DOLAR 31,1446 % 0.12
EURO 33,8144 % -0.01
STERLIN 39,5067 % 0.04
FRANG 35,3906 % 0.12
ALTIN 2.032,33 % 0,01
BITCOIN 1.791.151 5.352

Sorunlar ve Talepler Masaya Yatırıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sorunlar ve Talepler Masaya Yatırıldı

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) tarafından “Bankacılık sektöründe ve piyasalarda yaşanan sorunlar ve talepler” düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı.

Üçüncüsü yapılan toplantıya Sivas Valisi Davut GÜL, Sivas Belediye Başkanı Sami AYDIN, STSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman YILDIRIM, STSO Meclis Başkanı Necati ŞAHİN ve ilimizdeki bankaların müdürleri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Davut GÜL: “Toplantının amacının Sivas’ta işler ve işadamlarımızın durumu çök kötü. Ne yapabilirizi araştırmıyoruz. Sivas’ı büyütmek istiyoruz. Hedeflerine ulaştırmak istiyoruz. Türkiye’nin son üç yılda üç darbe girişimini atlattığını, etrafındaki ateş çemberine rağmen istikrarını koruyan bir ülkemiz var. Sivas, ayakta duran ve gelişen bir ilimiz. 2003’te 4.178 işletme 27 bin sigortalı çalışan vardı. Şimdi 9.311 işletmede 81 bin sigortalı çalışan var. Büyüme devam ediyor. Cumhuriyet tarihinin ticaret erbabı ile kanun yayınlandı. Alınan ve satılan her şey teminat olarak kabul edilebilecek. Parayı ne arsa, ne araba ne de şirket öder. Parayı adam öder. Sivas’ta ödeme kültürü var. Sivas’ta yatırım iklimi var. Yatırımcı hiçbir zorlukla karşılaşmaz. İlin Valisi olarak diyorum ki, Türkiye’deki en iyi imkanları size sağlayacağım. Belediye Başkanımız, TSO Başkanımız aynı düşüncede. Siz banka müdürleri olarak da diyeceğiz ki: Yatırımcıya en iyi şartları sağlayacağız. Örnek olarak bir yatırımcı Antalya’da karşılaştığı zorlukları burada yaşamayacak. Başka türlü yatırımcımıza sahip çıkamayız.” ifadelerine yer verdi.

Belediye Başkanı Sami AYDIN ise banka teminatları konusunda yoğun şikayet aldıklarını söyledi ve düzeltilmesini istedi. AYDIN, “Teminatların ekspertizde gerçek değerinin çok altında tespit ediliyor. Daha sonra bu bir katsayı ile çarpılarak ikinci bir değer düşüşü yaşandığı gibi şikayetler var. Para verirken muhatabınızı iyi tanımanız gerekiyor. Sivas’ta ticaret yapan insanların, iş hacimlerinin ne olduğunu firma sahiplerinden daha iyi biliyorsunuz. O firma almış olduğu krediye ödeyebilecek potansiyele sahipse tolerans, yardımseverlik göstermek gerekir. Sivas, müteşebbisi borç alırken çekinerek, korkarak alır. Borcunu da öder.” dedi.

Sivas’ın ticari ve ekonomik göstergelerini değerlendiren STSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman YILDIRIM, mevduat oranlarında Sivas’ın Türkiye’de 29. sırada olduğunu söyledi. Sivas’ın kredi kullanım oranında 54. takipteki alacaklarda ise 24. sırada olduğuna dikkat çeken YILDIRIM “Bu sonuçlar Sivas’ın borcuna sadık olduğunun bir göstergesidir. Türkiye ortalamasında iyi durumdayız.

Ülkemiz sıkıntılı bir süreçten geçiyor ve herkesimin etkilendiğini görüyoruz. Kış varsa grip olma olasılığınız yüksek. İş dünyasında grip yaygın durumda. Zatüre olmadan bu hastalığı atlatmamız lazım. Hepimiz aynı ülkede ve aynı gemideyiz. Gemi su aldığı zaman, hepimiz batıyoruz. Özellikle bu coğrafyada güçlü olmamız için daha çok çalışıp, daha çok üretmemiz lazım. Herkesin üzerine büyük görevler düşüyor. Son günlerde eleştirilen sadece finans sektörü değil, siyasetçisiyle işadamıyla bürokratıyla bu süreci beraber atlatmamız lazım.” dedi.

STSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman YILDIRIM tarafından bankacılık sektörüne yönelik taleplerin maddeler halinde dile getirildiği toplantı, banka yöneticilerinin görüş ve önerilerinin alınmasının ardından son buldu.


YORUM YAP