DOLAR 32,7350 % 1.4
EURO 35,0395 % 0.36
STERLIN 41,5338 % 0.69
FRANG 36,7726 % 1.8
ALTIN 2.452,62 % 2,58
BITCOIN 65.376,00 -2.22

Sokak köpekleri yasası 2024 – Başıboş sokak köpekleri uyutulacak mı?

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sokak köpekleri yasası 2024 – Başıboş sokak köpekleri uyutulacak mı?

Uzun süredir Türkiye’nin gündeminde yer alan sokak köpekleri konusu ile ilgili yeni çalışmalara başlandı. Zaman zaman çeşitli haberlerle gündeme gelen başıboş köpekler ile ilgili AK Parti kanun teklifi üzerinde çalışmalara başladı.

Sokak köpekleri yasası 2024 – Başıboş sokak köpekleri uyutulacak mı?

AK Parti, İngiltere, İtalya ve Portekiz’de uygulanan ‘uyutma’ yöntemini incelemeye başladı. Bu gelişmeni ardından “Sokak köpekleri uyutulacak mı?” sorusu ile ilgili araştırmalar başladı. Yapılacak sokak köpekleri yasası düzenlemesi ile toplumda yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Sokak köpekleri yasası ile ilgili son durum gelişmeleri kamuoyunda takip edilen konular arasında yer alıyor. Son yıllarda sıkça tartışılan ve çözüm yolu aranan başıboş sokak köpekleri konusu ile ilgili AK Parti çalışmalara başlandı. AK Parti’nin sunduğu düzenlemede, hayvan hakları yasa teklifi kapsamında sahiplenilmeyen hayvanın iğne ile uyutulması yani yaşamına son verilmesi formülü masada. Bu yöntemin İngiltere, İtalya ve Portekiz’de uygulandığı biliniyor.

BAŞIBOŞ SOKAK KÖPEKLERİ UYUTULACAK MI?

Son dönemde hayvan hakları savunucuları tarafından sıkça gündeme getirilen sahipsiz hayvanların durumu, siyasetin de gündemine oturmuş durumda. AK Parti’nin hazırladığı kanun teklifi taslağında, tartışmalı bir konu olan “uyutma” maddesi de yer alıyor.

Edinilen bilgilere göre, partinin uzmanları, İngiltere, İtalya ve Portekiz gibi ülkelerde uygulanan “uyutma” yöntemini inceliyor. AK Partili yetkililer, eğer böyle bir düzenlemeye gidilirse, her belediyenin barınaklarında bulunan köpeklerin fotoğraflarını çekerek bir internet sitesi kuracağını ve bu sitede sahiplendirme ilanları yayınlayacağını belirtiyor.

Bu ilanda yer alan ve 30 gün içerisinde sahiplenilmeyen köpekler, enjeksiyon ile uyutulacak. Sahiplenilen ve uyutulan köpeklerin ardından, boşalan barınaklara yeni hayvanlar alınacak. Planlanan düzenlemede kent ve kırsal ayrımı yapılmayacak.

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Nebile yasar 24 Mayıs 2024 / 14:28 Yanıtla

Önce sapiklari tecavuzculeri ve yamuklari. Uyutsunlar iki ayaklinin çok zararı var eğer o hayvanları oldurursenin sizinde var evladınız ömür boyu sizinkilerde uyanmasın