hava 20° Çoğunlukla Bulutlu/Rüzgârlı
DOLAR 16,6591 % % -0.2
EURO 17,4222 % % -0.83
GRAM ALTIN 973,34 % % -0,28
ÇEYREK A. 1.591,41 % % -0,28
BITCOIN 20.003,80 % -1.36
SON DAKİKA
Google News

Turkcell mobil ses dönüşümüyle geleceğin iletişimine yön veriyor

Son Güncelleme :

27 Mayıs 2022 - 13:01Turkcell mobil ses dönüşümüyle geleceğin iletişimine yön veriyor

Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell, kurulumunu tamamladığı Mobil Ses Dönüşüm Programı’yla ses hizmetinde önemli yeniliklere imza attı.

Turkcell mobil ses dönüşümüyle geleceğin iletişimine yön veriyor

Geniş kapasitesiyleacil durumlara daha hazır ve esnek servis altyapısı sunan dönüşüm programıyla Turkcell, Avrupa’daki en kapsamlı ve sanallaştırılmış mobil şebekelerden biri haline geldi.

Proje kapsamında Turkcell’in ses şebekesi, bir yıldan kısa bir sürede mevcut kapasitenin 10 katına çıkarılarak, müşterilerin trafik etkisi olmadan yeni altyapıdanrahatlıkla servis alabilmeleri sağlandı.

Güçlü şebeke altyapısı ve yenilikçi servisleriyle Turkcell,uzun zaman önce başladığı dijitalleşme yolculuğunadata, ses ve erişim şebekesinde yaptığı kritik teknolojik dönüşüm çalışmalarıyla devam ediyor. Geleceğin dijital dünyasına yönelik her alanda stratejik yatırımlar yapan Turkcell, hayata geçirdiği Mobil Ses Dönüşüm Programı’yla daha geniş kapasiteli, yoğun kullanımlara daha hazır ve esnek ses servisi altyapısı sunabilir konuma geldi.

Dönüştürdüğü yeni şebeke ve uygulamaya koyduğu otomasyon yöntemleri sayesinde Turkcell’in ses ve sinyalleşme kapasitesi çok kısa sürede genişleyebilecekyeteneğe ulaştı. Mevcut ses şebekesinin 10 katı hacminde olanyeni sanallaştırılmış şebekenin kurulumu ise bir yıldan kısa sürede tamamlandı. Bu dönüşümle birlikte temel şebekenin pek çok kritik servisi (HSS, DRA, IMS, PCRF vb) sanallaştırılarak, dünyadaki ilk uygulamalar arasına girdi.

Gediz Sezgin: “Olağandışı durumlara karşı daha hazır ve güvenli bir ses servisi altyapısı hedefledik”
Mobil ses dönüşüm çalışmalarıyla sektöre geleceğe dönük farklı bir boyut kazandırdıklarını belirten Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “Mobil Ses Dönüşüm Programı’nın altyapımıza kazandırdığı daha geniş kapasiteli ve esnek teknolojik imkanlar sayesinde,veri trafiğinin arttığı olağandışı durumlara karşı daha hazır ve güvenli bir ses servisi altyapısı hedefledik.

Bu girişimle Avrupa bölgesindeki en kapsamlı ve dijital mobil şebekelerden biri konumuna geldik. Kısa sürede mevcut ses şebekesi kapasitesini 10 katı hacimde yeni bir sanallaştırılmış şebekenin kurulumunu yaparak, müşterilerin trafik etkisi olmadan yeni şebekeden servis alır hale gelmesini sağladık.

Bu sayede artık Turkcell VoLTE müşterilerinin %100’ü, milyonlarca dakikalık ses görüşmesini Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük sanal altyapılarından yaparak iletişim kurabiliyor. Ayrıca diğer operatörlerle yapılan arabağlantı görüşmelerinin tamamı da sanal ses sistemlerinden hizmet alabiliyor” diye konuştu.

Bu dönüşüm programıyla iletişim teknolojileri alanındaki yerli ve uluslararası ekosisteme de katkı sağladıklarını belirten Sezgin, “Her alanda dijitalleşme ihtiyaçlarının arttığı önümüzdeki yıllara yönelik
bu stratejik dönüşümde, sektörde birçok ulusal ve uluslararası firma da çözüm ortağımız oldu. Ayrıca bu dönüşüm projesiyle farklı alandaki global ödül organizasyonlarına, konferanslara ve uluslararası çalışma gruplarına katılarak bilgi paylaşımlarıyla sektöre katkı sunuyoruz” dedi.

Erişim şebekeleri alanında da sanallaşma, yapay zeka ve otomasyon çalışmaları sürüyor
Dönüştürülen mobil ses şebekesinin, Turkcell’in mevcuttaki dijital hizmetleri ve önümüzdeki yıllara yönelik yeni nesil servislerin altyapısına da büyük katkı sağlayacağınıvurgulayan Gediz Sezgin, şöyle devam etti:“Dijitalleşme yolculuğumuzun erişim şebekesi ayağında sanallaşma, yapay zeka ve otomasyon çalışmalarımız hızla devam ediyor.

Avrupa’nın da sayılı büyük şebekelerinden birini yöneten bir teknoloji şirketi olarak, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik odaklı çalışmalarımızdan ‘Zero Touch’ dönüşüm projemizle insan, iş süreçleri ve teknoloji odağında şebekemizdeki operasyonel verimliliği artırmayı ve tekrarlanan süreçlerin tam otomatik yürütülmesini amaçlıyoruz. Mobil şebekede sürdürülebilir müşteri deneyimini kalıcı kılmayıve şebeke operasyonlarını otomatikleştirerek dijitalleştirmeyi hedefliyoruz.

Yeni nesil teknolojilerimizi, yapay zeka ve otomasyonla birleştirip gerçek bir dijital şebeke kuruyoruz.Bu güçlü kaslarımızladijitalleşme kapsamındaki yenilikçi çalışmalarımızı, kurum içi çalışanlardan müşterilerimize kadar tüm paydaşlar için fayda üretme hedefiyle sürdürüyoruz.”

Büyük Sivas Haber


YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.