DOLAR 27,4578 % 0.26
EURO 28,8793 % -0.47
STERLIN 33,3528 % -0.28
FRANG 29,9202 % -0.01
ALTIN 1.617,51 % -0,62
BITCOIN 779.659 3.844

“10 Bin Kişilik Yurdu Şehir Merkezinde Yapacak Arazi Bulamadık!”

Yayınlanma Tarihi : Google News
“10 Bin Kişilik Yurdu Şehir Merkezinde Yapacak Arazi Bulamadık!”

Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Sivas’ta arazi bulabilmenin kolay olmadığını belirterek, “Merkezde arazi yok. Bazen okul yeri arıyoruz okul yeri bulamıyoruz. O nedenle 10 bin kişilik yurt o bölgeye yapıldı. Öğrencilerin merkeze gelmesi esnaflara bağlı. Eğer kent merkezinde cazibe merkezleri oluşturursa emin olun öğrenci şehir merkezine gelir” dedi.

“10 Bin Kişilik Yurdu Şehir Merkezinde Yapacak Arazi Bulamadık!”

Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Türkiye’de tek seferde yapılan Kredi Yurtlar Kurumu’na ait 10 bin kişilik yurtların tek bir bölgeye yapılmasından dolayı yapılan eleştirilere cevap verdi.

10 bin kişilik yurdu şehir merkezinde yapacak yer bulamadıklarını belirten Yılmaz, “10 Bin kişilik yurdun yapımı Türkiye’de bir ilk. Hiçbir ilde tek atapta bu kadar yurt yapılmadı. Yurtların aynı bölgeye yapılması noktasında eleştiriler var. Ancak Sivas’ta arazi bulabilmek kolay mı? Bazen okul yeri arıyoruz okul yeri bulamıyoruz. Örneğin Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin yapımı için 2. bir yer yok. Üniversite için yer aradık sadece İller Bankası’nın arkasındaki araziyi bulduk” dedi.

Şehrin Merkezinde yer olmadığına dikkat çeken Yılmaz, “Şehir Merkezinde yer olmadığı için mecburen 10 bin kişilik yurdu Cumhuriyet Üniversitesi Yerleşkesi içerisine yaptık. Öğrenciler rahatlıkla derslerine gidip gelebiliyor. Öğrencinin tercihini Sivas’tan yana yapması lazım. Bunu yapması içinde kalacak yerin olması lazım. Sizlerin kızı veya oğlu olsa Devlet Kredi Yurtlar Kurumuna başvurmaz mı?

Öğrenciler kalacak yer yoksa Sivas’ta durmuyor. Bu durum son yıllarda artan öğrenci sayısından da belli. Ev kiraları da oldukça yüksek olmasından dolayı da öğrenciler yurtları seçiyor. Bazı kamu görevlileri diyor ki Sivas’ta kiralık evlerin kira bedelleri çok fazla memurlar Sivas’ta kalmak istemiyor diyor. Şehrin işlek caddelerindeki dükkan kiraları dudak uçuklatıyor.

Dolayısıyla 10 bin kişilik yurtlar en doğru yere en güzel şekilde yapıldı. Eğer esnaflar cazibeli bir iş yaparsa öğrenci Üniversiteden şehir merkezine gelir. Her öğrenciye devlet tarafından kredi veriliyor. Yine ailelerin çocuklarına göndermiş olduğu harçlıklarda var. Öğrenci harçlığı ile illaki ihtiyaçlarını giderecek. Öğrencilerin dikkatini çekmek lazım. Şehre daha fazla öğrenci çekecek cazibe merkezlerinin oluşturulması lazım. Eğer cazibe merkezleri oluşturulursa emin olun öğrenciler akşam ders çıkışlarında bile cazibe merkezlerine giderler” ifadelerini kullandı. (Memleket)

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.