DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.359,99 0.011

Zorunlu trafik sigortasında hesaplar tamamen değişti! Araç sahipleri dikkat!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Zorunlu trafik sigortasında hesaplar tamamen değişti! Araç sahipleri dikkat!

Tüm araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir konu olan zorunlu trafik sigortası primlerinin hesaplama yöntemi tamamen değişti.

Zorunlu trafik sigortasında hesaplar tamamen değişti! Araç sahipleri dikkat!

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nda uygulanacak hasar maliyet endeksi uygulamasını 2023 yılının Aralık ayında duyurmuştu. Duyurulan bu yeni uygulama 1 Mayıs 2024 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

SEDDK, ekonomik koşulları göz önünde bulundurarak sigortalının yararının korunması ve hasar prim dengesinde sürdürülebilirliğinin sağlanması için maliyet hesabı uygulamasına geçiş yaptı.

ENDEKS DEĞİŞİYOR

Zorunlu trafik sigortası primlerinin belirlenmesinde referans noktası olacak olan endeks, her ay asgari ücret, yedek parça, bakım-onarım ve araçlardaki fiyat değişiklikleri göz önünde bulundurduktan sonra sonra tek tek, en ince ayrıntısıyla birlikte hesaplanacak.

Bu yöntem sayesinde ödenecek prim tutarında, araçların modeli, yaşı ve ikamet edilen bölgenin yanı sıra endeksi oluşturan fiyatlardaki değişiklik de etkili olacak.

MAYIS AYINDA YÜZDE 3 ARTIŞ

Hasar maliyet endeksinin hesaplanmasında aylık olarak, asgari ücret artış oranının yüzde 45’i, TÜİK’in açıkladığı harcama endeksinde yer alan yedek parça ve aksesuarlarındaki fiyat artış oranının yüzde 30’u, aynı endeksteki motorlu araçlar fiyat artış oranının yüzde 15’i ve kişisel ulaştırma araçlarının bakım ve onarım fiyat artış oranının yüzde 10’u alınacak.

SEDDK’nin yayımladığı genelgeye göre, hasar maliyet endeksine uygun olarak hesaplanan Mayıs ayı prim artışı azami olarak yüzde 3 oranında açıklandı.

Bununla birlikte sigorta şirketleri, zorunlu trafik sigortası poliçe fiyatlarında Mayıs ayında azami yüzde 3 artış yapması bekleniyor.

Sivas Haber– Sivas Haberler


YORUM YAP