hava Parçalı Bulutlu
DOLAR 18,6388 % % 0
EURO 19,3081 % % 0.3
GRAM ALTIN 1.051,86 % % 0,39
ÇEYREK A. 1.719,79 % % 0,39
BITCOIN 319.648 % 2.108
SON DAKİKA

Google News

Vali Gül’den, Yeni Cami Hakkında Önemli Açıklamalar

Son Güncelleme :

27 Ocak 2017 - 14:12

Vali Gül’den, Yeni Cami Hakkında Önemli Açıklamalar

Bugün sabah saatlerinde, Sivas’a yeni yapılacak cami hakkında “Sivas’a 7 Bin Kişilik Merkez Cami Yapılacak” başlığı ile gündeme taşımıştık. Haberimiz ardından Sivas Valisi Davut Gül’de cami hakkında ilgililerle bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulundu.

Sivas Valisi Davut Gül, ilimize kazandırılacak olan yeni şehir parkı içerisindeki 7 bin kişilik caminin dernek yönetim kurulu toplantısına katıldı.

Sivas Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen toplantıda görüşlerini dile getiren Vali Gül, Sivas’a Selçuklu mimarisinde büyük bir camiye ihtiyaç olduğunu bu sebeple Sivas Merkez Camisi ve Külliyesi Derneği çatısı altında bir araya geldiklerini vurguladı.

Şehit cenazeleri, bayram namazları ve cuma namazlarında mevcut camilerin ihtiyaca cevap verememesi nedeniyle derneğin kente yeni bir cami kazandıracağını vurgulayan Gül, “Cami için ilk etapta Kızılırmak İlkokulu ve Halk Eğitim Merkezi’nin yeri düşünüldü. Ancak buradaki toplam alan camiye yetse de bahçeye izin vermiyor. Bizim 20-30 bin kişi ile namaz kılabileceğimiz bir alana ihtiyacımız var” dedi.

Şehir Parkı projesi kapsamında Kızılırmak İlkokulu ve Halk Eğitim Merkezi’nden başlayıp Selçuk Anadolu Lisesi’ne kadar olan alanın revize edileceğini ifade eden Gül, “Bunun içerisinde mevcut Öğretmenler Parkı olduğu gibi kalıyor. Kızılırmak İlkokulu ve Halk Eğitim Merkezi kalkıyor. Kot farkından dolayı bu binaların alt kısmı el sanatları çarşısı, daha alt zemin ise otopark olarak düzenleniyor. Mevcut Numune Hastanesi’nin olduğu yerde tarihi yapılar hariç tüm eski binalar kalkıyor. Kaldırılan eski binaların yerine camimiz inşa edilecek. 33 bin metre karelik Numune Hastanesi arazisinin yüzde 90’ı yeşil alan, camimizin alt kısmı ise kapalı otopark olacak” diye konuştu.

Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de bölgeden kaldırılacağını vurgulayan Gül, “Biz meslek liselerini sanayi ile iç içe olmaları açısından Organize Sanayi Bölgesi içerisine yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki ay içerisinde ihaleye çıkmış olacağız. Meslek lisesinin olduğu yere de kaldırdığımız Halk Eğitim Merkezini içerisine Olgunlaşma Enstitüsünü de kazandırarak yapıyoruz. Kızılırmak İlkokulu’nu da mevcut ihtiyaca cevap verecek şekilde inşa ediyoruz. Ayrıca buraya bir tanede ortaokul planlıyoruz. Yeni yapılan eğitim kurumları tarihi kimliğe uygun olacak” şeklinde konuştu.

Mevcut Arkeoloji Müzesi hakkında da bilgi veren Vali Gül, tarihi yapının restorasyondan geçeceğini, Kadın Açık Cezaevinin ise mevcut E Tipi Kapalı Cezaevi’nin yanına taşınacağını ifade etti.

Sivas’a T tipi bir cezaevinin daha inşa edileceğini belirten Gül, bunlara lojmanda ekleneceğini söyledi. Açık cezaevi taşındıktan sonra eski yapının restorasyona alınacağını belirten Gül, tarihi binanın onarım sonrası müze olarak hizmet vereceğini kaydetti. Revize çalışmaları kapsamında Selçuk Anadolu Lisesi’nin de restorasyonu ile çevre düzenlemesinin yapılacağını ifade eden Gül, yanına sonradan yapılan ek binanın da cephe giydirmesinin mevcut liseye uygun hale getirileceğini, bahçesindeki lojmanlarında yıkılacağını söyledi.

Eski asker hastanesinin de revize proje kapsamında ortadan kalkacağını belirten Gül, bu bölgeye Kamu Hastaneleri Birliği, Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Sağlık Müdürlüğü’nün taşınacağını söyledi.

Proje ile yaklaşık 140 bin metre kare alanın elden geçeceğini ifade eden Gül, “Tarihi binaların restorasyonu yapılacak ve müze haline getirilecek. Yeşil alan artırılıp vatandaşlarımızın soluk aldığı mekânlar artırılacak. Yapılacak olan çalışmalar sonrası bu bölge cazibe merkezi olacak” ifadelerini kullandı.

Vali Gül yapılacak olan caminin örnek bir eser olacağını ve şehir dışından gelen misafirlerin görmeden kentten ayrılmayacağını dile getirerek, “Sırf bir bina yapalım gibi bir amacımız yok. Mimarımız Türkiye’nin en iyi mimarlarından biridir. Amacımız şehirle istişare edip talepleri alarak zaman içerisinde dernek yönetimimizle birlikte bu ibadet mekânını kente kazandırmaktır. İnşallah Sivas Merkez Camisi ve Külliyesi’ni ilimize kazandırmak bizlere nasip olur.” şeklinde konuştu.

İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan ise 11 Ocak 2017 tarihinde derneğin kurulduğunu dile getirerek, 13 Şubat’ta olağan genel kurul yapılacağını söyledi.

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal da, İl Müftülüğü ile yapılan görüşmeler sonrası dernek kurulması için başvuruda bulunduklarını, gerçekleştirilen toplantıda dernek üyeleri ile bir araya gelip, hem tanışma hem de yapılabilecek çalışmaları konuşma imkânı bulduklarını ifade ederek bu çalışmaya herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol