DOLAR 20,0115 % 0.19
EURO 21,3833 % -0.24
STERLIN 24,9742 % 0.83
FRANG 22,1244 % 0.35
ALTIN 1.249,93 % 0,48
BITCOIN 27.186,93 2.048

Sivas’ta Yatay Mimariye Geçmeliyiz!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas’ta Yatay Mimariye Geçmeliyiz!
blank
blank

Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır; 6 Şubat’ta meydana gelen asrın felaketinin ardından Türkiye’nin bir numaralı gündem maddesi olan depreme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
İmar affına tepki gösteren Çayır, bundan sonra imar affı olmasını istemediklerini söyledi.

Sivas’ta Yatay Mimariye Geçmeliyiz!

Depremde ölenlere Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Çayır, “Deprem öldürmüyor ne yazık ki yapılar insanları mağdur duruma düşürüyor. Eksik inşa edilen yapılar, kontrolsüz yapılar bilhassa 1999’dan önceki yapılar daha çok hasar görüyor” diye konuştu.

Sivas’ın kısmi olarak deprem bölgesinde yer aldığına dikkat çekerek Başkan Çayır, “Şu an 7 şiddetinde bir deprem olsa ne kadar konut ayakta kalır; bunun şimdiden değerlendirilerek çalışmasının yapılması lazım. Hiç uzak mahallelere gitmeye gerek yok. İstasyon Caddesi’nden girin, Atatürk Caddesi’nden çıkın; burada bulunan binaların birçoğu eski yapılar, fiyatları da çok yüksek. Bir şekilde kentsel dönüşüme çevrilip yeniden yapılandırılması lazım” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin deprem gerçeğini unutmaması gerektiğinin altını çizen Çayır, “Son depremden sonra belediyelerin sıkı tedbirler alacağını düşünüyorum. Artık imar affı olmasın. İmar affı cinayettir. Bunun da takipçisi olacağız. Sivas’ta yatay mimariye geçmemiz lazım. Çoklu katlardan ziyade en fazla 5 katlı yapılar olacak şekilde imar yapılanması gerekiyor. Yeteri kadar toprak alanımız var. Yeni deprem yönetmeliğine uygun binaları yatay mimariyle inşa ettiğimiz zaman Sivas’ta bir sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Büyük Sivas Haber– Sivas Haberler – Sivas Gazeteleri

blank

YORUM YAP