DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.269,02 0.91

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tahinin Faydaları Nelerdir?

Yemeklerde, tatlılarda ve kahvaltıda lezzetiyle sofralarda yerin alan çeşitli yemek kültürlerinde çokça kullanılan tahin,sağlık deposu bir besindir.Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahin, susam bitkisinin tohumlarının zarının ve dış kabuğunun soyulması, gerekli ısıl işlemlerle pişirilmesi sonrasında öğütülmesi ile elde edilen bir Orta Doğu sosu ya da çeşnisidir.

Tahinin Besin Değeri;
Tahinin 100 gramı 592 kaloridir. %53 yağ, %22 karbonhidrat, %17 protein ,%3 sudan oluşur. İçeriğinde tiamin , fosfor, çinko niasin , demir magnezyum, folat kalsiyum ,B vitaminleri ve potasyum bulunur.

Tahinin Faydaları Nelerdir ?
Yüksek oranda esansiyel yağ asidi içeren tahin, antioksiant içermesi nedeniyle bağışıklığı güçlendirir, yeterli ve dengeli tüketildiğinde kolesterol seviyesini düşürür. Böylece kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Cilt sağlığına iyi gelen bu besin aynı zamanda beyni destekler. Ayrıca tahinin içerisinde bulunan kalsiyum ve magnezyum da kemik gelişiminde etkilidir.

Tahin Pekmez Faydaları Nelerdir ?
Aminoasit ihtiyacını karşılar
Vücudu uyararak enerji verir
Kansızlığı giderir
Bağırsakları temizler
Beyni güçlendirir
Kalsiyum deposudur
Vücudu ısıtır
Zihin gelişimini destekler
Cinsel gücü arttırır

Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen,” Yüksek yağ içeriği sebebiyle çok tüketildiğinde alınan kaloriyle beraber kilo alımına neden verebilir. Sabahları aç karnına tahin tüketmek gün içinde kişinin daha enerjik olmasını sağlar.” dedi.

Sivas Haber– Sivas Haberler


YORUM YAP