SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

İstasyon Caddesinde ki TCDD Lojmanları Ticari Alan Olacak!

İstasyon Caddesinde ki TCDD Lojmanları Ticari Alan Olacak!
Bu haber 13 Nisan 2018 - 11:55 'de eklendi

Sivas Memleket Gazetesinden Yüksel Menekşe’nin haberine göre, 2007 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu Kararı ile tescillenen ve bu kararla tarihi eser vasfı kazandırılan TCDD Lojmanları dan kararın kaldırılması için yargı süreci devam ediyor. Bölgede olumsuz etkileri olan lojmanlar için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, binaların ulusal firmalara kiralanması önerisinde bulundu.

İstasyon Caddesinde ki TCDD Lojmanları Ticari Alan Olacak!

2007 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu Kararı ile Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Tarafından tescillenen TCDD Lojmanları ticari alan olması için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öneride bulundu. İstasyon Caddesi’nin sağ ve sol tarafında bulunan ve 1945 yılında Almanlar tarafından betonarme olarak yapılan demiryolları lojmanlarını tescilleyen kurulun bu kararı, Sivas kamuoyunda tartışmaya yol açmıştı. 2008 yılında Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tescil kararını incelemeye almış ve 75 yapının tescilinin kaldırılması için konuyu yargıya taşımıştı.

İstasyon Caddesinde ticari alanı ve yaya trafiğini durduran yapılarla ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz binaların tek tek ulusal firmalara kiraya verilmesi önerisinde bulundu. Bunun üzerine Belediye Başkanı Sami Aydın, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın önerisi ile meclisin bölgeyi ticari alana çevirdiğini açıkladı.

Memleket

FACEBOOK HESABINLA YORUM YAP! ("Facebook'ta da paylaş" ı İşaretlemeyi Unutma! Yazılan yorumlardan yazarları sorumludur!)
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER