DOLAR 32,4522 % -0.01
EURO 34,7251 % 0.42
STERLIN 40,4639 % 0.15
FRANG 35,7212 % 0.41
ALTIN 2.477,42 % -0,36
BITCOIN 2.008.007 -2.168

Türkiye Yüzyılında Sivas’ın Tarımı Yeniden Şekillenecek

Yayınlanma Tarihi : Google News
Türkiye Yüzyılında Sivas’ın Tarımı Yeniden Şekillenecek

Uzun yıllardır dile getirilen, tüm paydaşların mutabık olduğu devrim niteliğindeki tarımsal üretim planlamaları, “Üretimin ve Üreticinin Yüzyılı” yaklaşımıyla çıkılan yolda Türkiye Yüzyılında hayata geçirilmesi için İl toplantıları ile adımlar atılıyor. Sivas ise tarım politikalarının yeniden şekillenmesine öncülük ediyor.

Türkiye Yüzyılında Sivas’ın Tarımı Yeniden Şekillenecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’nin tarım politikalarını yeniden şekillendirmek ve tarımsal üretimi daha etkin bir şekilde yönetmek amacıyla Sivas’ta Tarımsal Üretim Planlaması düzenledi.

Toplantı; Hayvan Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Emre Gürçay, Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, Bakanlığımıza bağlı kurum ve kuruluş Müdürleri, İl Müdür Yardımcıları, Şube ve İlçe Müdürleri, Tarım Reformu Genel Müdürlüğünde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Hakan Göktürk, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünde görevli Mühendis Hakan Özer, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi Yılmaz Asutay Turan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen toplantıda ülkemizde başta iklim değişikliği ve su kısıtı olmak üzere ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan yaşanan gelişmeler, tarımsal üretimi önemli ölçüde etkilediği gündeme getirildi.

Ayrıca artan nüfus ve yoğun kentleşme sonucunda gıdaya olan talep artışı, gıda güvenliği ve doğal kaynaklar üzerinde olan baskıyı arttırdığı, bu nedenle kaynakların etkin ve planlı kullanılması zorunlu hale geldiğine vurgu yapıldı.

Üretim hizmeti ile arz ve talep miktarı belirtilmeden hangi ürün veya ürün gruplarının üretile bilirliğinin belirlenmesi, üretilen ürünlerde arz güvenliğinin korunması, ülke ihtiyacına göre asgari düzeyde ve azami üretim miktarının tespit edilmesi veya eksikliğinin önüne geçilmesi kaydedildi.

Planlama doğrultusunda bir ürünün ne zaman, nerede, nasıl, ne için, ne kadar üretim planlaması ile ürünlerin arz ve talep miktarı dikkate alınarak hangi ürün veya ürün gruplarının üretileceğinin belirlenmesi, stratejik ürünlerde arz güvenliğinin korunması, ülke ihtiyacına göre asgari ve azami üretim miktarlarının tespit edilerek, arz fazlası veya eksikliğinin oluşmasının önüne geçilmesi sağlanacak.

Bakanlık merkez birimleri ile üretim planlamasının uygulayıcısı taşra teşkilatı ile birlikte hareket etmesi planlama sürecinin başarısı için son derece önemli görülüyor.

Toplantı, Tarımsal Üretim Planlaması ile ilgili yapılan sunumlar ve soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Şeref Gülmez / Büyük Sivas Haber


YORUM YAP