DOLAR 31,0063 % 0.3
EURO 33,5946 % 0.41
STERLIN 39,2212 % 0.43
FRANG 35,2743 % 0.54
ALTIN 2.019,22 % 0,36
BITCOIN 1.604.780 -1.683

Sivas’ta yerin altından çıkarılıyor! Faydası saymakla bitmiyor!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas’ta yerin altından çıkarılıyor! Faydası saymakla bitmiyor!

Sivas’ın Altınyayla ilçesinde yer altından birçok zorluğa rağmen çıkarılan kilin birçok faydası bulunurken, köylünün ise adeta ekmek kapısı oluyor.

Sivas’ta yerin altından çıkarılıyor! Faydası saymakla bitmiyor!

İlçeye uzaklığı 16 kilometre olan Mutubey köyü sakinleri Killik mevkiinde yer altından kil çıkartıyor. Köylülerin kazma küreklerle yerin yaklaşık 3 metre altından bin bir zorlukla çıkardıkları kilin faydası ise saymakla bitmiyor. Özellikle cilt temizliğinde ve saç temizliğinde sıklıkla kullanılan kil, kansızlık ve demir eksikliği çeken kadınlar tarafından ise şifa niyetiyle yenilerek tüketiliyor. Köy sakinleri bu alanın değerlendirilerek ekonomiye kazandırılmasını istiyor.

Çıkartması bir hayli zor
Köy Muhtarı Daim Danişment, insan gücüyle kilin çıkartılmasının zor olduğunu ifade ederek, “Bu kilin özelliği çok. Şampuan olarak kullanılınca saçta kepek yapmıyor. Maske olarak kullanılıyor. Bazı bayanlar yiyor. 2-3 metre toprağın altından çıkartıyoruz ama fazla değerlendiremiyoruz. Buranın değerlendirilmesini istiyoruz. Rağbet çok ama çıkartması zor. 100-200 kilo kil çıkartmak için en az bir gün uğraşıyorsun. Buradan götürüp satanlar var. Burası en az 150 yıllık. Buranın asıl kaşifi Veli Kılavuz, o çıkartıp at arabası ve eşek arabasıyla götürüp köylerde satarlardı” dedi.

“Ekonomiye kazandırılmasını istiyoruz”
Köy sakini Mustafa Doğan, kilin ekonomiye kazandırılmasının gerektiğini söyleyerek, “Kil çıkartıyoruz. Kilden maske yapıyorlar, saç dökülmesine iyi geliyor. Vitamin eksikliği nedeniyle kadınlar yiyorlar. Birçok faydası var. Rağbet oluyor. Çıkartması biraz zor. Ekonomiye kazandırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. (İHA)

Büyük Sivas Haber– Sivas Haberler – Sivas Gazeteleri


YORUM YAP