığı izin verirse yapıyoruz, izin vermezse yapmıyoruz. Şu anda bile kantinlerde satılan bazı ürünlerden şikayet var, bunu da Sağlık Bakanlığımıza aktardık. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı bu konuyla ilgili bir çalışma yapıyor. Daha sağlıklı ürünlerin evlatlarımız okuldayken onlara ulaşabilmesini sağlamak için Sağlık Bakanlığı ile bir çalışmamız var. İnşallah, beslenme ve sağlık açısından çok daha iyi bir noktaya gideceğiz.”

Yılmaz, konuşmanın ardından Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesi kapsamında okul müdürlerine beyaz bayrak ve sertifika verdi.(AA)

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.