Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

“Başkanın Vosvos’u”

“Başkanın Vosvos’u”
Tacettin Kepenek
Tacettin Kepenek( [email protected] )
21 Temmuz 2019 - 14:30

Tacettin Kepenek’in “Başkanın Vosvos’u” isimli köşe yazısı;

“Başkanın Vosvos’u”

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) başkanımız, son günlerde vatandaşın hoşuna gidebilecek popülist açıklamalarla gündemde. Başkanın açıklamalarını okuyunca bu kişi gerçekten Ticaret ve Sanayi odasının başkanı mı, yoksa bir yerde seçim var da, aday adayımı diye, insanın aklına geliyor. Açıklamalar şu mahiyette;“Alman Volskwagen firması, Türkiye de yapacağı fabrika yatırımını Sivas´a yapsın !”İyi, güzel, mükemmel… Ardından da milletvekilleri,  vali ve belediye başkanıile birlikte sanayi bakanını ziyaret ve ben konuyu gündeme taşıdım, bakın ben vazifemi yaptım edaları.Enteresan hareketler!

Makam sahibi insanlar ve dahi tüccarlar, basiretli tacirlik ile hayal tacirliği arasındaki farkı bilen insanlardır. Tacirlerin ağzından çıkan senettir ve ona görekonuşurlar. Tacirden pehlivan da olmaz, çünkü pehlivanlığa gerekduymazlar, mütevazı olurlar.

Hiçbir ciddi yatırımcı, lafla gelip yatırım yapmaz. Yatırımcılığın, girişimciliğin de kendine has kuralları kaideleri vardır. Yatırımcı, yapacağıbir yatırım için fizibilite yapmadan, yaptırmadan karar vermez.  Yer seçimi yaparken; Seçeceği yer, limana yakın mı? Satacağı ürün, pazara yakın mı? Seçeceği yer, mal alacağı tedarikçilere yakın mı? Seçeceği yerde, sanayi altyapısı var mı? Seçeceği yerde yapacağı işe uygun nitelikli insan kaynağı var mı? Bu ve buna benzer yüzlerce soru sorar. Ona göre yer seçimi yapar. Sadece yer seçimi de yetmez, yapacağı yatırım için en uygun zamanı ve en uygun ortamı kollar ve yatırımını ona göre yapar. Jet Fadıl gibi millete hava gazı verenlerde,  arada bir çıkar.Bir sanayi odası başkanının bunları bilmiyor olmasıda kabul edilmez. Bunları bildiği halde millete gaz vermeye çalışıyorsa,  o zaman adama sorarlar,amacınıznedir diye?

Sayın başkan, sayın yetkililer bırakalımbu içi boş VOSVOS hayallerini de, biraz gerçeklere bakalım.

Ellimizdekinin kıymetini,değerini bilelim, yeter. Cumhuriyetin yokluk yıllarında, milletin boğazından kısılarak ortaya getirilmiş bir değerimiz öylece orada duruyor. Ne olduğu, hiç kimsenin aklına gelmiyor değil mi? Biliyorum, bakanı, milletvekili, valisi, belediye başkanı dâhil hiç kimsenin aklına gelmiyor.  Altyapısı hazır, pazarı hazır, kurulu bir düzeni görmezden gelmek, atalete ve kendi haline terk etmek ve elindekinin kıymetini bilmemek ne kadar acı!

Sayın TSO başkanı, sayın siyasiler ve yetkililer beğenmediğiniz şu, Vagon fabrikası (Cer atölyesi) varya, işte o fabrika,bir otomobil fabrikası eş değerindedir. Farkında değilsiniz anlıyorum, ama artık farkına varmak zorundasınız. Farkına varılması için basit bir projeksiyon göstereyim.

Türkiye,demiryolu ile yük taşımacılığında %5,25 seviyesindedir. Avrupa da bu oran %25 tir.Türkiye de mevcutyük vagonu sayısı devlet ve özel sektör dâhil olmak üzere yaklaşık 10000 adet civarındadır. Ülkemiz demiryolu yük taşımacılığını, 10-15 yıl içerisinde  %25 seviyesine ulaştırırsa (-ki öyle olmak zorundadır)  bunun için 40000 adet yük vagonuna ihtiyaç vardır. Bir yük vagonunun, ortalama satış fiyatının 60.000 avro olduğunu düşünürsek, toplamdaen az 2.400.000.000 (ikimilyar dört yüz milyon avro) yani 15.600.000.000.-liralık bir Pazar önümüzde durmaktadır. Bu miktar, ülkemizin sadece önümüzde ki 10-15 yıllık ihtiyacıdır. Dış pazarı saymıyorum bile. Bu sektörün yan sanayi ve tedarikçileri ile yaratacağı istihdam sayısı ise en az 10 bin kişidir. Özetle en az 40.000 kişinin ekmek yiyeceği bir sanayi tesisinden ve hazır pazardan bahsediyoruz.

1938 de kurulmuş cer atölyesi ya daşimdiki adıyla TÜDEMSAŞ A.Ş. şehrin göbeğinde 418 dönümlük bir arazi de ve 110 dönüm kapalı alanda, yaklaşık 1400 personeli ile uyutulan ve takatsiz bırakılmış bir dev gibi.Öyle ki 1953-2018 yılları arasında yani 65 yılda,ancak 22.329 adet vagon yapabilmiş, ortalamaya vurduğunuzda 1400 kişi ile günde 1 vagon, yılda 343 vagon üretebilmiş bir dev! Sattıklarının hepsi kar olsa, çalışanlarının maaşını bile karşılayamayan bir dev!
Adı şirket olan ama kendisinin ne olduğu,pek belli olmayan bu yapı,Yönetim Kurulu (halk tabiri ile arpalık)ve siyasilerin atadıkları ile yönetilir. Tokmak TCDD genel müdürlüğünde, davul buradakilerin elindedir. Çağ dışı bir yönetim anlayışı ile karı zararı belli olmayan ucube bir yapı.

Ve aynı zamanda, kanaatimce Sivas´ın ihanete uğramış ekmek teknesidir. 

Sayın başkan bırakın VOSVOS´u, bu memleket için ayağa kalkın ve herkesi ayağa kaldırın(bunu iyi yapabileceğinize eminim) . Şu fabrikayı yılda 2.500 vagon, 1.000.000.000.- TL (eski para ile bir katrilyon lira) gelir elde edebilecek bir fabrika haline getirin. Memleket ihya olsun. Şahsınız için ise gerisi zaten gelir…

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]