REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Çuhadaroğlu, Hafik Gölüne Yapılmak İstenen Projeyi Mahkemeye VerdiBüyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

25 Ocak 2022 - 14:05

Selahattin Çuhadaroğlu, Hafik Gölüne Yapılmak İstenen Projeyi Mahkemeye Verdi

Son Güncelleme :

07 Aralık 2021 - 16:12

Selahattin Çuhadaroğlu, Hafik Gölüne Yapılmak İstenen Projeyi Mahkemeye Verdi
blank

Hafik Belediye Başkanı Selahattin Çuhadaroğlu Hafik Gölü için planlanan proje ile alakalı basın açıklaması yaparak “Bahse konu projeden belediyemizin bilgisi bulunmamaktır.” dedi…

Selahattin Çuhadaroğlu, Hafik Gölüne Yapılmak İstenen Projeyi Mahkemeye Verdi

Çuhadaroğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Geçen haftalarda Hafik gölü ile ilgili yine Sivas Valiliği tarafından Hafik Gölü için planlanan proje ile alakalı olarak; asılsız, Belediyemizi karalayıcı beyanlar ve hakaretlere üzülerek şahit olduk.

Hafik’li hemşerilerimizin ve Sivas kamuoyunun da bilgilenmesi açısından bu konunun açıklığa kavuşması zaruri olmuştur.

Sivas İl Özel İdaresi Kurumu 19 Ekim 2021 tarihli yazısı ile “Hafik Gölü Ekolojik Tasarım ve Çevre Düzenlemesi” adı altında bir proje başlatıldığını ve bu kapsamda belediyemiz mülkiyetinde olan, 15 dönüm (184 Ada, 21 Parsel) kayıtlı bulunan işletmenin boşaltılmasını tarafımdan istenmiştir.

Bu tebliğin öncesinde, kendi dönemimde bir talep olmamıştır.

Bahse konu projeden belediyemizin bilgisi bulunmamaktır.

Valilik makamı, Hafik Belediyemize herhangi bir ön bilgi vermeden kendi inisiyatifiyle böyle bir proje başlatmıştır.

İlçemiz adına atılan olumlu her adıma sonuna kadar katkı sunmaya hazırız. Ancak; bu işlemlerin hukuka uygun olarak gerçekleşmesi, gerekçesi olması ve Hafik halkımıza ve Belediyemizin çıkarlarına uygun olması gerekir düşüncesindeyiz. Hafik Belediyesinin gelirleri içerisinde yer alan, ihalesi 2020 yılında yapılmış bulunan, yaklaşık 10 kişinin istihdam edildiği Göl Restorantı’nın mukavelesi devam etmektedir. Sivas İl Özel İdaresi, mülkiyeti belediyemizde bulunan bir taşınmazın tahliyesini talep etmektedir ki; buna yetkisi bulunmamaktadır.

Bahsi geçen proje kapsamında, özel mülkiyetlerle birlikte belediyemize ait taşınmazlarda bulunmaktadır.

Yeni bu projenin hayata geçirilebilmesi için öncelikle özel mülkiyet sahiplerinin taşınmazlarını kamulaştırılması ve belediyemize ait taşınmaz içinde; devir/tahsis yapmak suretiyle mülkiyetini alarak bu işlemlere başlaması gerekmektedir.

Bahse konu proje; birçok etaptan geçmesi gereken bir proje olup, ilk etabın Kütük Ev’in önünde göstermelik olarak başlamıştır.

Belediyemize ait arsa ve içinde bulunan Restorant tesis ise projenin son etabında gözükmektedir.

Özel İdare, ilk etabı tamamladıktan sonra özel şahıslara ait taşınmazların kamulaştırmasını öncelikli olarak yapması gerekir ki; buna ilişkin bir adım atmamıştır.

Kamulaştırma süreci belki 2-3 yıl sürecek ve olumlu sonuçlanırsa belediyeye ait taşınmaza sıra gelecektir.
İl Özel İdaresi bahse konu projenin kendi kusurları sebebiyle tamamlayamayacağını düşündüğü için olmalı ki; bu projeye belediyemiz tarafından engel olunduğu izlenimini kamuoyuna vermeye çalışmaktadır.

Ayrıca; Belediyemize ait taşınmazda içerisinde kiracısı olan bir işletme bulunmaktadır.

Bu işletme ihale kanunu çerçevesinde, özel bir şahıs tarafından halen işletilmektedir.

Taşınmazın, İl Özel İdaresi tarafından talep edilen tahliyesi halinde; Belediyemiz kira gelirinden mahrum kalacak ve işletmeciye tazminat ödemek durumunda bırakılacaktır.

Tüm bu konular ile hukuki süreç devam ederken; sosyal paylaşım sitelerinden Belediyemiz ve şahsımı hedef alan ağza alınmayacak hakaret ve benzetmelerde bulunan siyasi şarlatanlar ve destekçileri hakkında, tüm Hafik halkımıza ait olan hak ve menfaatlerini savunur olmamızın eleştiri dışı hakarete vardırmaları sebebiyle; Hukuki olarak bu kişiler hakkında maddi ve manevi tazminat hakkımızı alacağımızda bilinmesini istiyorum.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere, ortaya çıkan hukuksuzluğun giderilmesi adına Sivas İl Özel İdaresi tarafından Belediyemize ait taşınmazın, tahliyesine yönelik işlemin Yürütmesinin Durdurulması amacıyla Sivas İdare Mahkemesine dava açmış bulunmaktayız.

Açmış olduğumuz davada, bahse konu projenin iptaline yönelik bir talebimiz bulunmamaktadır. Talebimiz sadece yukarıda belirtilen hukuka aykırılıkların kaldırılması yönündedir. Yani dava açmaktaki amaç projeyi geciktirmek değil Belediyenin uğrayacağı zararı önlemektir.

Yüce Türk Adaletine olan inancımız sonsuzdur ve mahkeme tarafından verilecek olan karara şimdiden saygılı olacağımızı belirtirim.

Sivas Kamuoyuna ve Hafik halkına saygılarımı sunarım.”

AYHAN NE DEMİŞTİ?

-Hafik Gölü Turizme Merkezine Dönüştürülecek

Vali Salih Ayhan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın ve Çevre Şehircilik İl Müdürü Mustafa Doğan, DSİ 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya ile birlikte Hafik gölüne uğrayarak, doğal ve kültürel özellikleri korumayı amaçlayan proje hakkında bilgi aldı.

Sivas’ın değerlerine sahip çıkmak için çalışmalara devam ettiklerini aktaran Vali Ayhan, Hafik Gölü’nün turizme kazandırılması için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Hafik Gölü projesinde çocuk oyun alanları, spor alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları, iskele ve seyir terasları balkonları gibi çok sayıda sosyal donatının yer alacağını ifade eden Vali Ayhan, “Vatandaşlarımızın hoşça vakit geçirecekleri Hafik Gölü, Sivas’ın turizm potansiyelinin gün yüzüne çıkmasına önemli katkı sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Sivas’ın bir çok doğa güzelliği bulunduğunu ifade eden Vali Ayhan, “Dipsiz Göl, Tödürge Gölü Gökpınar ve Hafik Gölü ilimizin en güzel yerleri. Bu kapsamda bölgenin korunması ve turizme kazandırılması için uzun soluklu çalışmamız oldu. Bilimsel veriler ışığında daha önce bölgenin korunacak hassas alanları ilan edilmişti. Cumhurbaşkanlığımızın kararnamesiyle Hafik Gölü bölgesi özel statüsü olan, kesin korunması gereken bir yer. Burası için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğümüz ortaklaşa güzel bir proje hazırladı. 3 etap haline yapılacak projenin ilk etabının ihalesi bu ay sonu yapılacak.” dedi.

Bölgede koruma ve kullanma dengesini iyi ayarlayarak, Hafik Gölü’nde doğal yaşamı sıkıntıya sokmayacaklarını dile getiren Vali Ayhan, “Mevcut yapıyı, betonlaşmadan uzak tutarak ahşap yoğunluğuna yer vereceğiz. İnşallah burası her kesimin istifade edeceği güzel bir turizm bölgesi olacak. Bu vesile ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğüne projeye verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

VALİLİĞİN YAPMAK İSTEDİĞİ PROJE

blank blank

Büyük Sivas Haber

blank
REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
blank
blank
blank
blank