REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

“Osmanlıya Sövün Kardeşim”


“Osmanlıya Sövün Kardeşim”
Cemil Duymaz
Cemil Duymaz( cemilduymaz@buyuksivas.com )
Reklam Ver 05444331555
12 Kasım 2019 - 20:42

Cemil Duymaz’ın “Osmanlıya Sövün Kardeşim” başlıklı köşe yazısı;

“Osmanlıya Sövün Kardeşim”

Harika bir konuşma yaptı Başkan Erdoğan 10 Kasım anma törenlerinde. Aslında konuşma halka gibi görünsedeasıl hedefin kafasını kuma gömmüş olan tarihçiler olduğu belliydi. Bir toplumun tarihinin ne kadar önemli olduğunu anlattı. Ve “” Tarihimiz bizim yörüngemizdir” diye harika bir cümle kurdu Erdoğan. Maalesef yakın tarihimiz öyle bir dizaynedilmiş, eğitim sistemimiz öyle bir hale getirilmişki bütün amaç bizi yörüngemizden çıkartmak adına. Koca bir halk onlarca yıldır sadece tarihten değil iman yörüngesinden de çıkartılmaya çalışılsa da özüne dönen, yalan perdesiyle kapatılan gözlerini açıp, o perdeyi yırtanların sayısı küçümsenmeyecek kadar çok. O insanlar kendine geldikçe, kendini fark ettikçe anlıyorlar ki; bize tarih diye masallar öğretilmiş ve o masallara inanmamız istenmiş.

Bizim tarih algımızın özeti belli. 600 yıl boyunca milyonlarca kilometreye hüküm sürmüş dünyanın en uzun soluklu hanedanını, devletini yok say ve mümkünse küfret. Bu küfrü ederken de hedefe o devleti ayakta tutan kültürünü koy. Osmanlı İmparatorluğu’nun kültür kaynağının İslam olduğunu anlatmama gerek yok sanırım, anlamışsınızdır, anlamanız lazım! İtiraz etmeyin efendim bizim dinimizle bir sorunumuz yok diye. Eğer öyle diyorsanız size Cumhuriyetin ilk Adalet Bakanının konuşmalarını gözden geçirmenizi salık veririm. Ya da Ortaokul ve Liselerde okutulan tarih kitaplarında İslam ve Peygamberi Zişan Efendimiz ile ilgili yazılan kokuşmuş cümleleri…Yahu Cumhuriyetin ilk yıllarında yazılan, çocuklara okutulan şiirlere bakmanız bile amaca, hedeflenene ve hedefe konulanı anlatmaya, anlamaya yeter ama biz okumak yerine duymayı eğitim diye algıladığımız için çok azı bu cümlelerin peşine düşüp gerçeği öğrenmek isteyecek.

Neyse ne diyordu Başkan Erdoğan “bizim tarihimizde Osmanlı karşıtı olmak hep prim yapmış. Osmanlı eğitime, gelişmeye önem vermezmiş. Abdülhamit Han’ın kurdurduğu binlerce okul ve silah sanayi hamleleri bile bu yalanı kaldırıp atmaya yetiyor.” Tamam sonuna kadar Erdoğan’a katılıyorum ama sizin bildiğinizi bizim okullarda okutulan tarih kitaplarını yazan değerli hocalar bilmiyor mu? Onlar neden gerçek varken yalanları işliyorlar sayfalara ve zihin tecavüzü yapıyorlar hiç ar etmeden? Tarih derslerinde rakamsal verileri ezberletmeyi ve konunun özünden uzaklaştırmayı eğitim sistemi sananlara daha nereye kadar müsaade edilecek? Nereye kadar izin verilecek yakın tarihimizin gerçeklerinin aynı toprağın insanından gizlenişi? Yahu bir arşiv devleti olan Osmanlı İmparatorluğu’nun milyonlarca belgesi okkası 3 kuruşa Bulgaristan’a satıldı! Ne yazıyordu ki o evraklarda bilinsin istenilmedi? O evraklar okunmasın diye mi yapıldı gayet yerinde olmayan Harf İnkılabı? Güzide tarihçilerimiz yapılan tüm inkılaplar için bahaneler üretir ama tarihi araştırmak için arşive gidip Osmanlıca okuması gerekince, bir gecede cahil bırakılan halk gibi olur zat-ı allameleri çünkü bilmiyordur 100 yıl öncesinin dilini. “Hocam bildiğin cahilmişsin” be diyecek olursun ama o koskoca bir profesördür ve hatta Türk Tarih Kurumunun üyesidir ama sırf Abdülhamit Han’ı kötülemek için her konu başlığına mutlaka “istibdat dönemi”ni iliştirir. Bizde geliriz bu oltaya çünkü bilmeyiz “istibdat”ın ne demek olduğunu. Yahu bu densiz, kafirin etkisinde kalmış ve alenen diktatör der ülkesini ayakta tutmaya çalışan Abdülhamit Han’a. Aynı profesör sırf şapka inkılabına uymadılar diye bombalatılan Trabzon ve Rize’yi görmezden gelir, Türkçe Ezan zorunludur amabu kanuna uymadığı için hapsedilen onlarca insanı yok sayar, İstiklal Mahkemelerinin dozer gibi ezip attığı binlerce alimi yaşamamış kabul eder. Daha birçok şeyi silah zoruyla yapanlar için bir tek kelime çıkmaz ağzından ve diyemez ki “ kardeşim bu adam diktatörün dik alasıdır ve zalimlerin şahıdır” diye! Yani yuh be hocam, pes be hocam, çüş be hocam. Kendi tarihinden bu kadar bihaber olan tarihçiler(!) topluluğuyla nasıl gideriz yarınlara.

Eğitim sistemimiz felaket ötesi ki sebebini arayın arşivlerde ve görün Amerikan’ın nasıl ipotek altına aldığını. Ve görün Türkiye’ye getirilen binlerce Yahudinin nasıl Sabetayist bir çakallıkla devşirildiğini ve eğitim sistemimizin içine atıldığını…İçine atılan ve içine edilen o kadar çok şey var ki nasıl düzelsin toplum bu masallarla bezenmiş tarihimiz ve sistemimiz varken?

Neyse demem o ki ey ahali tarihin yalanlarını sıralayacak olsam ciltlerle kitap yazmam lazım. Niyetlendim yazayım diye ama sahaf abimiz dedi ki “Kardeş biraz geç kaldın yazmış Kazım Karabekir Paşamız 14 cilt kadar.” Amann dedim kendi kendime kim okuyacak şimdi o kadar kitabı. Gider açarım televizyonu muhtemelen hala haremdedir Muhteşem Süleyman, ne işi ola fütuhatla. Ve dedim ki akşama da açarım bir tarih programını anlatırlar bize birilerinin kargalarla savaşını ve uyanırım sabah boğazına kadar tarihe batmış gayet kültür dolu bir şekilde. Umurumda olmaz bu memleketin imanına dinamit konulmasına ve umurumda olmaz kimin kime ne zulümler yaptığına. Ben yoluma bakarım yolumun eğri olduğunu umursamadan, çok sıkışırsam izin alırım atamdan …


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - buyuksivashaber@gmail.com