REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Sivas'ta Hobi Bahçeleri içindeki Kaçak Yapılaşmaya Sıfır Tolerans…Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

25 Ocak 2022 - 13:21

Sivas’ta Hobi Bahçeleri içindeki Kaçak Yapılaşmaya Sıfır Tolerans…

Son Güncelleme :

27 Ekim 2021 - 18:32

Sivas’ta Hobi Bahçeleri içindeki Kaçak Yapılaşmaya Sıfır Tolerans…
blank

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, ‘Ruhsatsız Yapılaşma ve Kaçak Yapılarla Mücadele’ konusunda ilgili kurum müdürleri ile basın açıklaması yaptı.

Sivas’ta Hobi Bahçeleri içindeki Kaçak Yapılaşmaya Sıfır Tolerans…

Belediye Encümen Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Doğan, Tarım İl Müdürü Seyit Yıldız, DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Taşçan ve ilgili birim müdürleri katıldı.

Toplantı sonrası yapılan ortak basın açıklamasında konuşan Başkan Bilgin; “2020 yılı Şubat ayında kanunda yapılan değişikliklerle birlikte tarım arazilerinin korunması noktasında Türkiye Büyük Millet Meclisi bir yasa çıkarttı. Bu noktada başta tarım arazileri olmak üzere tarım arazilerinin amacı dışında kullanılmasını engellemek adına bu konuda belediyelere ve özel idarelere yükümlülükler yükledi. Sivas Belediyesi olarak gerek şehir içerisindeki imarlı alanda gerekse mücavir alanda göreve geldiğimiz andan beri kaçak yapılara karşı büyük bir mücadele veriyoruz. Şehir içerisindeki metruk yapıların yıkımı noktasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzle birlikte koordineli bir şekilde çalışıyoruz. İki yıl içerisinde şehirdeki metruk binaların tamamına yakınını yıktık. Bu noktada şehrin gündemine gelen belli alanlardaki yerlerin yıkımını da gerçekleştirdik. Derdimiz kimseye sıkıntı oluşturmak, zarar vermek değil. Şehrimizi yaşanılabilir noktasında tutarak düzgün şehirleşme yapılarak imara uygun yapılaşmanın ortaya çıkmasıdır. Bu noktada da önümüzdeki süreçte yine kararlı bir şekilde bu duruşumuzu devam ettireceğiz.” dedi.

TARIM ARAZİLERİNDE YAPILAŞMAYA İZİN VERMEYECEĞİZ

“Kamuoyunda hobi bahçesi olarak bilinen alanlarla ilgili olarak, Tarım Orman İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü olmak üzere 3 kurumumuzla koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik. Diyen Başkan Bilgin, “ilgili il müdürlükleri ile birlikte kaçak yapılara kesinlikle izin verilmeyeceğini vurguladı. Bilgin ayrıca; Son iki yıldır hepimiz pandemiyle mücadele ettik. Pandemi sürecinde şunu gördük ki, gıda güvenliği ve tarım arazileri çok önemli. Burada duyguları istismar etmek adına ‘pandemi de evlere kapanmamak adına kendimize hava alabileceğimiz alanlar oluşturduk’ gibi yasayı ortadan kaldırmaya yönelik ve tarım arazilerini yapılaşmaya açma adı altında bir çalışma var. Şehrimizin farklı bölgelerinde yoğunlaşmış hobi bahçeleriyle ilgili bir mücadele noktasında müdürlüklerimizle aynı noktada ve aynı fikirdeyiz.  Yapıma başladığı andan itibaren yapıma müdahale ederek yapımına izin vermiyoruz. Ama bazen ulaşamadığımız alanlarda gözden kaçarsa yapılaşma tamamlandıktan sonra dahi olsa yıkımı gerçekleştiriliyoruz. Hem yıkım gerçekleşiyor hem de cezai müeyyide uyguluyoruz. 2020 Şubat ayında kanunda yapılan değişiklikle getirilen cezai müeyyideler çok fazla. Biz bu noktada hem şehrimizi hem tarım arazilerimizi korumak hem de vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için bu noktada bir kez daha kamuoyunun hassasiyetini çekmek adına devlet ve yerel yönetimler olarak duruşumuzu net ortaya koyuyoruz. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları, yasaya aykırı davranışta bulunmamaları ve tarım arazilerini amacı dışında kullanmamaları için lütfen hobi bahçeleri adı altında kaçak yapılaşmayın. Belediyeye olarak kararlıyız. Bu noktada kimseyi mağdur etmek istemiyoruz. Ama şehrimizi, ülkemizi ve geleceğimizi daha çok seviyoruz. Bu nedenle duruşumuz çok net. Tarım arazilerimizin hobi bahçeleri adı altında yapılaştırılmasına izin vermeyeceğiz. DSİ Bölge Müdürlüğümüze, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze kanunların kendilerine verdiği yetkiyi kullanarak bu konuda hassasiyet gösterdikleri için teşekkür ediyorum. Normalde yasa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmamız emrediyor bize. Biz şu ana kadar yasanın bize verdiği bu alanı kullanmadık. Bundan sonra hem yıkım hem cezai müeyyide hem de Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunu uygulayacağız.” ifadesini kullandı.

TAPUSUZ YER SATIYORLAR

Kooperatif adı altında belli kesinlerin rant oluşturmak için tarla olarak aldıkları arazileri tapusuz bir şekilde parselleyerek sattıklarını ifade eden Başkan Bilgin, “Bu alışverişlerin de takipçisiyiz. Bu da kanunen suç teşkil ediyor. Çünkü tapu veremiyorlar. Burada uzun vadede kooperatiflerin hisse alanlarında mağduriyetlerin oluşacağını ön görüyoruz. Bu konuyu da duyurmak istiyorum. Ama ulaşamadığımız noktada geç kalmak istemiyoruz. Vatandaşlarımız bu tarz satışlardan zarar görebilirler. Onlara dikkatli olmalarını öneriyoruz. Eğer böyle bir konuya meyil edecekler ise Belediyemize müracaat etsinler, almak istedikleri yerin durumuyla ilgili bilgi almalarını istiyoruz.” dedi.

Büyük Sivas Haber

blank
REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Seyit 27 Ekim 2021 / 18:52 Cevapla

Adamı olan yerlere dokunmayın garibanların kini yıkmaya devam

blank
blank
blank
blank