DOLAR 29,0131 % 0.08
EURO 31,2211 % -0.01
STERLIN 36,4252 % 0.09
FRANG 33,0017 % 0.13
ALTIN 1.844,09 % -1,21
BITCOIN 1.198.838 -6.318

Sivas’ta Her Durakta Bir Kütüphane

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas’ta Her Durakta Bir Kütüphane

Sokak kütüphanesi son günlerin gündemine oturdu. İlk olarak Giresun Belediyesi tarafından başlatılan, daha sonra İstanbul, Antalya gibi illerde de uygulamaya konulan sokak kütüphanesi, sosyal medyanın da yeni ilgi odağı oldu. Görenlerin ilgi ile incelediği bu duraklar, özellikle Sivaslı vatandaşlar ve öğrenciler tarafından gıpta ile takip ediliyor.

Her kesime yönelik kitap, günlük gazete, dergi gibi birçok yayınların bulunduğu bu duraklar, aslında yeni yazarlar içinde bir tanınma noktası haline gelebilir.

Giresun Belediyesi tarafından Türkiye’ye örnek olacak bu uygulamayı yaklaşık 2 buçuk yıl önce faaliyete geçirmiş ve diğer belediyelere örnek teşkil etmiş durumda. Peki, sokak kütüphanesi olarak adlandırılan bu duraklardan Sivas’a yapılmalı mıdır sorusunu Sivas’ta yaşayan vatandaşlara ve

Cumhuriyet Üniversitesi’nde (CÜ) eğitim gören öğrencilere yönelttik. Birçok öğrenci Sivas’a bunun gibi sokak kütüphanelerin fazlasıyla yakışacağını söyledi.

Kimi öğrenciler ise şehir merkezinden ziyade, Cumhuriyet Üniversitesi kampus içerisine, özellikle uzun kuyrukların oluştuğu ana duraklara uygulanmasını istedi. Sivas’ta yaşayan esnaflar ise bu uygulamanın Sivas’a renk katacağını, kültür kenti Sivas’ta, bu uygulama çerçevesinde tarihi anlatan kitapların yer alabileceğini kaydetti:

İlimiz esnafları sokak kütüphanesi hakkındaki görüşleri şu şekilde:

Karagöz Erkek Kuaförü Sahibi Mustafa Karagöz, Sivas Belediyesi’nin bugüne kadar yapılmamış olanları Sivas’a kazandırdığını ve böyle bir uygulamanın da Sivas’a yakışacağını belirtti. Bu tarz uygulamanın yeni yazarlar içinde bir fırsat olabileceğini vurgulayan Karagöz şöyle devam etti:
“Kütüphane duraklar Sivas’a çok farklı bir hava katacağını düşünüyorum. Sivas Belediyesi’nin bugüne kadar yapmış olduğu yaşanılabilir bir Sivas için yenilikçi hizmetlerin yanında bu uygulama da çok yerinde bir çalışma olur. Tabi bu uygulama şehir merkezinde bazı ana caddeler üzerinde denenebilir ama özellikle ilk etapta Cumhuriyet Üniversitesi’nde başlatmaları gerekir diye düşünüyorum. Duraklar içerisinde her kesime hitap edecek kitapların, dergilerin bulunması güzel olur ama tüm bunlardan ziyade biraz düşünecek olursak, Sivas’tan yeni bir kitap yazarı çıktığında buraya kitapları ücretsiz olarak koyacak olsa, hem kendi tanıtımı için hem de Sivas için güzel bir uygulama olur.”

Reklam sektöründe hizmet veren Hasancan Yeter, sokak kütüphanesi yapılırsa eğer buraya özellikle Sivas’ın tarihi ilgilendiren bir takım kitapların konulması, ilimize gelen yeni öğrenciler için bilgilendirici bir uygulama olacağını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:
“Kütüphane duraklarının Sivas’a yapılması güzel olur. İnsanlar otobüs duraklarında dakikalarca bekleyebiliyorlar. En azından bu tarz uygulama ile hem bir şeyler öğrenebilir hem de gideceği istikamet doğrultusundaki otobüsün geleceği zamana kadar vakit geçirebilir. Bu duraklara Sivas’ın eski tarihi kitaplarından konulabilir. Dışarıdan gelen öğrencilerin Sivas’ı tanımaları açısından da ayrıca güzel bir uygulama olur.”

Üniversite öğrencilerinin ise sokak kütüphanesi hakkındaki yorumlarını şu şekilde;

CÜ Edebiyat Fakültesi eğitim gören 3. Sınıf öğrencisi, yapılan bu sokak kütüphanesini önceden de duyduğunu ve Türkiye ses getirdiğini belirterek, “Sivas’ta bu tarz bir uygulama harika ötesi bir uygulama olur. Daha önce düşünüldü mü bilmiyorum ama Sivas tarih kokan bir şehir ve bu tarz duraklarda Sivas’ın tarihini anlata önemli kaynaklar yer alabilir” dedi.

CÜ İktisat Fakültesinde eğitim gören son sınıf öğrenci, sokak kütüphanesi insanları kitap okumaya teşvik eden bir uygulama olacağını söyleyerek, “Üniversite içerisine böyle bir uygulama kesinlikle yapılmalı. Bazı zamanlar ana durakta yarım saat beklediğimiz oluyor. Böyle bir uygulama ile güzel zamanlar geçirebiliriz” ifadelerini kullandı.


YORUM YAP