DOLAR 32,1967 % 0.19
EURO 35,0499 % 0.2
STERLIN 41,1808 % 0.33
FRANG 35,3547 % 0.51
ALTIN 2.440,80 % 0,47
BITCOIN 67.995,86 -2.808

Sivas’a 7 Bin Kişilik Merkez Cami Yapılacak

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas’a 7 Bin Kişilik Merkez Cami Yapılacak

Sivas‘ta Cuma namaza öncesinde Sivas Müftüsü Recep Şükrü Balkan’ın verdiği vaazda, Rahmi Günay Caddesinde bulunan Eski Numune Hastanesinin yıkılarak yerine Merkez Camii yapılacağını bildirdi. Merkezi sistemle verilen vaazda Sivaslıların yarım konusunda hassas vatandaşlar olduğunu belirtirken, yapılacak camiye bütün cami cemaatlerinden destek istediklerini belirtti.

Merkez Caminin 7 bin kişilik kapasiteye sahip olacağı belirtilen vaazda, projenin şuan çiziminin yapıldığı, görünümünün ise Selçuklu ve modern motiflerin yer alacağı kaydedildi.

CHP SİVAS MİLLETVEKİLİ ALİ AKYILDIZ CAMİ HAKKINDA AÇIKLAMALARI

Büyük Sivas Haber Portalımızda 16 Aralık 2016 tarihinde yayınlamış olduğumuz haberimize, meydana yapılacak olan cami ile alakalı CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız’ın söylemlerine yer vermiştik.

Haberimizin ayrıntıları şu şekildeydi:

CHP Resmi İnternet sitesinde yer alan haber doğrultusunda, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız’ın meclise vermiş olduğu önerge kafaları karıştırdı.

Haberin ayrıntıları şu şekilde;

“CHP Sivas Milletvekili Ali AKYILDIZ, son günlerde Sivas kamuoyunda konuşulan Sivas’a külliye yapılması ile ilgili iddialarını Meclis Gündemi ’ne taşıdı. Akyıldız, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, ‘‘Bir dernek veya vakıfla birlikte camii yapımı bahanesiyle rant amaçlandığı dedikoduları doğru mudur?’’ diye sordu.

‘‘Son günlerde Sivas kamuoyunda konuşulanlara göre; Sivas’ta bulunan Sivas Merkez Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu, Sivas Merkez Çarşıbaşı Aile Sağlığı Merkezi, Sivas Kızılırmak İlkokulu, 27 Haziran Öğretmenler Parkı yıkılarak ve Eski Numune Hastanesi’nin tarihi binası bırakılıp diğer binaları yıkılarak yerine camii yapılması planlanmaktadır.

Sivas Kızılırmak İlkokulu, 1913 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından kurulan ve o zamanki adı Kızılırmak Mektebi olan bu okul Kız Mekteb-i Sultaniye’ ye (Sivas Lisesi’ne), öğrenci yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Ayrıca bu güzide okulumuz Osmanlı döneminden bize miras olarak adı dahi değiştirilmeden kalan tek okuldur. Okulun arsası hayırsever bir vatandaşımız tarafından okul yapılmak şartıyla bağışlanmıştır. Fakat kadastro çalışmasından sonra bu husus gözükmemektedir. Ama incelendiğinde bu bilgilere ulaşılabilir.

Merkez Mehmetpaşa Mahallesi’nde bulunan Çarşıbaşı Aile Sağlığı Merkezi, civarda bulunan üç mahalleye (Mehmetpaşa, Çarşıbaşı, Yüceyurt) hizmet vermektedir. Bu mahalleler Sivas’ın en eski mahalleleri olup, yaşayan vatandaşlarımızın yaş ortalaması çok yüksektir. Burada ikamet eden vatandaşlarımız Numune Hastanesi’nin taşınmasından sonra, Aile Sağlık Merkezleri’nin de kapatılmasıyla, sağlık alanında çok büyük mağduriyet yaşayacaklardır.’’ diye belirterek soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

1-Yukarıda bahsedilen binaların ve Numune Hastanesi’nin tarihi binası bırakılarak diğer binaların yıkılarak yerine camii yapılması için arsa amacıyla kullanılacağı iddiaları doğru mudur?

2-Camii yapılması düşünülen bu bölgenin çevresinde ( 500 ile 1000 metre mesafelerde) çok sayıda camii varken, bu bölgede böyle bir ihtiyaç yokken neden bu camiinin yapılması için ısrar edilmektedir?

3-Bir dernek veya vakıfla birlikte camii yapımı bahanesiyle rant amaçlandığı dedikoduları doğru mudur?

4-Eğer Sivas’a gerçekten bu alanda hizmet vermek amacınız ve niyetiniz varsa Yukarı Tekke mezarlığında büyük bir camiiye ihtiyacımız vardır. En azından şehit cenazelerinde ve çok kalabalık diğer cenazelerde şehir trafiği alt üst olmaktan kurtarılır ve hem cenaze yakınları, hem de Sivaslı hemşerilerimiz rahat ederler. Bu bilgiler doğrultusunda yapılması planlanan camiinin Yukarı Tekke Mezarlığı’na yapılması sizce de daha uygun değil midir?”

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.