hava -3° Hafif Kar
DOLAR 18,8236 % % 0.03
EURO 20,4558 % % 0.04
GRAM ALTIN 1.165,57 % % 0,06
ÇEYREK A. 1.905,70 % % 0,06
BITCOIN 454.530 % 3.035
SON DAKİKA


Google News

Ulaş Karasu: KYK Yurtları İncelensin

Son Güncelleme :

10 Aralık 2019 - 12:32


Ulaş Karasu: KYK Yurtları İncelensin

CHP Milletvekili Ulaş Karasu, TBMM´ye verdiği araştırma önergesinde Kredi Yurtlar Kurumu bünyesine bulunan yurtlardaki koşulların incelenmesini istedi.

Milletvekili Ulaş Karasu Yurtlardaki Koşulların İncelenmesini İstedi

Karasu, “Avrupa´nın en genç nüfus oranına sahip ülkemizde üniversite öğrencilerimize uygun konaklama ve eğitim koşullarının sağlanması, gençlerimizin üniversite yaşamında desteklenmesi sosyal devlet anlayışının bir gereğidir” dedi.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Kredi Yurtlar Kurumu bünyesinde bulunan yurtlardaki yaşam koşullarının incelenmesi için TBMM´ye Araştırma Önergesi verdi.

Milletvekili Karasu, önergenin gerekçesinde 2019 yılı itibarıyla 129´u devlet üniversitesi, 77´si vakıf üniversitesi olmak üzere 206 üniversite bulunduğunu, 2 milyon 829 bin önlisans öğrencisi, 4 milyon 442 bin lisans öğrencisinin eğitim gördüğünü kaydetti.

Üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin en önemli sorunlarından birinin barınma sorunu olduğunu kaydeden CHP´li Karasu, “Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 29 Ağustos 2019 tarihinde yaptığı açıklamada, Kredi Yurtlar Kurumu himayesinde 700 bin öğrenciye ev sahipliği yapacak seviyede olduğunu kaydetmiştir. Bu rakam üniversitede öğrenim gören gençlerimizin sayısıyla kıyaslandığında devede kulak kalmaktadır” dedi.

CHP Milletvekili Karasu, KYK yurtlarının fiziki koşullarının tartışıldığını, yurtların öğrencilere bilgi verilmeksizin kapatıldığını belirterek, “Örneğin; Konya Cihanbeyli´de bulunan KYK yurdunun kapatılmasıyla birlikte yurtsuz kalan öğrencilerin bir kısmı oturma eylemi başlatmış, Kayseri´nin Pınarbaşı ilçesindeki Suna Yalçın Meslek Yüksekokulu kampüsünde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu´na (KYK) bağlı ´Pınarbaşı Öğrenci Yurdu´nun kapatılacağı iddiaları üzerine öğrenciler demokratik haklarını kullanarak itiraz etmiştir. Bu örneklerin yanında Alanya Terken Hatun Kız Öğrenci Yurdu´nda ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren yurtta öğrenciler gıda zehirlenmesi yaşamıştır” diye konuştu.

Yurtlarda öğrenciler için birinci derecede öneme sahip olan sıcak su, hijyen ve internet hizmetinde de aksamalar yaşandığını kaydeden Milletvekili Ulaş Karasu şöyle devam etti:

“Avrupa´nın en genç nüfus oranına sahip ülkemizde üniversite öğrencilerimize uygun konaklama ve eğitim koşullarını sağlaması, gençlerimizin üniversite yaşamında desteklemesi sosyal devlet anlayışının bir gereğidir. Bu nedenlerle; Gençlik ve Spor Bakanlığı´na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu bünyesinde bulunan yurtlarındaki koşulların incelenmesi, sorunların tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla Anayasa´nın 98, İç Tüzüğün 104 ve 105´inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılması gerekmektedir.” (Hakikat)

Büyük Sivas Haber

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol