DOLAR 28,9919 % 0.23
EURO 31,2252 % -0.16
STERLIN 36,3918 % -0.22
FRANG 32,9603 % -0.25
ALTIN 1.866,62 % -1,07
BITCOIN 1.281.821 0.322

Yatay ve Dikey Mimari

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yatay ve Dikey Mimari

Yaşadığımız bu üzücü günlerde öncelikle Ülkemizin başı sağ olsun yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza rahmet yaralılara acil şifalar tüm deprem zedelere geçmiş olsun bir daha böyle ağır afetler görmemek dileklerimle.

Yatay ve Dikey Mimari

Artık yatay mimariye geçmenin zamanı geldiğine inanıyoruz müstakil evler bahçeli evler yeni oluşturulan zemini deprem yönetmeliğine uygun yeni bölgeler ile bir an evvel yatay mimari hayata geçirilmeli şartlar ve imkanlar dahilinde yüksek katlı binalar yapılmalı ama son derece önemli olan deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmeli Dikey mimari; büyük ya da büyümekte olan şehirlerde yapıların, yoğun olan nüfusun ihtiyacını karşılayacak şekilde çok katlı olarak inşa edilmesi anlamına geliyor.

Dikey mimari sayesinde dar alanda fazla sayıda hane oluşturulabiliyor.

Fakat şehrimizde olağan ciddi bir nüfus atışın olmaması ile dikey mimariye pek te ihtiyaç olmadığı göz önünde kalıyor.

Yatay mimari ise aslında hepimizin bildiği ve neredeyse herkesin özlem duyduğu bir kavram.

Adından da anlaşıldığı üzere, yatay mimari, az katlı konut projelerinin inşası sayesinde hayata geçiyor. Günümüzde yatay mimariye geçiş genellikle iki ya da üç katlı binalar sayesinde gerçekleştiriliyor.

Yatay Mimarinin Avantajları Nelerdir?

Şehirlerin silüetinin bozulması konusunda dikey mimarinin olumsuz etkisi olduğu uzun süreden beri tartışılan bir konu. Sivas gibi tarihi silüete sahip şehirler için bu durum daha çok önem kazanıyor.

Yatay mimari doğrultusunda oluşan yatay şehirleşme ise bu soruna çözüm olması ile dikkat çekiyor.

Fakat söz konusu yatay yapılaşma olunca inşa edilen az katlı binaların, şehirde yaşayanlara yetmeyeceği endişesi doğuyor.

Bu durumda da çözüm, binaların daha geniş taban oturum alanları üzerine yayılması oluyor. Şehrimizde var olan arazi sorunu ise kentsel dönüşüm sayesinde yeni imar alanları ile çözülebilir ve inşa edilecek yeni binalarda yatay mimari ile tekrardan hayat bulacaktır. Şehirlerin dikey yapılardan uzaklaşıp yatay mimari ile inşa edilmesi, sadece şehrin silüeti üzerinde değil, şehirlerde yaşayan insanlar üzerinde de etkili.

Yatay mimari projeleri, daha doğal ve sosyal açıdan daha yakın komşuluk ilişkilerinin oluşmasını sağlıyor.geçmiş te olduğu gibi içerisinde bulunduğumuz deprem afetlerinden çok daha az can kayıpları hatta hiç can kaybı yaşanmadan yapılabilecek inşaatlar ile şehrimiz daha da güzelleşeceği güveli bir şehir olarak örnek bir il olacağı ümit ediyoruz..

Haftaya görüşmek üzere esen kalınız…

Büyük Sivas Haber– Sivas Haberler – Sivas Gazeteleri

 


YORUM YAP