Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım: “Arabuluculuk…”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım: “Arabuluculuk…”
1.296
02 Ocak 2018 - 18:55

Sivas İrade Gazetesinden Ahmet Tırpan’ın haberine göre, 1 Ocak 2018´den itibaren işe iade davaları dahil olmak üzere bireysel iş uyuşmazlıklarında, alacak ya da tazminat taleplerinde arabulucuya başvurmanın dava şartı haline geldiği yeni düzenleme ile ilgili Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, arabuluculuk dava şartı olması ile iş dünyasına yeni bir soluk geleceğini vurguladı.

Yıldırım, bundan böyle arabuluculuk görüşmeleri sonunda anlaşmaya varan işçi ve işverenin, üzerinde anlaşılmış olan hususları tekrar dava konusu yapmasının mümkün olmadığına işaret ederken, düzenlemenin iş dünyası için önemli bir zaman tasarrufu sağlayacağını belirtti.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım: “Arabuluculuk…”

“İşçi de işveren de ihtiyacını karşılarken bu sorunla uğraşmayı bırakacak, enerjisini, potansiyelini ve zamanını başka işler için kullanabilecektir” diyen Yıldırım, arabuluculukta anlaşma metni gizli olacağından, bu durumun bir sorun olmaktan çıkacağını dile getirdi.

Yıldırım, yeni düzenlemeler ışığında sistemi şöyle özetledi; “İşçi işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talepli iş uyuşmazlıklarında, arabuluculuğun dava şartı haline gelmesi ile birlikte, taraflar artık ilk oturumda arabuluculukyolunu deneyecekler, arabuluculukta anlaşılmaması halinde mahkemeye başvurabilecekler. Sistem, adliyelerdeki arabuluculuk büroları üzerinden işleyecek. Arabulucu, yapılan arabuluculukbaşvurusunu 3 hafta içinde sonuçlandıracak. Tarafların anlaşamaması halinde ilk iki saatlik ücret, Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Taraflardan birinin, ilk toplantıya katılmaması sebebiyle arabuluculukfaaliyetinin sona ermesi durumunda toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtilecek ve bu taraf davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile, yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulacak.”

Arabuluculuksürecindeki gizlilik, emsal kararlar oluşmasını engelleyecek olan tasarında gizlilik ön planda.

Tüm tarafların ve arabulucunun bu gizliliğe uymak zorunda olduğunu hatırlatan Yıldırım, düzenlemenin iş dünyası tarafından ayrıntılarıyla öğrenilmesi gerektiğini vurguladı.
Türkiye´de 7 bin 300 arabulucu hukuki işlemlerde görev yapacak.

Kaynak : İrade

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58