Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Bal üreticileri rekolteden memnun fiyatlardan rahatsız

Bal üreticileri rekolteden memnun fiyatlardan rahatsız
Fatmanur Akkişi
Fatmanur Akkişi( [email protected] )
20 Ağustos 2020 - 12:57

Devam eden bal sağımı rekolte açısından üreticilerin yüzünü güldürürken fiyat açısından memnun etmedi.

Bal üreticileri rekolteden memnun fiyatlardan rahatsız

Sivas’ta gezgin arıcıların 15 Ağustos’ta başladığı bal sağımı sürüyor. Havaların bu yıl esintili ve soğuk geçmesi sağımı geciktirirken rekolte ise beklenilen düzeylerde oldu. Yaklaşık 40 yıldır Sivas’ta gergin arıcılık yapan 57 yaşındaki Halit Tomakin bal fiyatlarının düşük olmasından yakınarak, “Aslen Orduluyuz. Memleketimize yakın olduğu ve verim iyi olduğu için Sivas’ı tercih ediyoruz.

Burada ürettiğimiz balı başta Antalya olmak üzere Türkiye’nin birçok farklı bölgesine gönderiyoruz. Fiyatlar çok düşük. Fiyatların yükselmesini isteriz. Zor bir meslek özveri olmazsa bu iş yapılmaz. Balın insan sağlığına her türlü yararı vardır” dedi.

Eşi ile Halit birlikte yaklaşık 25 yıldır arıcılık yapan 57 yaşındaki Emine Tomakin, bu yıl 200’e yakın kovandan 8 ton civarında bal elde ettiklerini belirtip, bal fiyatlarındaki düşüklük nedeniyle emeklerinin karşılığını alamadıklarını ifade etti. Emine Tomakin, “Sivas’ın balı çiçeği güzel o yüzden tercih ediyoruz. Arıcılık zor iş, başka yapacağımız bir iş olmadığı için yapıyoruz. Burada 6 ay kalıyoruz. Bu yıl 8 ton bal aldık. Geçen senede rekolte aynıydı. Bal fiyatlarından memnun değiliz. Fiyatlar rayına oturmadı. Peteklerin kilosunu 25-30’a veriyoruz. Dört çeşit balımız var. Sızma balı 50-60 liraya, saf balı 60-70 liraya veriyoruz. Arıdan çektiğimiz normal balı 30 liraya veriyoruz. Buranın çiçeğinden toprağından bal çok güzel oluyor” şeklinde konuştu. (İHA)

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]