Mehmet Nebi Kaya: "Köylerimizin Yüzde 81'inde Su Sayacı Yok"Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

27 Ocak 2021 - 07:55

Nebi Kaya: “Köylerimizin Yüzde 81’inde Su Sayacı Yok”

Son Güncelleme :

02 Aralık 2019 - 15:38


Nebi Kaya: “Köylerimizin Yüzde 81’inde Su Sayacı Yok”

Su israfının önüne geçmek ve suyun köylerde adil kullanımını sağlamak adına yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, “Sivas genelinde bulunan bin 233 köyün sadece 235’ine su sayacı takabildik. Köylerimizin yüzde 81’inde su sayacı yok. Suyumuza sahip çıkmamız lazım. Yoksa yazın su sıkıntısı yaşarız” dedi.

Mehmet Nebi Kaya: “Köylerimizin Yüzde 81’inde Su Sayacı Yok”

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya İl Genel Meclisi üyelerine köylere su sayacı takılması noktasında uyarılarda bulunarak, “Sivas su zengini değil. Bazı ilçelerde ve köylerde su sıkıntısı yaşanıyor. Aynı zamanda su adil bir şekilde de kullanılmıyor. Bunun önüne geçmek adına köylerde su israfını önlemek adına su sayacı takılmalı” dedi.

Su israfına yönelik tedbirler alınmaması halinde su konusunda oldukça fazla sıkıntı yaşanacağını aktaran Kaya, “Sivas genelinde bulunan köylerin yüzde sadece yüzde 19’una su sayacı takabilmişiz. Su sayacı takılmayan bin civarında köy var. Yani bin 233 köyün 235’ine su sayacı takabildik. Önümüzdeki yıllarda eğer su sıkıntısı çekmek istemiyorsak suyun kıymetini bilmemiz lazım. Özellikle tarımla uğraşan köylüler bu konuda daha duyarlı olmalı. Mevcut suyun kıymetini bilmek zorundayız. Bu konuda İl Genel Meclisi üyelerimizinde duyarlı olmasını istiyoruz. 30 kilometrelik bir alandan köye su getirildiğinde maliyet oldukça yüksek oluyor. Yüksek meblağları karşılamak kolay değil. Su sorunu sadece Divriği’de yok hemen hemen tüm ilçelerde su sorunu var. Su sorunu uzak mesafelerden getirilecek su ile de çözülmüyor. O nedenle su sorunu daha da artmadan köylerde suyun kıymetini bilmemiz gerekiyor. Özellikle su sayacı uygulaması bütün köylerde kesinlikle hayata geçmeli. Aslında su sayacı takılması halinde gerçekten İl Özel İdaresi zarar ediyor. Su sayaçlarının takılması idareye para da kazandırmıyor. Ama adil kullanım için su sayaçlarının olması şart. Bu konunun üzerine oldukça fazla gitmemiz lazım. Projeler hazır hazırlıklarımız tamam yeter ki kaynak bulunsun kaynak bulunduğu an su sayaçları takılacak. İlçeleri ve köyleri geziyorum. Vatandaşları ikna ederek su sayacı konusuna ağırlık verelim. Mevsimlerde değişiyor. Eskisi gibi ilimize kar ve yağmur da yağmıyor. Yoksa yazın sıkıntı yaşayacağız. Yine su arayışı içine gireceğiz” ifadelerini kullandı. (Memleket)

Büyük Sivas Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.