DOLAR 32,3607 % 0.17
EURO 34,4602 % -0.71
STERLIN 40,3340 % -0.67
FRANG 35,3962 % -0.32
ALTIN 2.438,65 % -0,91
BITCOIN 2.267.437 -2.295

Yalan ve yalancı nasıl yakalanır?

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yalan ve yalancı nasıl yakalanır?

Nesrin Öztürk Salgar’dan “Yalan ve yalancı nasıl yakalanır?” başlıklı yazı…

Yalan ve yalancı nasıl yakalanır?

Yalan söylerken karşınızdakinin burnu uzamıyorsa yalan yakalamak biraz zor. Ama ben bu hafta size biraz bu konuda yardımcı olayım diyorum. Uzman klinik psikolog Hüseyin EROL’un bilgileri eşliğinde yalan nasıl yakalanır tek tek sıralayayım.

Yalancı gözünden tanınır mı?

Birine çok güveniyorsanız yalan yakalamak zordur. Pembe yalan, beyaz yalan diye adlandırılan yalanlar dışında kötü yalanlar onur kırıcı ve üzücüdür. Yapılan araştırmalar, birinin yalan söylediğini çoğu kez şans eseri yakaladığımızı söylüyor. Yalan söyleyen gözünü kırpmaz ya da çok kırpar, göz bebekleri büyür vs. gibi durumlar her zaman yalan davranışları anlamına gelmez .

Yalan yakalama hakkında yeni ipuçları

Konuşmaları kıyaslamak, yüz ifadeleri, ses tonu, ön seziler, şüpheliyi baskılamak, zorla gülümsemeler, yüzde oluşan mikro ifadeler, tersinden olay, sahte gülümseme…

Ne demek bunlar derseniz?

İstatiksel olarak ortalama insanlar 10 dakikada 3 yalan söylemektedir. Bunlar bir de sıradan insan yani sen, ben…

Diyelim ki birinden şüphe ettiniz bildiği bir şeyi anlatmaya başladınız. Gerçek şaşkınlık 1 sn. sürer ve 1 sn.’ den fazla şaşkınlık ifadesi sürüyorsa şüphe etmeye başlayın. Numara yapıyor olma ihtimali yüksek

Küçümseme, hor görme, utanma duyguları (jest ve mimikler, beden dili) evrenseldir. Bunu muhakkak duymuşunuzdur. İster ev hanımı olun ister iş insanı fark etmez duygularımız aynıdır. Gerçek yüzümüze muhakkak  yansır.

Göz temasını kesmeden bir olayı hatırlamaya çalışmak bir yalan belirtisidir. Uzun süreli göz teması yalan belirtisi ne garip dimi. Çünkü yalan söyleyen kişi sizin o yalana inanıp inanmadığınızı görmek ister.

Fiziksel sıkıntısı yoksa yalan söyleyen kişi burnunu kaşır.

Birinden şüphe duyuyorsanız ona olayları tersten anlattırın. çünkü yalan söyleyen kişi olayları tersten anlatamaz. Yalancı hikayeleri sırasıyla ezberler.

Sahte gülümsemede göz kenarı kırışmaz. Ama bu ihtimal botoks ile biraz ortadan kalkıyor. Siz şüphe ettiğiniz  kişiye önce botoks var mı diye sorun

Yalancıların ortak bir noktasını daha yalan söyleyeyim çoğu kez elleri farkında olmadan ensesine gider. Yalan söylerken kişi korkarsa ellerine bakın elleri buz keser.

Bu bilgiler ne kadar işinize yarar dersiniz?

Günün sonunda insanlar yine de istedikleri şeye inanırlar. Yalanlar ortaya çıktığında gerçekler insanı özgür kılmayabilir. Ama siz yine de unutmayın yeryüzünde iki şey asla saklı kalmaz biri yalan biri gerçek…

Uzman klinik psikolog Hüseyin EROL’un önerdiği the invention lying (yalanların icadı) filmini tavsiye ediyorum.

Haber Merkezi / Büyük Sivas Haber


YORUM YAP