REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Vefa sadece bir semtin adı olarak kalmamalıBüyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

29 Ekim 2021 - 03:50

Vefa sadece bir semtin adı olarak kalmamalı

Son Güncelleme :

20 Ekim 2021 - 23:31

Vefa sadece bir semtin adı olarak kalmamalı

Vefa İstanbul’da sadece bir semtin adı olarak kalmamalı! İnsan insan olmalı hele de “Ben Müslümanım!” diyorsa erdemli olmaya, dürüst kalmaya, kazanımlarını ahlak ile taçlandırmaya, adaletli olmaya, merhametli olmaya, iyiliklerle yüreklere yürümeye, aldatmamaya vefa göstermelidir!.. ”

Vefa sadece bir semtin adı olarak kalmamalı

İnsan nisyan ile malul bir varlıktır!” Eyvallah! Ama aynı insan bile bile aldatan olamaz, bile bile kişisel menfaati uğruna temel değerleri ayaklar altına alamaz, bile bile insanlıktan çıkamaz ve çıkmamalıdır da!..

Bir kimse hem Müslüman olsun hem de bir pazarlığın bittiği yerde tekrar pazarlık yaparak o pazarlığı bozma gayretinde olsun. Nerede alışveriş hassasiyetleri? Nerede dürüstlüğe vefa?..

Bir kimse hem hak hukuktan, hem komşu haklarından, hem insan haklarından, arkadaşlık hukukundan bahsetsin hem de ufacık menfaat gördüğünde tüm doğrularından çark etsin. Ve hatta ballandıra ballandıra insanlığa dürüstlük/ vefa dersi versin. Bu mudur imanın gereğini yapmak? Hani bizim dostluğa, komşuluğa, arkadaşlığa, alışverişe, dürüstlüğe, helale, meşruya, doğruya, hak ve adalete, merhamete, meşru olana, ilkeli olana, omurgalı olana, dik durana vefamız? En ufak bir menfaat uğruna her tür değerlerden vaz geçecek isek dinimiz, imanımız, Kur’anımız, peygamberimiz’e, davamıza, inancımıza, değerlerimize olan vefamız/sadakatimiz nerede kaldı?

Bakara Suresi. 93. Ayette Rabbimiz(cc) buzağıya tapan kavme seslenerek şöyle sesleniyor; “Ne kötü (şu) inancınızın sizi yönelttiği şey. Eğer gerçekten bir şeylere inanıyorsanız!” Mü’min olan kulun imanı onu iyiye, doğruya, güzele, faydalıya, yararlıya, adil olana, hakkaniyetli olana, dürüst olana sevk etmesi gerekmez mi?

Mü’min olan kul nefsani arzu ve isteklerinin, çıkar ve menfaatlerinin kulu/kurbanı/kölesi değil de Allah(cc)’ın kulu/kölesi olması gerekmez mi? Keşke “Ey iman edenler! Yeniden iman ediniz!” ayeti Müslümanlıktan dem vuran vefa/sız yüreklere yeniden nazil olabilse. Keşke!..

Büyük Sivas Haber

REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.