DOLAR 27,2371 % 0.11
EURO 28,9103 % -0.03
STERLIN 33,2344 % -0.34
FRANG 30,0564 % -0.02
ALTIN 1.681,83 % 0,43
BITCOIN 726.005 0.574

Sivaslı İsimler Kabine, TBMM ve Genel Merkezde Gündemde

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivaslı İsimler Kabine, TBMM ve Genel Merkezde Gündemde
blank
blank

Türkiye’nin tarihi seçimi sona ererken vatandaşların seçime ilişkin merakları devam ediyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, girdiği bir seçimden daha galip çıktı.

Sivaslı İsimler Kabine, TBMM ve Genel Merkezde Gündemde

Dün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından 17’nci defa galibiyetini ilan eden Erdoğan, 5 sene daha Türkiye’nin lideri olarak görev yapacak.

Öte yandan da 28’inci Dönem Milletvekili seçim sonuçlarının da belirlendiği seçim sonuçlarında kabineden 16 kişi Meclis’e girdi.

Kabinenin açıklanacağı sürecin takvimi ise YSK’nın açıklayacağı tarih ve kesin sonuçlarına bağlı olarak şekillenecek.

Daha sonra Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kesin sonuçları da bu hafta içerisinde açıklanacak. Bunun ardından milletvekilleri yemin süreçleri başlayacak. Milletvekili yemini eden Bakanlar artık vekil olacak ve kabinedeki görevleri de son bulacak.

İSMET YILMAZ, HAMZA YERLİKAYA VE ABDULLAH GÜLER…

Üç dönem kuralı nedeniyle milletvekili adayı olmayan AK Parti 27. dönem Grup Başkanı İsmet Yılmaz‘ın şuan bir görevi bulunmuyor. Yılmaz, 2011 yılında Sivas Milletvekili seçilmesinin ardından Milli Savunma Bakanlığı, TBMM Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, AK Parti Grup Başkanlığı gibi oldukça önemli görevleri icraa etti. Yılmaz’ın oluşacak yeni kabinede ismi Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı için geçiyor…

Şuan Gençlik Spor Bakan Yardımcısı olan asrın güreşçisi Hamza Yerlikaya‘da Sivas’ın yetiştirdiği önemli isimler arasında yer alıyor. Yerlikaya’da 2007 yılında Sivas Milletvekili olarak görev yaptıktan sonra, Başkan Erdoğan’a en yakın isimler arasında yer alarak külliye de Cumhurbaşkanı Danışmanı, Gençlik Spor Bakan Yardımcılığı gibi üst düzey görevlerde bulundu. Yerlikaya’nın ismi de oluşturulacak yeni kabine de Gençlik Spor Bakanı  olacak şeklinde gündemde…

28. dönem AK Parti Sivas Milletvekili seçilen 27. dönemin Adalet Komisyonu Başkanı ve önceki dönem İstanbul Milletvekili Av. Abdullah Güler‘de kabine için ismi masada olan isimler arasında yer alıyor… Mesleği avukat olan Güler’in, Cumhur ittifakının TBMM’de 323 sayısına ulaşarak çoğunluğu elde etmiş olması sonrasında Bakan olabilecekler arasında değerlendirildiği biliniyor. Av. Abdullah Güler’in de yeni kabine de Adalet Bakanı olarak ismi gündemde… Güler’in Bakanlık dışında TBMM’de AK Parti Grup Başkanlığı içinde ismi masada…

HAKAN AKSU’YA TEŞKİLATTA GÖREV

Ecz. Hakan Aksu 14 Mayıs 2023 seçimlerinde Sivas Milletvekili olarak seçildi. AK Parti’nin Sivas’ta en uzun süre İl Başkanlığını yapan Aksu aynı zamanda Sivas’ta kurucu Gençlik Kolları Başkanı olarak biliniyor. Aksu’nun AK Parti’de İl Başkanlığı yapan 36 Milletvekili arasında şuan en tecrübeliler arasında ismi yer alıyor. Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir ile olan yakınlığı da bilinen Aksu’nun ismi, yeni süreçte Teşkilat Başkan Yardımcısı olabilecek isimler arasında konuşuluyor.

EKİNCİ’YE GÖREV

Aksu gibi, 27 dönem Sivas Milletvekili Semiha Ekinci’de teşkilatçı yönüyle ön plana çıkıyor. Ekinci’nin de ismi yeni süreçte Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı veya Seçim İşleri Başkanlıklarında başkan yardımcısı olarak konuşulanlar arasında…

HAK EDİLDİ Mİ?

14 Mayıs 2023 tarihi seçim sürecinde Sivas üzerine düşeni yaptı.

Başkan Erdoğan’a % 73’ün üzerinde destek vererek Sivas ilk 10 içerisinde yer alan illerden biri oldu.

Cumhur ittifakı olarak 4 olan milletvekili sayısı korunurken, yine geçen dönemde olduğu gibi AK Parti 3 milletvekilini muhafaza etti.

50 bin kişiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 100 bin kişiyle de Başkan Erdoğan’a mitingler organize edildi.

Seçim süreci boyunca AK Parti’nin önce gelen isimleri bu süreçlerin tamamının içinde yer alarak Başkan Erdoğan’ın ilimize vereceği her şeyi hak etti.

ŞEREF GÜLMEZ

Büyük Sivas Haber

blank
blank

YORUM YAP