DOLAR 32,2348 % 0.17
EURO 35,0579 % 0.17
STERLIN 41,0205 % 0.21
FRANG 35,4344 % 0.24
ALTIN 2.503,39 % -0,28
BITCOIN 71.079,99 6.586

Sivas Sebze Hali Heyecanla Bekleniyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas Sebze Hali Heyecanla Bekleniyor

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın’ın seçim dönemi vaatleri arasında yer alan “Sivas’a İstikbal Sami Aydın Projeleri” kapsamında Perakende Sebze Hali projesi hala beklemede.

Her kış ayında büyük zorluklar çeken ve en ufak yağmurda dahi zor anlar yaşayan hal esnafı, ya yeni projenin harekete geçmesini ya da biran önce var olan yerin iyileştirilmesini bekliyor.

Başkan Aydın, perakende sebze hali projesinde şu ifadelere yer vermişti:

“Perakende Sebze Hali’nin bulunduğu alanın etrafında tarihi binalarımız yer alıyor. Projemiz, tarihi binaların arasındaki Sebze Hali ile tüm vasıfsız binaların kaldırılıp, alanın yeniden düzenlenmesine dayanıyor.

Hareket noktası yalın, sonuç ise Sivas için önemli: Sivas, alışveriş merkezi, otopark ve meydan kazanacak. Hem de yeni bir sebze haline sahip olarak. Bu projenin de bir özelliği, kapalı otoparkı. Onun üstünde Kapalı Sebze Hali ve şarküteri dükkânları yer alacak. Bir üst kat ise işyeri ve alışveriş dünyası. Projenin Sivas’a kazandıracağı meydan, tarihi değerleri ortaya çıkaracak bir meydan.”

BU PROJE SİVAS’TA HEYECAN YARATTI

Ülke genelinde son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, perakende sebze halinde yeniliğe gidiyor. Sivas’a da büyük örnek teşkil edebilecek bu proje, modern bir kompleks olarak karşımıza çıkıyor.

Mal giriş ve çıkışlarının, yükleme, depolama, satış gibi tüm hareketlerin hızlı bir şekilde kontrolü yapılabilecek projede, esnafların mal indirme ve satış alanlarının farklı güzergahları kullanarak trafik herhangi bir sıkıntı oluşturmayacak. Böylece trafikte işin içinden çıkılmaz bir hal alan Sivas, bu alanda büyük bir rahatlama sağlayacak.

 

İŞTE İSTANBUL’DA UYGULANAN PROJE

istanbul-proje

“HAL ESNAFI ARTIK MODERN BİR TESİSİ HAK EDİYOR”

Yapılması beklenen yeni tesiste dükkanların yanı sıra, giriş kontrol noktaları, gıda kontrol binası, kasa yıkama tesisi, atık depolama alanları, idari bina, hem hal esnafı için hem de müşteriler için otopark alanları olması beklenirken, bunların yanı sıra küçük kapasitede olsa bir otel, büfe, restoran ve bankamatikler gibi özelliklerin olması bekleniyor.

Hale alışveriş yapmaya gelen vatandaşlar ise “Yıllardır perakende sebze halinde esnaf büyük sıkıntılar çekiyor. Bizlerde zaman zaman zor anlar yaşıyoruz. Özellikle kış aylarında bazen gelmek bile istemiyoruz. Biz böyleyken esnafın yaşadığı zorlukları düşünemiyorum. Artık yeni bir projemi yapılır ya da var olan bu alanın modernizasyon yapılarak yenilenmesini gerekir bilmeme ama, hal esnafı yeniliği hak ediyor” şeklinde konuştular.


YORUM YAP