DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.525,50 0.635

Sivaslı Veterinerlerden Sağlıkta Şiddet Yasasına Tepki!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivaslı Veterinerlerden Sağlıkta Şiddet Yasasına Tepki!

Sivas Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ahmet Koçak, Sağlıkta Şiddet Yasası’nda Veteriner hekimlerinin kapsam dışı olmasına tepki gösterdi. Başkan Koçak, “Darp ediliyoruz, öldürülüyoruz! Ama Veteriner Hekimler olarak Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınmıyoruz. Sesimizi duyurmak için kritik noktalar ve durumlar hariç tüm çalışma alanlarımızda 21 Ağustos 2023 Pazartesi tarihinde 1 (bir) gün süreyle iş bırakacağız” dedi.

Sivaslı Veterinerlerden Sağlıkta Şiddet Yasasına Tepki!

Sivas Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ahmet Koçak, veteriner hekimlerin sağlıkta şiddet yasasına dahil edilmesi gerektiğini söyledi.
Başkan Koçak, yaşamın tüm alanlarında kadına, çocuğa, hayvana ve doğaya karşı uygulanan şiddetin, sağlık alanında da hızla arttığını ve artık dayanılmaz bir boyuta geldiğini belirtti.

“Veteriner hekimler de bu şiddetin en büyük mağdurlarından olmaktatır” diyen Başkan Koçak, “Mobbinge, tacize, lince, şiddete uğramakta, darp edilmekte, hatta öldürülmektedirler.

2022 yılı Nisan ayında, tam da Dünya Veteriner Hekimler Günü öncesinde, toplum sağlığını korumaya çalışırken görevi başında öldürülen Veteriner Hekim Volkan Lale’nin katilinin cezası henüz kesinleşmemişken, geçen ay İzmir’de, geçtiğimiz hafta da başka bir meslektaşımız Ankara’da muayenehanesinde saldırıya uğradı.
Sağlığın her canlı için hak olduğunu savunarak, hayvan sağlığı için ülkenin en ücra köşelerinden kent merkezlerine kadar her yerde hizmet veren veteriner hekimler, mesleklerinin doğası gereği, aynı zamanda halk sağlığının da koruyucusudurlar.

Oysa, geçtiğimiz yıl, bir yetiştirici “köye hayvanlarımıza aşıya gelecek veteriner hekimi bu köye sokmayacağım” diyerek, silahlı fotoğrafını çekinmeden sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

Veteriner hekimlerin, hangi alanda çalışırsa çalışsın aynı zamanda kamu hizmeti verdiği göz ardı edilmemelidir.

Veteriner hekimler her şeye rağmen pandemide olduğu gibi depremde de gıda işletmelerinde, köylerde ve muayenehanelerindeki görevlerini aksatmadılar, hastalarını bırakmadılar.
Ancak bunca özveriye karşın, toplumun ve yetkililerin gözü önünde her gün darp ediliyor, bıçaklanıyor, hatta öldürülüyorlar.

Buna karşın, tüm ısrarlarımıza rağmen veteriner hekimler Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamı dışında tutulmaktadırlar. Oysa veteriner hekimler yasalar önünde sağlık çalışanıdır, bizlere karşı işlenen suçlar da dahil, özlük haklarımız, veteriner hekimlerin yaşam ve çalışma koşulları mevcut yasalara uygun düzenlenmelidir.
Mesleğimize yönelik artarak devam eden şiddeti görmezden gelenlerin de bu saldırıda sorumluluğu olduğunu kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Görevi başında şiddete uğrayan meslektaşımız Veteriner Hekim Ceren Eroğlu’nun yanındayız. Yaşatmayı ve şifa vermeyi ilke edinmiş bir meslek grubu olarak, sesimizi duyurmak istiyoruz.

Bunun için kritik noktalar ve durumlar hariç tüm çalışma alanlarımızda 21 Ağustos 2023 Pazartesi tarihinde 1 (bir) gün süreyle iş bırakacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi. (Emre Gençleşen)

Büyük Sivas Haber– Sivas Haberler – Sivas Gazeteleri


YORUM YAP