DOLAR 32,2079 % 0.12
EURO 34,9997 % -0.01
STERLIN 41,0492 % 0.11
FRANG 35,3280 % 0.08
ALTIN 2.503,53 % 0,02
BITCOIN 69.966,27 -1.881

Sivas’a gelenler Sivas’tan ne götürebilir derken akla gelenler

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas’a gelenler Sivas’tan ne götürebilir derken akla gelenler

1980’li yıllarda her yaz, özellikle İstanbul ve büyükşehirlerden gençler memleketi Sivas’a gelir, çıraklık yapardı. Sivas’ta özellikle o yıllarda yabancı turistler de sıkça görülürdü.

Sivas’a gelenler Sivas’tan ne götürebilir derken akla gelenler

Onlarla konuşarak, İngilizcelerini geliştirmeye çalışırdı gençler…

Şimdi ise etrafımıza baktığımızda, o yıllardaki turist seviyesine bile çıkamadığımızı fark ediyoruz.

Konunun uzmanı değiliz, ama Sivas’ımızda ne gibi pratik çözümler uygulanabilir diye düşünmeden edemiyor insan…

Bazı konular yatırım gerektirse de, ufak dokunuşların büyük fark yaratacağına inanıyorum. Sağlık, kültür, kış turizmi, eğitim, spor, gastronomi, tarih gibi geniş alanları uzmanlarına bıraksak da, dışarıdan baktığımızda hemen bu yıl yetkililerin devreye alabileceği 2 ana konu olduğunu düşünüyorum.

Özellikle turizmin kulaktan kulağa yayıldığını düşünürsek, ziyaret edenlerin yakınlarına veya evlerine götürdükleri hediyelerin önemi ortaya çıkar.

En etkili hediyelerden biri de buzdolabı magnetleridir. Birçok gezgin, evine bu tarz simgeler götürmek ister. Ancak Sivas’ta bu ürünlerin kalitesiz ve Sivas’ın simge yapılarından kopuk olduğunu görüyoruz.

ESTAŞ firmasına bu konuyu ilettiğimde, hemen bir kroki yaparak kaliteli ve Sivas’ı temsil eden magnetler üretmeye başladılar. Bu magnetlerin satışa sunulması, turistlerin Sivas’ı hatırlamalarını ve tanıtmalarını sağlayacaktır.

Diğer bir önerim ise turistler için ring yapan araçlar.

Elektrikli olabilecek bu araçlar, hızlı tren saatleriyle uyumlu olabilir. Turistleri bir tur ücreti karşılığında önemli noktaları gezdirmek, özellikle belirli bir yaş grubu için oldukça memnuniyet verici olabilir.

Uzmanlar, örneğin şehir içi noktaları, müzeleri, gastronomi noktalarını kapsayan bir tur planı hazırlayabilirler. Bu hizmete sponsor olabilecek gastronomi grupları da bulunabilir. Bu şekilde, turistlere Sivas’ı keşfetme ve deneyimleme fırsatı sunulmuş olur.

Şeref Gülmez / Büyük Sivas Haber


YORUM YAP