hava -3° Orta
DOLAR 18,8080 % % 0.05
EURO 20,4885 % % -0.15
GRAM ALTIN 1.167,51 % % -0,71
ÇEYREK A. 1.908,88 % % -0,71
BITCOIN 442.625 % 0.762
SON DAKİKA



Google News

Yüzbinlerce kişiye memurluk hakkı doğdu!

Son Güncelleme :

24 Ocak 2023 - 9:46


Yüzbinlerce kişiye memurluk hakkı doğdu!

Yüz binlerce sözleşmeli personel bekliyordu. Meclis’te yasalaşarak yürürlüğe giren ‘sözleşmeliye kadro’ yasasında kapsam genişliyor. Sanatçılar, vekil imamlar ile vekil ebe-hemşirelerden sonra mahalli idareler çalışanları da memurluk hakkına kavuştu. Peki hangi belediye çalışanları kadro alacak? Belediye şirketlerine taşerondan gelen işçiler için ne değişecek?

Yüzbinlerce kişiye memurluk hakkı doğdu!

Yaklaşık 500 bin sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmasıyla ilgili tasarı yasalaşarak yürürlüğe girdi. Söz konusu yasada birçok unvan ve kurum yer alırken uzun süredir beklenen mahalli idareler de kadro çalışmasının içine dahil edilmiş oldu. Mahalli idarelerdeki kadro çalışması 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 49’uncu maddesinin üçüncü fıkrasında tarif edilen sözleşmelileri kapsayacak.

Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in yazısına göre; bu sözleşmeliler yasanın yayımlanmasının ardından memur kadrolarına geçirilecek. İl özel idaresi, belediye ve bağlı kuruluşları ile mahalli idare birliklerinde çalışan, genel şartları taşıyanlar, sözleşmeli personel olarak çalıştırılmalarına esas alınan memur kadrosuna geçirilecek.

Mahalli idarelerdeki sözleşmeli personel için yeni bir sisteme gidilip buralarda da 3+1 modeli uygulanacak.

Bu nedenle belediyelerdeki sözleşmeliler için de KPSS zorunluluğu getiriliyor. Öte yandan mahalli idarelerdeki sözleşmeli personel için yeni bir sisteme gidilip buralarda da 3+1 modeli uygulanacak. Bu nedenle belediyelerdeki sözleşmeliler için de KPSS zorunluluğu getiriliyor.

3 yıllık çalışma süresi
Yasanın 6. maddesinde, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 49’uncu maddesinin üçüncü fıkrasına aşağıdaki cümleler eklenmiştir. “Sözleşmeli personelin işe alınması memur kadrolarına ilk defa alınma usulüne tabidir.

Sözleşmeli personelden üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde sözleşmeli personel olarak çalıştırılmalarına esas alınan memur kadrolarına atanır. Bu kapsamda memur kadrolarına atananların bir yıl süreyle diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakli yapılamaz.

Bunların sözleşmeli personel pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir.

Bunlar, atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına, göreve başladığı tarihi takip eden ay başından itibaren hak kazanır ve önceki pozisyonlarında aldıkları mali ve sosyal haklar hakkında herhangi bir mahsuplaşma yapılmaz” denilmektedir.

Kimleri kapsıyor?
Bu hükmün eklendiği 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 49’uncu maddesinin üçüncü fıkrasında ise belediyelerdeki sözleşmeli personel tarif ediliyor. Buna göre kadroya geçecek belediye personeli şöyle sıralanıyor:

“Belediye ve bağlı kuruluşlarında, norm kadroya uygun olarak çevre, sağlık, veterinerlik, teknik, hukuk, ekonomi, bilişim ve iletişim, plânlama, araştırma ve geliştirme, eğitim ve danışmanlık alanlarında avukat, mimar, mühendis, şehir ve bölge plâncısı, çözümleyici ve programcı, tabip, uzman tabip, ebe, hemşire, veteriner, kimyager, teknisyen ve tekniker gibi uzman ve teknik personel yıllık sözleşme ile çalıştırılabilir.

Sözleşmeli personel eliyle yürütülen hizmetlere ilişkin boş kadrolara ayrıca atama yapılamaz. Bu personelin, yürütecekleri hizmetler için ihdas edilmiş kadro unvanının gerektirdiği nitelikleri taşımaları şarttır…”

İşçiler kapsamda mı?
Yukarıdaki madde çerçevesinde belirlenen görevdekiler kadro haklarından yararlanacaklar. Burada en çok soru ise belediye şirketlerinde çalıştırılan işçilerle ilgili geliyor. Bu işçilerin büyük kısmı daha önce taşeron şirketlerden belediye şirketlerine geçirilen işçilerden oluşuyor.

Ancak Meclis’te görüşülen yasa tasarısı kamu kurumlarında memur kadrolarında sözleşmeli olarak çalışanları kapsıyor. Bu yüzden mahalli idarelerde yukarıda sayılan unvanları taşıyanlar memur kadrolarına geçmiş olacak. İşçilerin memur kadrolarına geçmesi söz konusu olmayacak.-internethaber

Büyük Sivas Haber





YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol