Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Artık Rektörü Başkan Atayacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Artık Rektörü Başkan Atayacak
410
31 Ekim 2016 - 9:40

Son yayınlanan kararnamede en çok dikkat çeken ayrıntılardan bir tanesi rektörlük seçimlerinin kaldırılması oldu.
Devlet üniversitelerini kapsayan bu uygulamada, Yükseköğretim Kurulu tarafından, en az 3 yıl görev yapmış 3 rektör adayı önerecek ve Cumhurbaşkanı tarafından ataması sağlanacak.

KHK’da yer alan Rektörlük ile ilgili şu bilgiler yer alıyor:
“Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve Yükseköğretim Kurulu tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmemesi halinde Cumhurbaşkanınca doğrudan atama yapılır.

Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak aynı Devlet üniversitesinde iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yükseköğretim Kuruluna teklifi ve Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanır.”

PEKİ, DAHA ÖNCELERİ NASIL OLUYORDU
Bu uygulamaya geçilmeden önce son örneği geçtiğimiz aylardaki Rektörlük seçimlerinde yaşadık. Cumhuriyet Üniversitesi’nden örnek verecek olursak, bir önceki dönem Rektörlüğü Prof. Dr. Faruk Kocacık yürütüyordu. 2016 yılı Temmuz ayında yapılan Rektör adayı seçimlerinde 801 oy kullanılmış ve 279 oy ile Faruk Kocacık ilk sırayı yer alırken, bugün ki CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ise 158 oy ile 2.olmuştu. Oylar Cumhurbaşkanlığına ulaştırıldı ve sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Prof. Dr. Alim Yıldız’ı CÜ’ye Rektör olarak atamıştı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58