Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

“Belediye Başkanlığına Adayım”

“Belediye Başkanlığına Adayım”
İhsan Gülbilge
İhsan Gülbilge( ihsangulbilge@buyuksivas.com )
970
27 Ekim 2018 - 13:14

İhsan Gülbilge‘nin “Belediye Başkanlığına Adayım” isimli köşe yazısı;

“Belediye Başkanlığına Adayım”

Başlığımdan kaynaklanacak anlam karmaşasına son vermek için erkenden açıklama yapmak istiyorum. Aday benim demiyorum, benim adayım diyorum 🙂

Sivas sizce şu anda hak ettiği yerde mi? Ve ya şöyle sorayım Sivas’ ın hak ettiği yer neresi? Bizim mi beklentimiz büyük, şehrin mi çabası küçük? Cevapları düşünedurun, ben de asıl konuya geleyim.

Hayatım boyunca en çok dikkat ettiğim konulardan birisi yanlı olmamak. Yanlış düşünebilirim ama yanlı düşünürsem kişiliğime leke sürmüş olurum. Bu yüzden herhangi bir siyasi partiyi de desteklesem ” ne bu benim partimdir hatasını söylemek olmaz derim, ne de benim partim değildir yaptığı her işi kötüleyim derim. ” ne düşürürsem neye inanırsam onu söylerim. O yüzden sayfama bir şunun adamısın diye mesaj gelir, bir şunun düşmanısın diye. Mesaj bu gelir tabi, yanlışı da gelir yanlısı da…  Onlar da geledursun öyleyse. Ben de adayıma geleyim.

Öncelikle şunu belirteyim biraz değişik benim adayım, öyle pek destek görmez, yani şimdilik. Ütopik de görünebilir çoğunuza. Hayal işte kurayım da ben, varsın kırılsın.

Benim adayım

Evvela şehirdeki en büyük sorun işsizlik, göçü durdurmak lazım, diyenlere kulak tıkamaz. Kamu arazilerini kiraya verebilir miyiz, meyve sebze yetiştirip ekonomiye katkı sağlayabilir miyiz, şehre büyük çaplı bir marka kazandırmak için neler yapabiliriz ? Bütün soruları sorar, işin uzmanları ile toplantılar yapar. Yatırımcı çeker, iş imkanını artırır. Mevcut işlerin ve işçilerin hakkını da korur. İşçiye zulmedilmesin diye elinden geleni yapar. Böylece iş var ama işçi yok diyenlere ” çalışabilecek bir iş mi ki işçi olsun ” demekten imtina etmez.

Sıra yaşanılabilir bir şehir inşa etmede. İstediğiniz kadar iş imkanı olsun, istediği kadar maaş verilsin insan olmadığı sürece hiçbirinin bir önemi kalmaz, önce insan ! Bu amaç doğrultusunda şehirde insanı etkileyen tüm sorunlar için en az 30- 40 yıllık planlar hazırlar bu aday. Gürültü kirliliği, görüntü kirliliği, küresel ısınma, çarpık kentleşme, betonlaşma, hava kirliliğinin artması, trafiğin her geçen gün çözülemez hale gelmesi, aklınıza gelen ve gelmeyen tüm sorunlar için kalıcı çözümler aramaya koyulur.

Somut bir örnek vermem gerekirse, trafiği çözmek için altgeçit, tünel yapar diyemiyorum. Şehre raylı sistemi entegre eder, toplu taşımayı mükemmel hale getirir, böylece kişilerin trafik sorununa girmeden toplu taşımayı tercih etmesini sağlar, diyorum. Bisiklet yollarını her yere dahil eder, gerektiğinde yolları küçültüp bisiklet yolu açmaktan çekinmez. Yol kenarına sadece bir boya çizip yapmaz bu işlemi de. Korumalı, özel bir alan yapar. İnsanların korkmadan bisiklet sürebilecekleri, etrafındaki kaldırımların ağaçlarla dolu olduğu, gerçek bisiklet yolları. Üstelik bir dahaki seçimde sırf bu yüzden kendisine oy vermeyeceklerini bile bile, kenti için yapar bunu.

Görüntü kirliliği için kent estetiği kurar ve şehirde hangi mahallede kaç kat bina yapılacak, binaların rengi ne olacak, nasıl bir mimari ile yapılacak; tüm bu sorulara yıllar öncesinden cevap belirler. Sadece görüntü kirliliğini değil çarpık kentleşmeyi de betonlaşmayı da engeller aynı zamanda.

Hava kirliliğini ve küresel ısınmayı hatta ekonomimizi de kurtarmaya fayda sağlayacak bir adım olarak şehirde kademe kademe benzinli araçları yasaklar. Bir hedef belirler ve der ki ” 2028 yılından itibaren şehirde alınacak tüm arabalar elektrikli olmak zorundadır ” şehri buna önceden hazırlar. ( Petrolün biteceği ve her geçen gün fiyatının yükseleceği gerçeği göz önünde bulundurulmalı, havayı ve dünyamızı nasıl etkilediği de göz ardı edilmemeli )

Şehrin içindeki ağaçsızlık, beton Sivas, bozkır Sivas imajından çok rahatsızlık duyar. Kırmızı çizgisini, şehir içinde ne kadar ağaç dikilebilirse o kadar dikeceğiz diyerek açıkça ilan eder.

Turizm alanında tarihi eser zengini, tarih turizmi fakiri Sivas’ a neler yapılabilir diye sık sık toplantılar düzenler. Tarihi eserlerin işlevi kimliğine uygun mu, çevresi hak ettiği güzellikte mi, özen ve düzen var mı? Bu ve bunun gibi tüm sorunları keşfettikten sonra çözüm aşamasına geçer. Tarihi eserlerin etrafını güzelleştirmek için kamulaştırma çalışmalarını başlatır. Bunlar 5 sene içerisinde yetişmez bir dahaki seçim için kullanamam, diye düşünmez. 30 sene sonra da yapılsa bugünden başlaması gerekir, der.

Sosyal hayata fayda sağlayacak, tiyatroların, sinemaların, sokak sanatçılarının, müzisyenlerin, ressamların her an hayatımıza dahil olması için büyük bir çaba sarf eder. Haftanın en azından şimdilik bir gününde, istasyon caddesi trafiğe kapatır. Burada yol boyunca müzik dinletileri, dans gösterileri, küçük tiyatro oyunları yapılmasına vesile olur. Hem ekonomiyi canlandırır hem de meydanın işlevselliğini artırmış olur.

Benim adayım bunların hepsini hatta fazlasını da yapar. Gerçekten yapar. Çünkü bu yazdıklarımın çoğu dünyada, artık bir şeyler yapmamız gerekiyor, diyen belediyelerin yaptığı şeyler. Amsterdam, Paris, Kopenhag gibi geleceğin şehirlerini kurmak isteyen belediyeler sorunları yıllar öncesinden teşhis edip yukarıda saydıklarımı yapmaya başladılar. O yüzden şu an yaşanılabilir şehirler sıralamasında en üst sıralara tırmanıyorlar. Sivas’ta neden yapılmasın? Türkiye’ deki diğer şehirlere de örnek olup geleceğin şehrini inşa edebiliriz. Bunun için yapılması gereken aslında tek şey tüm dünyada olduğu gibi ilimizde de sorunların tespit edilip işin uzmanları ile toplantılar yapılıp çözümler aranması. 5 senelik planlar 5 senemizi kurtarmaya çalışırken 20 senelik planlar 100 yılımızı, geleceğimizi kurtarır.

Şimdilik benim adayım bunları yapacağını söylemiş olsun, inşallah bir dahaki yazımda Sivas özelinde neler yapar onları söyleyeceğim, hepiniz Allah’a emanet olun. Oylar adayıma …

İhsan Gülbilge / Büyük Sivas

Sivas Valisi Salih Ayhan’ın Çalışmalarını Beğeniyor musunuz?

Sivas Valisi Salih Ayhan'ın Çalışmalarını Beğeniyor musunuz?

  • Evet --> 109
  • Hayır --> 78
  • Fikrim Yok --> 39
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58