REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel HaberlerBU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Sivas’ta gaziler unutulmadı

Sivas’ta gaziler unutulmadı
Fatmanur Akkişi
Fatmanur Akkişi( [email protected] )
19 Eylül 2020 - 14:25

Sivas’ta 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Atatürk anıtına çelenk sunularak hayatını kaybeden gazilerin mezarları ziyaret edildi.

19 Eylül Gaziler Gününde Sivas’ta gaziler unutulmadı

Sivas’ta 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. İlk olarak kent meydanında bulunan Atatürk anıtına çelenk sunma programı gerçekleştirildi. Programa Sivas Valisi Salih Ayhan, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu, Şehit Aileleri ve Gaziler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Hızal, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, gaziler ve bazı il protokol üyeleri katıldı.

Çelenklerin sunulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Sivas Valisi Salih Ayhan şeref defterini imzaladı. Burada konuşan Ayhan, şu ifadelere yer verdi, “ 13 Eylül 1921’de kazanılan Sakarya zaferinin hemen ardından Türkiye Büyük Millet Meclisince Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 tarihinde mareşal rütbesi ile gazi ünvanı verilmiş. Bu tarih guru ve övünç kaynağımız gazilerimizin aziz hatırlarının ilelebet canlı tutmak amacıyla gaziler günü olarak kabul ve ilan edilmiştir.

Ülkemizin ve milletimizin bağımsız bir şekilde tarih sahnesinde yer alması aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin eseridir. Bugün üzerinde özgürce yaşadığımız bu topraklar maddi bedeller ödenerek değil şehitlerimizin ve gazilerimizin yiğitçe mücadeleleri sayesinde kanları ve canları ile bizlere vatan olmuştur” dedi.

Çelenk sunma programının ardından Yukarı Tekke Mezarlığına geçilerek burada hayatlarını kaybeden gazilerin mezarları ziyaret edildi. Kuranı kerim okunup dua edilerek, gazilerin mezarlarına karanfil bırakıldı.

Mezarlık ziyaretinin ardından Vali Ayhan ve Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Kıbrıs Gazisi Veyis Kalkan’ın hanesini ziyaret ederek yakınlarına başsağlığı diledi.(İHA)

Büyük Sivas Haber

 

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]