DOLAR 28,9125 % 0.11
EURO 31,4648 % -0.14
STERLIN 36,7064 % 0.45
FRANG 33,2202 % 0.7
ALTIN 1.915,51 % 1,37
BITCOIN 1.125.153 3.134

Türasaş özelleşiyor mu? AK Partiden açıklama var!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Türasaş özelleşiyor mu? AK Partiden açıklama var!

Yaklaşık 2 yıl önce kamuoyunda büyük yankı uyandıran ve Whatsapp gruplarından elden ele dağıtılan, TCDD ve bağlı bulunan şirketlerin özelleştirilerek yabancılara devredileceği şeklindeki kaynağı belli olmayan taslak bu günlerde yeniden Türasaş personeli arasında elden ele tekrar yayılmaya başladı.

Türasaş özelleşiyor mu? AK Partiden açıklama var!

Yıllardır Sivas gündemini meşgul eden ve TBMM’nin her yasama dönemi öncesinde ortaya atılan bu özelleştirme iddiası yeniden gündeme geldi.

TCDD‘nin, TCDD Taşımacılık A.Ş. haricindeki diğer 3 bağlı Ortaklığın (TÜVASAŞ,TÜDEMSAŞ ve TÜLOMSAŞ) hukuki statüleri fesih edilerek TÜRASAŞ adı altında bir araya getirilmesi ile Sivas’ın simge markası TÜDEMSAŞ tarihin tozlu yapraklarındaki yerini almış ve bu birleşme sonrasında fabrikanın özelleşeceği dedikoduları konuşulmaya devam ediyor.

Konu ile ilgili AK Parti İl Başkanından açıklama geldi…

Başkan Tever yaptığı açıklamada:

“Demiryolu endüstrisi alanında bir dünya markası olan TÜRASAŞ’ımızın son günlerde özellikle de muhalefet partileri tarafından özelleştirme adı altında ortaya atılan ithamlarla gündeme gelmesinden son derece üzüntü duyduğumu ifade etmek isterim.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza bağlı olarak Sakarya’mızda bölge müdürlüğü olarak faaliyetlerini sürdüren TÜRASAŞ’ın özelleştirilmesi veyahut başka bir yere taşınması gibi bir durum söz konusu değildir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın gündeminde de asla böyle bir şey yoktur. Bunu öncelikle açık ve net bir şekilde ortaya koymak gerekir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde geçen son 21 yılda yerli sanayimizi geliştirerek ürettiğimiz milli teknoloji ürünleriyle dünya çapında küresel bir üretici ve ihracat ülkesi olduğumuz artık bilinen bir gerçek. Ülkemizin ve şehrimizin güzide kuruluşu TÜRASAŞ’ın isminin bu şekilde yalan/yanlış söylem ve haberler ile anılmasından da hiç hoşnut değiliz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2003 yılından bu yana harcanan yoğun emek bugün yeni ürünler, yeni pazarlar, rekor satış ve karlılıkla ülkemizde artık vücut bulmuştur. TÜRASAŞ’ı, Orta Doğu’nun en büyük raylı sistem araç üreticisi haline getirmiş bir iradenin böylesi bir kararı almasını beklemek emeğe ve üretime haksızlıktır.

Bugüne kadar geldiğimiz süreçte uluslararası standartlarda yeni nesil lokomotifler, dizel ve elektrikli tren setleri ve motorları, yolcu ve yük vagonları, tren kontrol yönetim sistemi gibi ana ve kritik ürünleri artık kendimiz TÜRASAŞ’ta üretiyoruz. Avrupa Birliği ülkelerinde de çalışabilecek özellikteki Milli Elektrikli Tren Setlerimiz gururumuz ve demiryolu endüstrimizin gelişmişlik düzeyinin kanıtı olmuştur.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonunu, yatırımlarımızla bir bir hayata geçirirken bu tür dayanaksız tezviratların da peşinden geliyor olması muhalefetin düştüğü durumun en net göstergesidir” ifadelerine yer verdi.

Başkan Tever’in açıklamasında kurumların Holdingleşmesi ve çalışanların yeni statülerinden bahsedilmemesi ise dikkatlerden kaçmadı. (Haber Merkezi)

Büyük Sivas Haber

 

 


YORUM YAP