DOLAR 28,9208 % 0.08
EURO 31,4850 % -0.1
STERLIN 36,7790 % 0.63
FRANG 33,2729 % 0.81
ALTIN 1.924,11 % 1,83
BITCOIN 1.126.592 3.084

Sivas’ta TCDD, Türasaş ve Taşımacılık Serbestleştiriliyor mu? Taslak Tamam! Gözler Meclis’te!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas’ta TCDD, Türasaş ve Taşımacılık Serbestleştiriliyor mu? Taslak Tamam! Gözler Meclis’te!

Son günlerde demiryolu sektörünün serbestleştirileceği iddiaları artmaya başladı.

Sivas’ta TCDD, Türasaş ve Taşımacılık Serbestleştiriliyor mu? Taslak Tamam! Gözler Meclis’te!

Konu ile ilgili Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nda (BTS) geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmıştı.

Yapılan açıklama “Sivas’ta O Kurum Holdingleşiyor! Çalışanlar Havuza Mı Atılacak?” başlıklı haberimizde yer almıştı.

Demiryollarının Serbestleştirilmesiyle ilgili Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığında Temmuz ayında yapılan toplantının ayrıntıları da belli oldu.

Toplantıya Bakanlık üst düzey yöneticileri ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası(EBRD) Heyetinin de yer aldığı öğrenildi.

İşte toplantı sonucunda Bakanalık tarafından tutanak altına alınan önemli kararlar;

“1. EBRD yetkilileri; ‘Ispartakule-Çerkezköy Yüksek Standartlı Demiryolu Projesi’ne kredi tahsis edilmesine dair finansman anlaşması kapsamında ülkemizdeki demiryolu sektörünün serbestleşmesine yönelik mevzuat çalışmalarının tamamlanarak 2023 yılı sonuna kadar Meclis’e sunulması konusunda ülkemiz taahhütlerini de dile getirmişler, serbestleşme sürecinin hangi aşamada olduğunu, demiryolu kuruluşlarımızın yeniden yapılandırılmasına yönelik mevzuat taslak çalışmalarının tamamlanarak Meclis’e iletilmesi için tarih ve süre belirlendiyse kendileriyle de paylaşılmasının mümkün olup olmadığını ifade etmişlerdir.

2. Bakanlığımız; ‘Demiryolu Kanunu’na yönelik mevzuat taslağının tamamlanarak Meclis’e sunulmaya hazır olduğunu, demiryolu altyapı ve tren işletmecisi kuruluşların yeniden yapılandırılmasını içeren mevzuat çalışmalarının ise hâlihazırda devam ettiğini, maliyet muhasebesinin ayrıştırılması, çalışanların statülerinin değiştirilmesi başta olmak üzere karar alınabilmesi için çok boyutlu analiz edilmesi gereken ve birçok paydaşı ilgilendiren önemli konuların masaya yatırıldığını, 2023 yılı sonuna kadar mevzuat taslaklarının Meclis’e sunulabileceğini ifade etmişlerdir.

3. EBRD yetkilileri; ‘Ispartakule-Çerkezköy Yüksek Standartlı Demiryolu Projesi’nin uygulama safhasında yaşanan olumlu gelişmelerden memnuniyet duyduklarını, bu proje kapsamında hâlihazırda 150 Milyon Avro tutarında tahsis edilen EBRD finansmanının yanında, önümüzdeki süreçte Türkiye’deki demiryolu projelerine finansman katkısı sunulmasında da serbestleşme konusunun önem taşıdığını vurgulamışlardır.

4. Bakanlığımız; ülkemizdeki büyük deprem felaketleri sonrası, bölgede ulaşımda ortaya çıkan darboğazları gidermek amacıyla ‘Malatya-Narlı Yüksek Standartlı Demiryolu Projesi’ acele yatırım kapsamında değerlendirildiğini, Projemizin ‘yüksek aciliyet’ durumuna ilişkin ‘Gerekçe Dokümanı’nın EBRD’ye de iletildiği ifade edilmiştir.

5. Bakanlığımız ayrıca; deprem felaketleri öncesinde konvansiyonel olarak işletilen mevcut hattın bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda yüksek standartlı demiryolu hattı olarak yeniden tasarlandığını, projenin bölgedeki nüfusun, ekonomik sektörlerin ve istihdamın yeniden canlandırılarak diğer bölgelerle orta ve uzun vadeli entegrasyonunun tesis edilmesi için de büyük önem taşıdığını ifade etmiş, toplam 2,3 Milyar Avro tahmini bütçeli bu projenin aciliyet durumunu EBRD’nin tekrar değerlendirmesini, resmi müzakere sürecinin tamamlanarak Kredi Anlaşması sürecine başarıyla geçilmesini beklediklerini vurgulamıştır.

6. EBRD yetkilileri; Türkiye’de yaşanan yıkıcı deprem felaketleri sonrası EBRD destek programını vakit kaybetmeden hazırlayarak EBRD’nin Türkiye’nin yanında olduğunu gösterdiklerini, söz konusu proje için de finansman tahsis edilmesine açık olduklarını ancak toplamda 2,3 Milyar Avroluk proje bütçesinin tamamının EBRD tarafından finanse edilmesinin mümkün olmadığını ifade etmişlerdir.

7. EBRD yetkilileri ayrıca; ilgili proje için çevresel ve sosyal etkilerin belirlenmesine yönelik ön çalışma sonuçlarının kendilerine iletilmesinin uygun olacağı, Bakanlığımızın diğer çok-taraflı kalkınma bankaları başta olmak üzere uluslararası yatırımcı kuruluşlarla da temasa geçilerek, kendilerinin süreçle ilgili bilgilendirilmesinin faydalı olacağını ve EBRD’nin bu projeye diğer paydaşlarla birlikte ortak finansman tahsis etmesinin mümkün olabileceğini vurgulamışlardır,

8. Bakanlığımız; proje finansmanı konusunda ilgili Yatırımcı Birimimiz ile Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) yetkilileri arasında da teknik görüşmelerin devam ettiğini ifade etmiş, proje ön çalışmalarının ve projeyle ilgili AIIB ile gerçekleştirilen görüşmeler hakkında EBRD’ye de bilgi sunulabileceğini vurgulamıştır.

9. Bakanlığımız; ülkemiz denizcilik sektörünün karbonsuzlaştırılması amacıyla AB Katılım Öncesi Yardım Mekanizması (IPA) kapsamında başlatılan programa kredi taahhütleri için EBRD’ye teşekkürlerini iletmiştir.

10. Bakanlığımız; uygun proje teklifleri geliştirmeleri konusunda sektörün bilgilendirilmesi ve teşvik edilmesi çalışmalarına devam edildiğini, gelecek süreçte

ortaya çıkacak proje havuzun Bakanlığımız ile EBRD tarafından koordineli şekilde gözden geçirilerek, bu havuzdan önceliklendirilecek projelerin denizcilik sektörümüzün karbonsuzlaştırma hedeflerine katkı sağlayacağından şüphe duymadıklarını vurgulamışlardır.

11. EBRD yetkilileri; ‘Türkiye Denizleri Karbonsuzlaştırma ve Yeşil Denizcilik Programı’ kapsamında 50 Milyon Avro tutarında kredi desteği sunulması öngörüldüğünü, bu programda Türkiye’nin paydaşı olmaktan ve sektör tarafından iletilecek proje önerilerinin Bakanlığımız ile birlikte değerlendirerek uygun projelere katkı sağlamaktan büyük memnuniyet duyacaklarını vurgulamışlardır. “ (Haber Merkezi)

Büyük Sivas Haber– Sivas Haberler – Sivas Gazeteleri

 


YORUM YAP