DOLAR 32,2300 % 0.28
EURO 35,0673 % 0.25
STERLIN 41,1934 % 0.33
FRANG 35,3747 % 0.55
ALTIN 2.441,04 % 0,48
BITCOIN 67.966,58 -3.237

Sözer Çoban “Sporda büyük yalnızlık”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sözer Çoban “Sporda büyük yalnızlık”

İster oku ister dinle köşemizde Sözer Çoban’ın “Sporda büyük yalnızlık” başlıklı yazısı… Türk sporunun en önemli dinamiği olan okul sporları, 2023/2024 eğitim öğretim yılı sene başı zümre toplantılarında Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri tarafından masaya yatırıldı.

Toplantıda beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin; öğrencilerin sağlık raporu alamaması, derslerde ve antrenmanlarda kullanılacak malzemeleri alacak ödeneklerinin olmaması, salonu olmayan okullardaki öğrencileri antrenman ve müsabakalara taşıyacak servis yetersizliği, ilimizi temsilen bölge ve Türkiye şampiyonalarına gidecek kafileler için ayrılan bütçenin yetersiz olması gibi konular görüşüldü.

2011 yılında alınan bir kararla Türkiye’nin en büyük organizasyonu olan okul spor faaliyetleri Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilmişti. Beden eğitimi öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı’nda daire başkanlığı, illerde şube müdürlüğü düzeyinde temsil ediliyorken önce daire başkanlığı ve şube müdürlükleri kapatıldı daha sonra ise çok alakalı olmasa da Türkiye okul sporları federasyonu kapatılarak okul sporları il temsilcilikleri kaldırıldı. Beden eğitimi öğretmenlerinin görüşleri alınmadan yapılan bu değişiklikler birçok problemi de beraberinde getirdi.

Sahada yaşanan tüm problemlerin kaynağını Okul İçi Beden Eğitimi İzcilik ve Spor Dairesi Başkanlığı’nın (OBESİD) kapatılması ve bakanlıkta problemlerin çözümü noktasında herhangi bir birim bırakılmaması olarak gören beden eğitimi öğretmenleri acilen bu durumun çözüme kavuşturulmasını bekliyorlar.

Okul sporları organizasyonun GSB’ye devredilmesi ve MEB’de muhatap kalmaması nedeniyle yaklaşık 50.000 beden eğitimi öğretmeni ve milyonlarca öğrenci bir yığın probleminde muhatabı oldular. Beden eğitimi derslerinde yaşadıkları sıkıntılara mı, okul sporlarında yaşadıkları sıkıntılara mı, yoksa tüm bu sıkıntılar karşısında kendi kurumları içerisinde yalnızlaştıklarına mı üzülsünler onlarda şaşırmış durumdalar.

Oldukça zor ve bir o kadar sorumluluk gerektiren konularda tabiri caizse Allah’a emanet, kör topal ve şahsi inisiyatifle durumu idare etmeye çalışan beden eğitimi öğretmenlerinin bazıları, göç yolda dizilir hesabıyla kendilerini her zamanki gibi büyük risklere sokarak devam edeceklerini söylerken bazıları ise bizim takım çalıştırmak gibi bir zorunluluklarının olmadığını bu nedenle bu kadar büyük risklerin altına giremeyeceklerini ifade ederek okul spor faaliyetlerine katılmayacaklarını söylediler.

Türk sporunun kuşkusuz en önemli dinamiği olan okul spor faaliyetlerine gerekli önlemler alınmadığı için katılım gün geçtikçe azalmaktadır. Kulüpleri ve milli takımları beslemesi açısından hayati bir öneme sahip olan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin ve okul sporlarının tükenmişliği gün geçtikçe derinleşmektedir. Uluslararası organizasyonlarda başarı elde etmiş sporcuların hayat hikâyelerini dinlediğinizde spora başlangıç ve yönlendirme noktasında onlara dokunmuş kesinlikle bir beden eğitimi öğretmeni bulursunuz.

Sözün özü kendilerini, çocuklarımızın ve Türk sporunun gelişimine adamış beden eğitimi öğretmenlerimizin gerek beden eğitimi derslerinde gerek okul spor faaliyetleri sürecinde yaşadıkları sorunlar, tüm paydaşlarında olduğu bir çalıştayla tespit edilmeli yerelde inisiyatifle çözüme kavuşturulması muhtemel olanlar çözüme kavuşturulmalı, bakanlıklar tarafından çözülebilecek sorunlar ise raporlaştırarak çözüm önerileri ile birlikte ilgili bakanlıklara sunulmalıdır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Haber Merkezi / Büyük Sivas Haber


YORUM YAP