DOLAR 20,4057 % 1.52
EURO 22,0020 % 1.88
STERLIN 25,5418 % 2.24
FRANG 22,6415 % 1.76
ALTIN 1.280,79 % 1,92
BITCOIN 27.862,82 -0.344

O isimden korkutan açıklama “Türasaş’ı kapatacaklar veya satacaklar!”

Yayınlanma Tarihi : Google News
O isimden korkutan açıklama “Türasaş’ı kapatacaklar veya satacaklar!”
blank
blank

3 farklı Genel Müdürlük olarak geçtiğimiz yıllarda faaliyetlerine devam eden Tüdemsaş, Tüvesaş ve Tülomsaş şirketleri yaklaşık 2 yıl önce Türasaş adında birleştirilerek ellerinden genel müdürlükleri alınıp, bölge müdürlüğüne dönüştürülmüştü.

O isimden korkutan açıklama “Türasaş’ı kapatacaklar veya satacaklar!”

Bu kurumlara Bölge Müdürü olarak atanan isimler ise Genel Müdürlük döneminde Daire Başkanı olarak görev yapıyordu.

2 yıl boyunca Türasaş adı altında çalışmalarını sürdüren bölge müdürlüklerinde birleşmeden sonra istenilen şekilde verim alınamadı. Ciddi zararları olan bölge müdürlüklerinin biriken stok durumları ve ayrı ayrı zararları da Sayıştay raporlarında yer aldı.

Son Sayıştay raporlarına göre 3 kurum birleştikten sonra ilk 9 aylık bölümde Türasaş Genel Müdürlüğü yaklaşık 100 milyon TL zarar etti.

Kurumların birleşmeyle birlikte çeşitli sorunlarda ortaya çıktı. Karar verici üst yönetim Ankara’dayken işi fiili olarak sahada yapanlar Sivas, Sakarya ve Eskişehir’de kaldı.

Çalışanların genel olarak emekliliği hak ettiği bu 3 kurumda son yıllarda gerek yaş sınırlamasından gerekse kanuni haklardan dolayı emekli olan işçi ve memur sayısı bir hayli arttı.

Emekli olan personel yerine ise aynı sayıda memur ve işçi takviyesi Genel Müdür ve ekibi tarafından yapılamadı.

Genel anlamda ihale yolu ile taşeron işçi alımına gidilen kurumlarda taşeron sayısı ciddi miktarda artış gösterdi. KİT’lerde taşerona kadro verilecek umudu ile bir çok taşeron işçi ise gün içerisinde iş odaklı olmak yerine kadro için yapılacak açıklamayı bekliyor şeklinde yorumlar yapılmakta.

Uzun yıllardır Sivas’ta da faaliyet gösteren öncesinde adı TÜDEMSAŞ, şuan ise TÜRASAŞ olan kurumla ilgili bir TV programında bomba bir iddia ortaya atıldı.

“TÜRASAŞ’I KATACAKLAR VE SATACAKLAR”

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın eski başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu’nun dile getirdiği konuyla ilgili Sakarya Demiryol-iş Sendikası Şube Başkanı Cemal Yaman “Korkuyorum ki zamanla küçülüp burayı kapatacaklar veya satacaklar” dedi.

Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı ve Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman ile konuştuğunu ifade eden Hacıeyüpoğlu, “Cemal bana ‘Biz 600 çalışan kaldık. İşçiyi sürekli azaltıyorlar. Bizim fabrikamızı buradan kapatacaklar ve satacaklar’ dedi.

Sakarya’nın simgesi olmuş TÜVASAŞ’ı TÜRASAŞ yaptılar. Merkezini oraya taşımak için adını değiştirmeye gerek yok. TÜRASAŞ’ı da alın götürün. Bizim milletvekilleri ve sendika başkanları ile bir araya gelip TÜVASAŞ’ı geri almamız lazım” dedi.

SENDİKACI YAMAN ENDİŞESİNİ BÖYLE ANLATTI

Yaman yaptığı açıklamada, “Burası TÜVASAŞ iken 2-3 bin çalışan vardı. Her geçen gün küçülerek 600 işçi kaldı. 400 taşeron çalışan, 500’de memur var. Korkuyorum ki vagon yapma kabiliyetimizi kaybedeceğiz.

TÜVASAŞ, TÜRASAŞ olup genel merkezi Ankara’ya taşındıktan sonra işler eskisi gibi yürümüyor. Çalışanlar burada ancak karar vericiler Ankara’da. Korkuyorum ki zamanla küçülüp burayı kapatacaklar veya satacaklar. Bizim isteğimiz tekrar genel müdürlük ve yerinde yönetim” dedi.

Ulaşım İş Sendikası Genel Başkanı Cihat Koray ise yaptığı diğer bir açıklamada; bu 3 kurumdan en az birinin elden çıkarılacağını, Türasaş Genel Müdürlüğünün bu hali ve zarar durumu ortadayken 6000 personele istihdam edemeyeceğini belirtti.

Başkan Koray diğer bir anlaşılmaz durumun ise; Bölge Müdürlerinin maaşlarının düşük olduğu için bu kişilere Bölge Müdürlük unvanı verilmeyip müfettiş unvanı verilerek fazla maaş almalarının sağlanmasının etik olarak uygun olmadığını da belirtti.

Büyük Sivas Haber– Sivas Haberler – Sivas Gazeteleri

blank

YORUM YAP

sertan 6 Mart 2023 / 15:54 Cevapla

KAPATİRLARSA KAPATSİNLAR GİTSİN BAŞKA YERDE ÇALİSSİNLAR

Demir 6 Mart 2023 / 15:51 Cevapla

BİR YERDE DEDİKODU İNSAN ÇEKİSTİRME ŞİMARİKLİK YAYİLİRSA ALLAH HESABİNİ SORAR…KAPATİLİRSA YAPİLACAK BİSEY YOKKKKKKKKK. BAŞKA YERDE ÇALİSİRLAR

Doğan Duman 6 Mart 2023 / 10:35 Cevapla

Ak-parti nin satmadığı kapatmadığı Sivas \′ta birtek bura kaldıydı burayıda satıp kapatsın Sivas tamamen köy olsun yazık ya benim çocukluğumda 6000-7000 kişi çalışırdı devlersiniz proje üretip calıştırsında sivasın gençlerine ekmek kapısı olmaya devam etsın.
Kapatıp herhalde birilerine peşkeş çekecekler 😡🤬

İbrahim Can 6 Mart 2023 / 09:54 Cevapla

He mk he davul zurna çal