REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Belediye Rayiç Bedeli Nedir?Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

29 Ekim 2021 - 03:45

Belediye Rayiç Bedeli Nedir?

Son Güncelleme :

21 Ekim 2021 - 0:05

Belediye Rayiç Bedeli Nedir?

Evini satmak isteyenlerin Emlak Danışmanlarınız mutlaka uğraması gerek bir yer belediye emlak servisi, Gayrimenkullerin güncel piyasa koşullarında belediyelerce belirlenen minimum alım satım bedelidir.

Belediye Rayiç Bedeli Nedir?

Belediye rayiç bedeli nasıl öğrenilir? Belediye rayiç bedeli, gayrimenkullerin güncel piyasa koşullarındaki alım satım bedelini gösteriyor. Bu bedel, belediyelerden öğrenilebiliyor.

Konutun veya bir arsanın rayiç bedelini öğrenmek için o gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye gidilmesi gerekiyor. Gayrimenkule ait ada ve parsel bilgilerinden veya ad ve soyada göre emlak beyanlarından bakılarak bulunduğu mahalle, cadde ve sokak bilgilerine göre gayrimenkulün o yılki rayiç bedel ve arsa birim değeri öğrenilebiliyor.

İsteyenler rayiç bedelini, belediyeyi telefon ile arayarak da öğrenilebiliyor. Gayrimenkullerin rayiç bedelini etkileyen unsurlardan bazıları şu şekilde sıralanıyor: Önemli konut projeleri, Alışveriş merkezleri, Dükkanlar, Eğlence merkezleri Eğitim merkezleri, Merkezi lokasyon, Yaşayan nüfusun sosyo–ekonomik durumu. Rayiç bedel nasıl hesaplanır? Rayiç bedeli hesaplamak için gayrimenkulün yer aldığı semtteki en az diğer üç gayrimenkulün rayiç bedelini ve metrekarelerinin öğrenilmesi gerekiyor.

Örneğin bir meskenin rayiç bedelini hesaplamak istediğinizi farz edelim. Bu durumda, aynı semtteki üç farklı meskenin rayiç bedeli ve metrekarelerinin öğrenilmesi gerekiyor.

Bu üç evin rayiç bedelinin toplamını, üç evin toplam metrekaresine bölerek; bu semtte metrekare başına kaç lira rayiç bedel olduğu tespit edilebiliyor. Metrekare başına düşen rayiç bedelini, esas rayiç bedeli bulmak istenilen evin metrekaresi ile çarparak evin gerçeğe yakın rayiç değeri kısmen de olsa bulunmuş oluyor.

Eğer semtte yapılaşma oranı artıyorsa ve kentleşme yüksek seviyedeyse rayiç bedelinde artış görülür. Ülkedeki ekonomik durum ve genel piyasadaki canlılık da emlak rayiç bedelini etkileyen etmenlerdir.

REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.