DOLAR 33,0775 % 0.15
EURO 36,1217 % 0.13
STERLIN 42,9692 % 0.11
FRANG 37,0109 % 0.14
ALTIN 2.632,06 % 0,39
BITCOIN 65.658,97 1.668

Sivas’ta kız evine koç götürme geleneği devam ediyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas’ta kız evine koç götürme geleneği devam ediyor

Sivas’ta Kurban Bayramında kız evine koç götürme geleneği devam ediyor… Sivas’ta gelin adayının ilk Kurban Bayramı’nda damat tarafının gelin evine koç süsleyerek götürme geleneği asırlardır devam ediyor.

Sivas’ta kız evine koç götürme geleneği devam ediyor

Damat, kurban bayramı öncesinde çeşitli aksesuarlarla rengarenk süslediği, boynuzuna altın taktıkları gelin koçlarını nişanlılarına hediye etti.

Erkek tarafı, kendi evinde koçu süsledikten sonra davul zurna eşliğinde gelin adayının evine gider ve koç hediye edilir.

Gelin evine koç götüren Muharrem Altındar “Akrabalarım İstanbul’dan geldi ve Sivas’ta kız evine koç götürdük… Kız evine koç götürme geleneğini yaşattık” dedi.

Gelin Koçu Nasıl Süslenir?

Sivas’ta uzun süredir devam eden bu gelenekte, damat tarafı kendi evinin önünde koçu güzelce süsler, tülbent örter ve boynuna altın asar. Daha sonrasında süslenen koç, ilk Kurban Bayramı’nda kız evine götürülür ve kurbanın ilk günü de kesilir. Koç, en güzel şekilde süslenmeli, bezenmeli ve gelin gibi olmalıdır. Yıkanır, paklanır, yünleri kuruduktan sonra rengarenk teller, balonlar ve aksesuarlarla donatılır.

Büyük Sivas Haber

YORUM YAP