DOLAR 32,5438 % -0.04
EURO 34,8618 % -0.11
STERLIN 40,6142 % 0.12
FRANG 35,5560 % -0.44
ALTIN 2.423,31 % 0,01
BITCOIN 64.110,01 -3.302

SRT Bakış Açısında Gündem “Partili Cumhurbaşkanlığı” Oldu

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
SRT Bakış Açısında Gündem “Partili Cumhurbaşkanlığı” Oldu

Her hafta Salı günleri saat 21:00’de canlı olarak Srt’de Adem Akgül’ün hazırlayıp sunduğu “BAKIŞ AÇISI” programıyla gündemdeki en önemli gelişmeleri, tüm yönleriyle masaya yatırmaya devam ediyor.

Bu kapsamda programının bu haftaki konukları AK Parti Gençlik Kolları eski Başkanı ve aynı zamanda AK Parti il Genel Meclis Üyesi Murat Toraman, MHP Sivas 2.Sıra Milletvekili eski adayı Oğuz Özdemir, CHP İl Başkan Adayı Kemal Işın ve AK Parti Sivas Milletvekili eski Aday Adayı Avukat Mehmet Sevim oldu.

Yeni anayasa, Başkanlık sistemi, referandum, dövizin yükselişi ve Fetö gibi önemli konuların tartışıldığı program bir hayli konuşulacak cinsten. Özellikle Murat Toraman ile Oğuz Özdemir arasında geçen tartışma ise adeta programa damga vurdu.

Programda katılımcılar arasında geçen ve güne damga vuran bazı konuşmalar şu şekilde:

“SAYIN BAHÇELİDE AYNI ŞEYİ SÖYLÜYOR”

Toraman : Soruyorum. AK Partinin başında kim var?

Özdemir : Binali Yıldırım Var.

Toraman : AK Partiyi Kim İdare Ediyor?

Özdemir : Recep Tayyip Erdoğan.

Toraman : Bırakın o zaman referandum yapalım Evet çıkarsa anayasal olarak da idare etsin diyoruz. Ne var bunda?

Özdemir : Bu fiili durum diyoruz yav. Anayasaya aykırı diyoruz. bizde.

MODERATÖR : Sayın Bahçelide aynı şeyi söylüyor. Böyle bir durumu ortadan kaldıralım diyor.

Özdemir : Yaa ben katılmak zorunda mıyım?

Toraman : Değilsiniz

“ERDOĞAN, PARTİMİZİN KURUCU GENEL BAŞKANI”

Toraman : Şuan AK Partiyi idare ediyor diyorsunuz ya…

Özdemir : Sence Etmiyor mu?

Toraman : Partimizin kurucu genel başkanıdır. Görüşleri görüşlerimdir.

“15 TEMMUZDA DEVLET BAHÇELİ NEREDE DURDUYSA

BUGÜNDE DEVLET BAHÇELİ ORADA DURUYOR”

Toraman : Milliyetçi Hareket Partisinin Genel Başkanı, değerli Milletvekilleri bu güne kadarki Hükümetin özellikle 15 Temmuz günündeki, işte Kılıçdaroğlu’nun mesela nerede olduğu sorgulanıyor o günde, işte Devlet Bahçelinin nerede olduğunu herkes biliyor, işte Recep Tayyip Erdoğan’ın nerede olduğunu herkes biliyor. Bu duruşu sergileyebilen insanlar bugün bir araya gelmiştir. Bunun özeti budur. Çok basit.
Bakın 15 Temmuz gecesi yaşananlar çok normal şeyler değildi. 15 Temmuzu keşke burada konuşabilseydik. Ama vaktimiz kalmadı. Bakın 15 temmuzda Devlet Bahçeli nerede durduysa bugünde Devlet Bahçeli orada duruyor. Bunun başka bir özeti başka bir izahı olamaz.

Özdemir : Devlet Bahçeliye hiç oy verdin mi?

Toraman : Vermedim!

Özdemir : Tayyip Erdoğan dışında bir başkan gelse diktatörlüğünü ilan etse ne olacak?

Toraman : Öyle bir yetki verilmiyor ki.

“BİNALİ YILDIRIM BAŞBAKANLIĞINDA Kİ AK PARTİYE

HALKIN DESTEĞİ DÜNDE TAMDIR”

Toraman: Birincisi Devlet Bahçeli ve Binali Yıldırımın ortaya koyduğu metin, özetle katılımcıların dediği gibi tek başına bir adam çıkacak ortalığı böyle istediği gibi hareket edecek, istediği gibi idare edecek, istediği gibi meclisi fesh edecek, istediği şeyleri yapacak, diktatör olacak veyahut gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil.

İkincisi normal şartlarda AK Partinin lehine bir durum, deniyor, işte AK Parti istediğini yapacak gibi algılar oluşturulmaya çalışılıyor, burada tekrar tekrar söylüyorum elinden Başbakanlık koltuğu giden şuan ki en son süreçte parti AK Parti.

Özdemir : Seçimle mi geldi? Soruyorum seçimle mi geldi. Atamayla geldi. Davutoğlu’nu neden indirdiniz. Onu halk getirdi. İşte bu diktatörlüğe gidişin başlangıcıdır.

Toraman : Parti içi bir meseledir. Nasıl Devlet Bahçeli birinci seçimde başka bir aday listesi, ikinci seçimde başka bir aday listesi yaptıysa Sivas’ta. Bu olabilir doğal bir sonuçtur. Partilerin kendi iç meselesidir. Diğer Partilerin üyelerini mensuplarını ben çok fazla ilgilendirmiyor diye düşünüyorum. Ha bu nu açıklayadabilir, açıklamayadabilir. Ama işinize geldiği zaman Cumhurbaşkanı istedi yapıyorlar, işinize gelmediğinde Cumhurbaşkanı istemedi yapmıyorlar dediğiniz zaman olmuyor. Bakın bu süreçte çok normal bir süreç yaşadık, Başbakan değişti. O süreçten bu güne herhangi bir sorun yok, halkında Binali Yıldırım başbakanlığında ki AK Partiye halkın desteği dünde tamdır, bugünde tam yarında tam olacaktır inşallah. Yani bir başbakan çıkıp bu sistemi savunuyor, muhalefet partisi çıkıp bu sistemi savunuyor. Böyle bir sistemde sizin anlattığınız gibi bir durum söz konusu olsa, ne o 40 tane Milletvekilinin başında duran genel başkan ne de o kadar 317 Milletvekilinin başında duran genel başkan bu dediğiniz sistemi, taslağı getirip halkın önüne sunmaz. Sizin burada ki kaygınız şu, mevcut süreçte CHP’nin daha çok duyduğu kaygı eğer Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi gelirse, AK Partinin aday göstereceği kişi Cumhurbaşkanı seçilir, biz bir daha asla Cumhurbaşkanı yada Ahmet Necdet Sezer gibi, Süleyman Demirel gibi bu tip yapılarda olan insanları getirip bu ülkenin başına yerleştiremeyiz, bir şekilde oraya getiremeyiz. Bu insanlarda hükümeti çeşitli yollarla tıkayamaz. Büyüyen Türkiye büyümez.

Özdemir: Süleyman Demirel halk iradesi ile 6 defa gitmiş 7 defa gelmiştir. Darbelere maruz kalmıştır. Süleyman Demirel’ide bu halk getirdi, halkın iradesine saygı duyacaksan Murat bey Süleyman Demirel’e de saygı duymak zorundasın.

Toraman: Halkın iradesi ile mi seçildi?

Özdemir : Halkın iradesi ile başbakanlık yaptı, milletvekilliği yaptı.

Toraman: Halkın iradesi ile seçilmiş tek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır.

PROGRAMIN VİDEOSU


YORUM YAP