DOLAR 33,0011 % -0.25
EURO 35,9598 % -0.57
STERLIN 42,6698 % -0.38
FRANG 37,1341 % -0.31
ALTIN 2.546,57 % -2,09
BITCOIN 66.542,93 4.654

Sivas’ın Düğün Adetleri ve Kıyafetleri Kitapla Tanıtıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas’ın Düğün Adetleri ve Kıyafetleri Kitapla Tanıtıldı

Tarih ve kültür şehri Sivas’ta İl kültür ve turizm müdürlüğü önemli bir çalışmaya imza attı. Valiliğimiz koordinesinde başlatılan 100 temel eser projesi kapsamında;Sivas’ın Düğün Adetleri ve Kıyafetleri bir kitap altında toplanarak okuyucularla buluşturuldu. Yeşil konakta düzenlenen kitabın tanıtım basın toplantısına Vali Davut Gül, Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü ve Yayın Kurulu üyeleri katıldı.

Sivas’ın Düğün Adetleri ve Kıyafetleri Kitapla Tanıtıldı

Vali Davut Gül yaptığı konuşmada; Sultan Şehir Sivas’ın tarihi ve kültürel değerlerini ortaya çıkarmak için bir takım çalışmalar yapıldığını söyledi. Vali Gül; “Valiliğimizin geçmiş yıllarda başlatmış olduğu 1000 temel eser projesi vardı. 1000 temel eseri Sivas´a özgü, kıymetli, değerli ve birçoğunu Sivaslı Şair ve Yazarların kaleme aldığı kitapları basarak, tarihe not düşmek, gelecek nesillere bırakmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Gül, “Bizde göreve başladıktan sonra her ay en az bir kitabı kamuoyuyla paylaşmaya karar verdik. İlkini geçtiğimiz ay yapmıştık. Şimdi de Sivas´ın düğün adetleri ve kıyafetlerini Hocamızla birlikte kamuoyuna tanıtacağız. Bu kitapların basılmasından ziyade hazırlanması ciddi anlamda emek istiyor. Bu açıdan ben Sabiha Aker Hanıma çok teşekkür ediyorum. Bu kitaba yıllarını vermiş, alın teri dökmüş. Kitabın bu hale gelmesinin en büyük müsebbibi sizsiniz. Birçok şeyden fedakârlık yaparak, bu kitabı hazırladınız. Yine ayrıca Yayın Kurulunda yer alan değerli hocalarımıza da çok teşekkür ediyorum. Onların bu kitapları çok büyük bir titizlikle incelediklerine şahidiz. Kitapta emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü ise; “Sivas´ın kültürel zenginliklerini yayın olarak hedef kitlemize sunmak üzere çalışmalarımız devam ediyor. Sayın Vali ve ORAN Kalkınma Ajansı´nın da katkılarıyla Sivas´ta Düğün Gelenekleri ve Düğün Adetleri adlı kitabımızın tanıtımını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kitap Sabiha Aker Hocamız tarafından bin bir emekle hazırlanmış bir eserdir. Kendisi örnek kumaşların kumaşlarını kitaba koyduğu gibi birebir çizimlerini de yapmıştır. Bu yüzden hemen hemen her kıyafetin birer örneği buraya çizilmiştir. Bu hiç kolay bir şey değildir. Ben bu kadar büyük emek sonucu ortaya çıkan bu eserin büyük bir eksikliği doldurduğuna inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Emekli olduktan sonra bu kitap için yoğun emek sarf ettiğini belirten eserin sahibi Sabiha Aker’de “Büyük bir emek ve sabırla bu çalışmayı ortaya çıkardık. Şimdiki nesiller bu elbiselerin ve adetlerin hiç birini bilmiyor. Bunun kadar ayrıntılı bir çalışma bugüne kadar yapılmamıştı. Bu çalışmamızda sadece dış görünüş değil, iç çamaşırlardan, ayakkabıya kadar bütün detayları tek tek ele aldık. Kitabımızdaki bütün çalışmalar orijinaldir. Buradaki elbiselerin tamamını sandıklardan toplamadır. Birçoğu kendi annemin çeyizinden alınmıştır. Biz geçmişte giydiğimiz elbiseleri gelecek nesillere aktarmak adına böyle bir çalışmayı hayata geçirdik.” ifadelerine yer verdi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.